Fısattan istifade Kalekollar yükseliyor

24 Nisan 2014 Perşembe 02:26

BDP Van İl Örgütü, bölgede ve sınır hattında yapılan veya inşaat aşamasında olan 114 kalekol ve 72 kuleye dikkat çekmek amacıyla Gürpınar ilçesi Oğuldamı köyünde yapılan kalekola yürüdü. Askeri birlik inşaalarının savaşa hazırlık olduğuna vurgu yapan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, kuleleri göstererek, "İşte Erdoğan'ın samimiyet kulesi" dedi.

Fısattan istifade Kalekollar yükseliyor
    BDP Van İl Örgütü öncülüğünde çok sayıda yurttaş, Gürpınar ilçesi Oğuldamı (Aksin) köyünde yapımı devam eden kalekolu protesto etmek amacıyla bölgeye gitti. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Koordinasyon Sözcüsü ve BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, ilçe belediye eş başkanları, BDP ilçe örgütleri, Barış Anneleri Meclisi üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, BDP il binası önünde biraraya gelerek, araçlarla konvoy halinde kalekolun bulunduğu alana gitti. Bölgeye ulaşılması sonrası "Bijî Serok Apo" sloganının atıldığı karakola dönük protestoda, açıklama yapan BDP İl Başkanı Musa İtah, AKP'nin son birkaç yılda bölge ve sınır hattında toplam 114 kalekol ve 72 kule yapımı planlandığını belirterek, "Bu 114 kalekoldan 37 tanesinin ve 72 kuleden 30 tanesinin yapımı tamamlanmıştır. Geri kalan kalekol ve kuleler ise yapım aşamasındadır. Sadece Kuzey Kürdistan'ın Van sınırında planlanan 22 kalekoldan 21 tanesinin yine planlanan 30 kuleden 26 tanesinin yapımı tamamlanmıştır" dedi.

3 kilometreye bir kalekol!

Sınır hattında 3 kilometreye bir kalekol yada kulenin düştüğüne dikkat çeken İtah, "Bu kalekolların bir tanesi yaklaşık 5 trilyona (milyon) mal olmuştur. Bunlara ek olarak şimdiye kadar Kürdistan sınır hattı boyunca toplam 350 kilometre askeri devriye yolu yapılmıştır" dedi.

İtah, Oğuldamı kalekol inşaatının başladığı geçen yıl da protesto eylemi gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, yetkililerin kendilerine kalekol inşaatı olmadığını söylemesine rağmen devam eden çalışmalara "Şimdi kulelere ve inşaata baktığımızda bunun yalan olduğu ortaya çıkıyor. Bu tablo savaş planı ve işgal politikalarının tazeliğini koruduğunu göstermektedir" sözleriyle tepki gösterdi. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın başlatmış olduğu demokratik çözüm sürecine değinen İtah, "Kürtlerle yapılacak tek şey müzakereyi derinleştirmek, süreci geliştirmektir. Hükümet bir an önce Kürdistan'ı işgal politikalarından vazgeçmelidir" dedi. 

'Kan dökmek için kurulan tezgahlardır'

Özdal Üçer ise kalekol ve karakol yapımlarına karşı eylemlerinin süreceğini ve tepkilerin büyüyeceğini kaydetti. Kalekol yapımlarının savaş hazırlığı olduğuna vurgu yapan Üçer, "100 yıllık Cumhuriyet tarihinde askerlerin Kürt halkına yaptığı zulüm bilinmektedir. Bu yapımlar da ilerde halka daha fazla zulüm yapma hazırlığıdır. Kan dökmek için kurulan tezgahlardır" ifadelerini kullandı. Öcalan'ın başlatmış olduğu sürece değinen Üçer, "Bir yıldır başlatılmış bir süreç var, ama halen hasta tutsaklar serbest bırakılmıyor. 45 gündür Sayın Öcalan ile kimse görüştürülmüyor. Gerillalara pusu kuruluyor. Kalekol-karakol yapımları devam ediyor. Bütün bunların tek bir tanımı vardır o da Erdoğan'ın samimiyetsizliğidir" dedi. 

Halkın demokratik eylemlerini yükselteceğini ifade eden Üçer, kalekol sınırları içinde yapılan kuleyi işaret ederek, "İşte Erdoğan'ın samimiyet kulesi" diye tepki gösterdi.

Kitle, açıklamaların ardından attığı sloganlar eşliğinde araçlarına binerek konvoy halinde Van'a geçti

(DİHA)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Cem turan 4 yıl önce yorumlandı

Cozum surecine boyle katki sunulmaz bu isi yokusa surmektir. Sonumuz hayir olur insallah

0 Kişi beğendi.