Genelkurmay'ın ve Başbakan'ın Tendürek Çelişkisi

13 Nisan 2015 Pazartesi 14:27

Genelkurmay Başkanlığı, Tendürek'te yaşanan çatışmanın ardından yaralanan askerleri olay yerinden uzaklaştırmak isteyen yurttaşların 'insanlık dersi veriyoruz' dediği görüntülerin yayınlanması sonrası açıklama yapmak zorunda kaldı.

Genelkurmay'ın ve Başbakan'ın Tendürek Çelişkisi
 Genelkurmay Başkanlığı, Tendürek provokasyonu sırasında yaralanan askerleri olay yerinden uzaklaştırmak isteyen yurttaşların "insanlık dersi veriyoruz" dediği görüntüleri, DİHA'nın "İşte Tendürek provokasyonunun görüntüleri" başlığı ile servis etmesinin ardından açıklama yapmak zorunda kaldı. Bölgeye giden canlı kalkanlardan HDP'li Cezmi Budak'ın askerler tarafından açılan ateş soncu yaşamını yitirmesine rağmen, Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada, 4 yaralı askeri olay yerinden uzaklaştıran canlı kalkanların yardımları için "takdiri şayan" ifadesini kullandı. 

Ayrıca, bölgeye giden ve tamamı HDP'lilerden oluşan canlı kalkanların "İkinci Silvan olayı yaşanmasın" diye askere yardım etmesini de "vatandaşlarımızın Türk Askerine olan bağlılığının ve sevgisinin ne denli büyük olduğunu göstermiş, milletimizin birlik ve beraberliğinin güzel bir örneğini teşkil etmiştir" sözleriyle değerlendirmesi ise dikkat çekti. 
Genelkurmay bu açıklama ile bölgede halkın yaralı askerlere yardım ettiğini söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı doğruladı ve askerlere yardım eden vatandaşlara teşekkür etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Selahattin Demirtaş’ın bu açıklamalarını yalanlamış, HDP eş genel başkanını yalan söylemekle itham etmişti. 

Genelkurmay'ın "askerimize bağlılığın göstergesi" olarak nitelendirdiği Canlı Kalkan eylemi sırasında Cezmi Budak ile bir PKK'li katledilirken, Genelkurmay ilk gün yaptığı açıklamada, bölgeye gidenleri "örgüt propagandası yapmakla" suçlamıştı.


Yorum Gönder