HAK-PAR'da İstifalar ve Burkay'ın Açıklaması

01 Mart 2012 Perşembe 23:33

Kemal Burkay'ın geçen haftalarda HAK-PAR'a üye olmasını gerekçe gösteren bazı isimlerin istifa etmesi üzerine; Kemal Burkay'dan bugün konuyla ilgili bir açıklama geldi.

HAK-PAR'da İstifalar ve Burkay'ın Açıklaması
Kürt Siyasetçi Kemal Burkay'ın yurt dışından dönüp Hak ve Özgürlükler Partisi'ne (Hak-Par) üye olmasından sonra partinin 3 genel başkan yardımcısı ve 4 Parti Meclisi üyesi istifa etti.

Ortak bir açıklama yapan 7 kişi, partideki vesayetçi grubun eski lideri olmak dışında hiçbir tüzüksel görev ve statüsü olmayan Kemal Burkay’ın çaba ve müdahaleleri sonucu partinin örgütsel nitelikleri ve siyasal amaçlarıyla bağdaşmayan, ulusal birliğe ve çıkarlara hizmet etmeyen bir yola sokulduğunu iddia etti. 

Yurt dışından 31 yıl aradan sonra dönen ve bir süre önce Hak-Par’a üye olan Kemal Burkay’ın üyeliği Hak-Par’ı karıştırdı. Partinin genel başkan yardımcıları Mehmet Vural, Sait Aydoğmuş, M. Nuri Erdoğan ve Parti Meclisi (PM) üyeleri Şeref Yalçın, Suphi Orak, Vahit Aba ile Abdullah Saydın partiden istifa etti. Hak-Par’dan istifa eden 7 kişi yaptıkları ortak açıklamada, parti içerisinde yer alan bir grubun lider kültüne dayalı, dar grupçu, ideolojik bir hareket olarak oluşması ve halen de önemli oranda muhafaza ettiği bu nitelikleriyle Hak-Par’ı hegemonyasında tutmaya çalıştığı belirtilerek, şöyle denildi:

"Son yıllarda bu grubun bir kesimi dahil, partide bu vesayeti aşma yönünde ciddi bir irade ve çaba belirmiş ve bu yolda önemli bir mesafe katedilmişti. Ancak bu süreç, Kemal Burkay’ın Türkiye’ye dönüşüyle birlikte tersine döndü. Söz konusu vesayetçi grubun eski lideri olmak dışında hiçbir tüzüksel görev ve statüsü olmayan Kemal Burkay’ın çaba ve müdahaleleri sonucu parti, örgütsel nitelikleri ve siyasal amaçlarıyla bağdaşmayan, ulusal birliğe ve çıkarlara hizmet etmeyen bir yola sokuldu. Grup vesayeti, mensuplarının tümüyle bu müdahaleye biat etmesiyle Partideki vesayet lider kültüne dayalı koyu kişisel bir vesayete dönüşerek pekişti."

Kemal Burkay'ın HAK-PAR'daki istifalara ilişkin açıklaması şöyle:

Benim HAK-PAR üyeliğimi gerekçe yaparak HAK-PAR'dan istifa edenler oldu. Aslında bazı kişilerin daha üyeliğimden önce de, salt ülkeye döndüğüm ve medyada dile getirdiğim görüşler nedeniyle rahatsız olduğunu duyuyordum.

Bazı çevreler bu istifaları bana ve HAK-PAR'a karşı kullanmak isteyebilir, bu doğaldır. Bazılarının zaten işi gücü bu. Ama yanlış bir şey yapmamışsanız (ki ben yapmadım, HAK-PAR'ın öteden beri dostu idim, şimdi de üyesi oldum; bu herhalde bir suç değildir) bu konuda tedirginlik duymaya, öfkelenmeye telaşa gerek yok. Dost ve arkadaşlarım da sakin ve rahat olmalı, öfkeli davranmamalılar.

Ben istifa edenlerin gerekçelerini şu anda tartışmayacağım. Şu kadarını söyleyeyim ki haklı hiçbir nedenleri yok. Onlar yöneticiydi, bense sadece bir üyeyim. Keşke istifa etmeselerdi, onlarla bir güzel çalışırdık. Geri gelirlerse memnun olurum. Daha önce de belirttiğim gibi HAK-PAR legal, demokratik bir örgüt. Burada örgütün program ve tüzüğünü benimseyen yurtsever, demokrat her insana yer var.

Benimse HAK-PAR'ı güçlendirmekten ve adında belirlenen "hak ve özgürlükler" yolunda kararlıca yürümesini istemekten başka hiçbir hesabım yok. Dostlarım da yeminli karşıtlarım da böyle bilsin.

Kemal Burkay

1 Mart 2012

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Riya Azadi 5 yıl önce yorumlandı

Degerli kürt bilgesi olan,sayin Burkayin üyeligine ve düsüncelerine tahamülü olmayanlar,nerede olursa olsunlar,basari sanslari olamaz.Kendilerine basarilar dilerim.

0 Kişi beğendi.