Halep yanıyor : Şiddetli Çatışmalar

23 Temmuz 2012 Pazartesi 03:00

“Düşerse Esed de gider” denen Halep’te muhalifler üç mahalleyi kontrolüne aldı...

Halep yanıyor : Şiddetli Çatışmalar
Suriye’de 17 ay önce başlayan ayaklanmalardan belki de en az etkilenen kent olan ülkenin ticari merkezi Halep’te çatışmalar giderek yoğunlaşıyor. Muhalif Hür Suriye Ordusu (HSO) dün yaptığı açıklamada “Halep’i, Esed’in çetelerinin kanlı ellerinden kurtarmayı hedefleyen bir operasyon başlatıldığını” duyurdu. Hıristiyan, Ermeni, Süryani, Kürt ve Dürzi azınlıkların da korunacağını vurgulayan HSO’nun askerî konseyinin üyesi Abdulcabbar Muhammed Akidi, Alevilere de “Size karşı değil, Esed ailesinin çetelerine karşı savaşıyoruz” mesajını gönderdi.


Halep’teki çatışmalar özellikle istihbarat binası ve çevresinde yoğunlaştı. Kentin istihbarat şefi Muhammed Muflih’in önceki gece Türkiye’ye kaçtığı belirtilmişti. Kentin üç mahallesinin halen muhaliflerin kontrolünde olduğu söyleniyor. Ayaklanmanın Halep’e sıçraması Suriye’de bir anda tüm dengeleri değiştirebilecek bir olasılık olarak değerlendiriliyordu.

Bu arada Hür Suriye Ordusu, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’nın Suriye tarafında bulunan Bab El Selam gümrük kapısını da ele geçirildi.

Başkent Şam’daki çatışmalar ise dün de sürdü. Suriye ordusu muhaliflerin direncini kırabilmek için helikopterlerle saldırdı. BBC muhabiri Jim Muir, Esed’in kardeşi Mahir’in komutanlığını yaptığı dördüncü ordu birliklerinin kentin Barzeh mahallesinde büyük bir saldırı gerçekleştirdiğini aktardı.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde ise Suriyeliler’in bulunduğu mülteci kampında isyan çıktığı belirtildi. 1500 Türkmen’in Lazkiye’den çadır kente gelmesini protesto eden Suriyeliler, yetkilerle tartıştıktan sonra polisleri rehin alarak silahlarına el koydu. Sığınmacılar, Türk bayrağını indirip kendi bayraklarını astı. Özel harekât timlerinin havaya ateş açarak kampa girmesiyle isyan bastırıldı. Olayda yedi kişi yaralandı.

İsrail ordusu: Esed Şam’da

İsrail Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Tuğgeneral Yoav Mordeçai başkentten kaçtığı iddia edilen Suriye lideri Esed’in ailesiyle birlikte Şam’da bulunduğunu söyledi. Mordeçai “Yaşanan büyük firar dalgasına rağmen Suriye ordusu Esed’e hâlâ sadık” diye konuştu.

Ölü sayısı 19 bini geçti

Öte yandan, Suriye’de ayaklanmaların başından bu yana ölenlerin sayısı hızla 19 bin çıtasını geçti. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü sadece temmuz başından beri 2 bin 750 kişinin öldüğünü belirtti.

Dengeleri değiştiren kent

Suriye’de Mart 2011’de ayaklanmalar başladığından bu yana uzmanlar eğer Esed rejiminin ayakta kalabilme yolunun Halep’i kontrol altında tutmaktan geçtiği konusunda birleşiyor. Yaklaşık iki buçuk milyon nüfuslu Halep’in bu denli kilit bir konuma sahip olmasını sağlayan ise kuşkusuz kentin ekonomik gücü.

Halep’in ticarette söz sahibi olması aslında Osmanlı’nın mirası. 1515’te Osmanlı’nın parçası haline gelen Halep’i bazı tarihçiler o dönemde İstanbul’un ardından imparatorluğun en önemli ikinci kenti olarak değerlendiriyor. Kent, İpek Yolu üzerindeki konumu nedeniyle 16’ncı ve 17’nci yüzyıllarda altın çağını yaşadı. Osmanlı’da Şam ve Halep arasında hep bir rekabet, çekişme vardı. Bu yüzden Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Suriye’yi ele geçiren Fransız sömürge yönetimi, Halep’i Şam’a karşı bir koz olarak kullanmak için burada ayrı bir devlet kurdu. Ancak 1925’te Suriye İsyanı sırasında Halep, ülkenin geri kalanından ayrılarak bağımsızlık kazanmayı reddetti. Sünni çoğunluklu Halep, başta Süryaniler olmak üzere önemli bir azınlık nüfusuna sahip. Müslüman Kardeşler’in 1979’da Halep’teki Topçu Okulu’na düzenlediği saldırı Hama katliamına giden mezhep çatışmasının başlangıcı olmuştu. Halep’in saf değiştirmesi, rejiminin orta sınıf Sünnilerle ittifakının bozulduğunu gösteriyor.

(Taraf)

Yorum Gönder