HDP Adana ve Mersin İl Binalarında Patlama

18 Mayıs 2015 Pazartesi 11:52

Adana ve Mersin'de HDP İl Örgütünün bulunduğu binalarda eş zamanlı patlamalar meydana geldi. Adana'daki patlamada aralarında HDP Seyhan İlçe Eşbaşkanı Hüseyin Beyaz, HDP yöneticileri İbrahim Yakut ve Selahattin Pişkin'in olduğu 4 kişi yaralandı.

HDP Adana ve Mersin İl Binalarında Patlama
 Adana Tepebağ Mahallesi Cemal Görses Caddesi üzerinde bulunan HDP İl binasında meydana gelen patlamada 4 kişi yaralandı. Patlama sonrası itfaiye ve polis, il binası önüne geldi. İtfaiye çıkan yangını söndürürken, polis olay yerine gelen gazetecilere engel olarak patlama yerine almadı.

ADANA'DA KARGO PAKETİ, MERSİN'DE BOMBALI ÇİÇEK

Aynı saatlerde HDP Mersin binasında da patlama meydana geldi. Adana'daki patlama kargo paketinden, Mersin'deki ise dün gönderilen çiçeğin patlaması sonucu gerçekleşti.

YARALILARIN KİMLİKLERİ

Adana'daki patlamada aralarında HDP Seyhan İlçe Eş Başkanı Hüseyin Beyaz, HDP yöneticileri İbrahim Yakut ve Selahattin Pişkin'in olduğu 4 kişi yaralandı. HDP Seyhan İlçe Eş Başkanı Hüseyin Beyaz ameliyata alındı. Beyaz'ın durumunun ağır olduğu ancak hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.

Polis HDP ile dayanışmaya gelen halka da engel oldu. Polisle yurttaşlar arasında gerginlik yaşandı. 

TUGAY BEK: SALDIRI ÖLDÜRME KASTI TAŞIYOR

Adana Milletvekili Adayı Tugay Bek, saldırının öldürme kastı taşıdığını söyledi.

ANKARA'DA BASIN AÇIKLAMASI YAPILACAK

HDP, saldırılara karşı saat 13.00'te Ankara'da Selanik Caddesi 19/1 adresindeki TMMOB önünde basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

DÜNKÜ MİTİNGE 60 KİŞİ KATILMIŞTI

HDP, dün Adana'da yaklaşık 60 bin kişinin katıldığı bir seçim mitingi düzenlemişti. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bugün de seçim mitingi için Mersin'e gelmişti.

Dengir Fırat'tan patlama açıklaması: Miting günü olması planlı

HDP'nin Mersin ve Adana'daki bürolarında yaşanan patlamalara HDP cephesinden ilk tepki Mersin Milletvekili adayı Dengir Mir Mehmet Fırat'tan geldi. Fırat şunları söyledi, "Yapacakları tüm tahriklere provokasyonlara rağmen biz HDP olarak seçmen kitlemizle beraber soğukkanlılığımızı koruyacağız. Provokasyona gelmeyeceğiz. Dün Adana'da mitingimiz vardı, bugün de Mersin'de miting var. İkisinin aynı zamanda olması kesinlikle bir plan içerisinde yapıldığını gösteriyor. Bir çok yerde de bu saldırı tekrar ediyor. Bundan sonra da etmeyeceğini düşünmüyoruz, edebilir. HDP'nin ufukta görünen barajı aşmış olması korkusu birilerini korkutuyor. Ama korkunun da ecele faydası yok. Faili meçgul bir olay değil bana göre. Bu olayların tamamının arkasında devleti yöneten hükümetin olması gerekiyor. Çünkü temel görevi devletin, bireylerin ve kurumların can güvenliğini sağlayabilmektir. Sağlanmıyorsa bir de hedef gösteriyorsa suçları daha da katmerleşmiş olduğunu söyleyebilirim."

AKP Mersin Milletvekili Adayı Muhsin Kızılkaya da olayla ilgili kısa bir değerlendirme yaptı. Kızılkaya şöyle konuştu, "Ben de şu anda İstanbul'dayım, haberi burada öğrendim. Emniyet müdürüyle görüştüm. Onların da ellerinde kesin bilgi yok. Sadece ses bombası bilgisi var. Büyük bir panik havasının yaratıldığı muhakkak."

  

Yorum Gönder