HDP'nin eş başkanları kim olacak?

26 Mayıs 2014 Pazartesi 13:04

HDP, 22 Haziran'da gerçekleştireceği kongreye hazırlanırken HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, eş genel başkanlık için BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ isminin gelen öneriler arasında olduğunu söyledi.

HDP'nin eş başkanları kim olacak?

Türkiye siyasi tarihine çok renkli ve çok kültürlü siyasi bir yapı olarak dahil olan HDP, Haziran ayı içerisinde olağanüstü kongreye gidecek. Kongre ile birlikte Türkiye'de alternatif olma iddiasını daha da güçlendirmesi beklenen HDP, ötekileştirilen halkların, dini grup ve azınlıkların ortak paydada buluşacağı bir adres olacak. HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, kongre sürecinin yanı sıra Türkiye'nin içerisinden geçtiği siyasi sürece ve HDP'nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tutumuna ilişkin DİHA'ya verdiği demecinde önemli bilgiler paylaştı.
'Kongre örgütsel bir atılım kongresi olacak'

Kongrenin ardından Türkiye'deki bütün kurumsal yapılarını yeniden güçlü bir inşa sürecine tabi tutacaklarını kaydeden Kürkçü, hem yapısal olarak hem de bileşimi açısından HDP'nin yeniden kuruluşuna denk gelen bir dönemi yaşayacağını belirtti. Kürkçü, 22 Haziran'da gerçekleştirilecek olan kongreyi bir örgütsel atılım kongresi olarak değerlendirdiklerini ifade ederek, eş başkanlıklar dâhil olmak üzere bütün kademelerdeki yapılarda büyük bir değişim yaşanacağının işaretini verdi.

Eş genel başkanlık için Demirtaş ile Yüksekdağ önerisi

Kamuoyunun merakla beklediği "HDP eş genel başkanları kim olacak?" sorusuna ilişkin de ipuçları veren Kürkçü, Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ konusunda BDP'den doğru gelen bir önerinin olduğunu söyledi. Kürkçü, önerinin HDP açısında da yerinde ve anlamlı bulunduğunu ifade ederek, sunulan önerilerin demokratik bir süreçte gelişebilmesi için kongre bileşenleri tarafından karara bağlanması gerektiğini dile getirdi.

Farklı tercihlerin de ön plana çıkabileceğini belirten Kürkçü, kongre bileşeni tarafından doğru ve isabetli bir kararın verileceği yönünde inancın tam olduğunu kaydetti.

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı kadın olacak

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP'nin tutumuna ilişkin soruları da yanıtlayan Kürkçü, Kürt sorunu başta olmak üzere çözüm için emek ve çaba göstermiş birisini aday göstereceklerini kaydetti. Kürkçü, cumhurbaşkanlığı için gösterilecek olan adaya ilişkin "Bütün kültürlerin eşitliğine kalben inanmış olması bizim için önemlidir" ifadesine kullanarak, adayın kadın olacağını ve olağanüstü kongrede bu adayın açıklanacağını söyledi.

'Hükümet bir adım atmazsa durum gerginleşecek'

Geçtiğimiz günlerde HDP heyetinin Kandil'de KCK yetkilileriyle yaptığı görüşme ve kimi hükümet yetkilileri ile yaptıkları görüşmeye ilişkin de konuşan Kürkçü, hükümet yetkililerinin, heyete sürecin yasal bir zemine kavuşturulması konusunda adımlar atılacağı yönünde görüş bildirdiğini aktardı.

Hükümetin mümkün olduğu kadar az ve mümkün olduğu kadar geç adım atma stratejisi izlediğini ifade eden Kürkçü, hükümetin Cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkilemeye yönelik bir-iki hamle yapabileceğini söyledi. Öcalan'ın, başlatılan diyalog sürecinde Müzakere Yasası başta olmak üzere Demokratik Özerklik Yasası'nın önemle üzerinde durduğuna dikkat çeken Kürkçü, "Bunlarla ilgili hükümetten doğru müzakerelere katılan bakanlarla yapılan son görüşmelerde adım atacaklarını söylemişler. Hükümet önümüzdeki bir buçuk ay içerisinde herhangi bir adım atmazsa durum hakikaten gerginleşebilir" diye konuştu.


Yorum Gönder