Hınıs'ta Husumetli İki Aile Barıştı

18 Şubat 2015 Çarşamba 18:23

Erzurum Hınıs İlçesinde aralarında husumet olan SARITAŞ ailesi ve BEYAZTAŞ ailesi; bölgenin ileri gelenlerinin yoğun çabaları ve özverisi ile bir araya getirilerek barıştırıldı. Hınıs merkezde verilen Barış yemeğiyle aileler emeği geçen herkese teşekkür ettiler ve böyle olayların bir daha yaşanmaması temennisinde bulundular.

Hınıs'ta Husumetli İki Aile Barıştı
 Arazi ihtilafı yüzünden çıkan anlaşmazlıktan dolayı geçen sene bir kişinin vefatı ile sonuçlanan kavganın ardından aralarında husumet başlayan SARITAŞ ailesi ve BEYAZTAŞ ailesi bölgenin ileri gelen aile bireyleriyle birlikte , Hınıs Belediye Eşbaşkanı Hasan Basri FIRAT ve M. Kasım FIRAT'ın yoğun çabası ile aralarında ki bu husumete bir son vererek barıştılar. Camide toplanan iki ailenin fertleri Allah'ın huzurunda ve camide bulunanların şahitliğinde Kur'an-ı Kerim'e el basarak barış sözü verdiler. Okunan duaların ardından Hınıs merkez'de verilen yemeğin ardından aileler emeği geçen herkese teşekkür etti.

 Barış sürecinde öncülük edenlerden M.Kasım FIRAT,  '' Bugün burada bir araya gelerek Allah'ın huzurunda ve bu cemaatin şahitliğinde barış sözü veren ailelerin şehadetlerini Kur'an-ı Kerim ile onaylıyoruz. Bu barışta emek veren herkesten Allah razı olsun. Umarım herkese örnek olur ve yine Ümit ediyorum ki halkımızın içinde ki bu tarz husumetler barış ile sonuçlanır. Biz her zaman ve her yerde katl ve öldürülmeleri lanetliyoruz aynı zamanda barışmayı ve affetmeyide destekliyor ve Allah katında her zaman mükafatı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. '' dedi. 

Kürtlerin kendi aralarında ayrışmalara gitmesinin doğru olmadığını belirten Hınıs Belediye Eş Başkanı Hasan Basri FIRAT, “Kürtler arasında şimdiye kadar çok ayrışmalar oldu. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Bu barışta umarım herkese örnek olur ” dedi.

Camide okunan dualar ve verilen sözlerden sonra yemeğe geçildi. Hınıs Merkez'de aile fertleri, din adamları , aile dostları ve barış sürecinde emeği geçen herkesin katılımıyla Barış yemeğine giden cemaat buradan mutlu bir şekilde ayrıldılar .

 Hınıs Haber olarak ilçemizde yaşanan bu güzel olayların devamını temenni ediyor ve  ilçemizdeki diğer husumetlerin bir an önce son bulmasını diliyoruz. Bu barışa vesile olan ve emek veren herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.
HINIS HABER


Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ONURLU BİR HERİF 4 yıl önce yorumlandı

Burada sayın M.KASIM FIRAT ŞEYHIME sonsuz selam saygılarımı iletir ellerinden öpüyorum.tabiki barış müslümanada olmayanada güzel yaşam şekliyle beraber insani duruştur EYVALLAH.fakat müslümanın cumuh hakkı olan ( boğuzluk..) hiç konuşmama böylede bir hakkı vardır yanılmıyor isem ....boğuzluk yapanlarada selam olsun....burada BÜYÜK EFENDİNİN YANİ ŞEYH ALİ RIZA EFENDİNİN GÜZEL VE YAKIŞIKLI OĞLU OLAN SAYIN M. KADIM FIRAT ında ellerini öpüyorum iyiki varsın hep var olasın sen ve ailene ALLAH U ALEMDEDE ÇİLE GÖSTERMESİN

0 Kişi beğendi.