Hizbullah'tan sert açıklama

12 Ekim 2014 Pazar 23:24

IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarını protesto amacıyla Doğu ve Güneydoğu'da düzenlenen eylemlerde göstericilerle karşı karşıya gelen Hizbullah yeniden silahlı eylemlere geçebileceğinin sinyalini verdi. Son yaşananları kendilerine yönelik 'savaş ilanı' olarak nitelendiren Hizbullah, "Bu güne kadar yapılan saldırılara karşılık verildiği gibi bundan sonra da yapılacak saldırılara en azından misli ile karşılık verileceği bilinmelidir" açıklamasında bulundu. Gösterilerde sırasında yaşanan çatışmalarda her iki taraftan da can kayıpları olmuştu.

Hizbullah'tan sert açıklama
 Kobani protestolarının ardından Hizbullah bugün sert bir bildiri yayınladı. ‘Hizbullah Basın Bürosu’ imzasıyla Örgüte yakın ‘huseynisevda.biz’ adlı internet sitesine konulan bildiride, bugüne kadar ki deneyimler ışığında, arabuluculuk girişimlerinden bir sonuç alınamayacağı ifade edildi.

PKK ’nin kendilerine savaş ilan ettiğini öne süren örgüt, bundan sonra ‘misliyle karşılık vereceğini’ duyurdu. 

Özellikle 1990’lı yıllarda adı JİTEM’le anılan ve çok sayıda faili meçhul cinayetten sorumlu tutulan örgütün açıklamasında şu satırlar dikkat çekti: 

”...Saldırıya uğrayan Hüda Par ve İslami STK’lar sadece İslami kimliklerinden dolayı hedef alındılar. Hedef alınan bu Müslümanlar, IŞİD ile organik bir bağlarının olmadığını defalarca kamuoyuna deklare etmelerine rağmen PKK ve türevlerinin ısrarla onları IŞİD olarak lanse etmeleri tamamıyla bir iftira ve savaş taktiğidir.
 


... Bölgeyi, halkımızı ve saldırganları çok iyi tanıdığımız ve söz konusu saldırıların ne anlama geldiğini çok iyi bildiğimiz için bunun bir savaş ilanı olduğunu ve buna seyirci kalamayacağımızı kamuoyuna duyurduk.

... Müslüman kardeşlerimiz şunu kesinlikle bilsinler ki; hiçbir zaman saldırgan taraf olmadık ve saldırıyı teşvik etmedik. Ancak; Müslüman kardeşlerimize bu güne kadar yapılan saldırılara karşılık verildiği gibi bundan sonra da yapılacak saldırılara en azından misli ile karşılık verileceği bilinmelidir.

.... Geçmişteki girişimlerden edindiğimiz tecrübeyle; bu arabuluculuk girişimlerinden de bir sonuç çıkmayacağını söyleyebiliriz..." 

Radikal

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder