Hüseyin Çelik: Kararda çifte standart var

17 Aralık 2013 Salı 00:11

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Elif Çakır'ın sunduğu Kanal24'te yayınlanan Söz Bitmeden programına konuk oldu.

Hüseyin Çelik: Kararda çifte standart var
Mustafa Balbay'ın tahliyesi ve devam eden darbe davaları, 2004 MGK belgeleri ve fişleme iddiaları, Teoman Koman'ın vefatı ve 28 Şubat davası, yerel seçimler ve hükümette yapılması beklenen kabine değişikliği ve daha fazlası Elif Çakır'ın sunduğu Söz Bitmeden'de konuşuldu.


İşte Hüseyin Çelik'in Söz Bitmeden programındaki açıklamalarından bazı satır başları:

Cezaevindeki BDP'li vekillere ret

Bizim cezaevindeki vekillerle ilgili tavrımız bellidir. Biz baştan şunu söyledik, 'Milletvekilliği müessesesi cezaevinden insan çıkarma aracı olmamalıdır

Tahliye kararı çıkarsa saygı duyacağımızı söyledik

CHP,MHP ve BDP'nin bu insanları aday göstermesinin doğru olmadığını en başta söyledik. Ancak Anayasa mahkemesi Mustafa Balbay'ın tahliyesi yönünde karar verirse de bu karara saygı duyacağımızı söyledik. Nitekim mahkeme bu yönde karar verdi.BDP'lilerle ilgili kararda çifte standart var, kabul edilemez

"BDP'lilerle ilgili verilen bu kararı görünce doğrusunu isterseniz hayret ettim. Gerçi nihai karar değil bu, itiraz süresi var ama BDP'li vekiller için verilen bu kararda çifte standart var. Eğer bir memlekette hukuk varsa herkes için eşit işler. CHP'liye farklı hukuk BDP'liye farklı hukuk, AK Partiliye farklı hukuk olamaz!

Hukuk herkes için lazımdır ve aynı olmak zorundadır. Dolayısıyla bugün BDP'liler ile ilgili verilen karar Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararla benzerlik tekil etmiyor. Bu çifte standarttır, doğru değildir, doğru olmamıştır. Kaldı ki söz konusu BDP'liler için istenen cezalar 7-8 yıl kadardır ve henüz hüküm giymemişlerdir."

Balbay'ın cezası onaylanırsa ne olacak?

"Mustafa Balbay'ın yargılandığı dava dokunulmazlık kapsamında olan bir dava değil. Anayasanın 14.maddesinde zikredilen suçlara girdiği için o ceza kesinleştiği zaman Balbay'ın cezaevine gitmesi lazım."Tuncay Özkan'ın günahı ne?

"Balbay çıktı, peki Tuncay Özkan'ın günahı ne? Hadi onu da aday gösterip çıkardınız Engin Alan'ın suçu ne? ya da diğer generallerin... Onun için diyoruz ki milletvekilliği müessesesi cezaevinden adam kaçırma aracı haline getirilmemelidir."

Sabih Kanadoğlu bile "Aday yapmayın" dedi

Sayın Kılıçdaroğlu'na meslektaşları "Bırakılmazlarsa ne yapacaksınız?" diye sorduklarında "Yargı kararlarına saygı duyacağız" dedi. Bunların babası olduğu halde Sabih Kanadoğlu bile "Mahkeme bunları bırakmaz, aday yapmayın" dedi ama bile bile lades dediler ve şimdi kendi yaptıklarından dolayı ağlamaya hakları yok."

Vekillerin meclis çatısında altında küfürlü konuşmasına nasıl bakıyorsunuz?

TERBİYE GÖRMÜŞ İNSANLAR HİÇ BİR YERDE KÜFRETMEZ


Bu gün özellikler kadın millet vekillerimizi desteklemek için kırmızı kravat taktım, Meclis'te bütçe krizi çıkartılmaya çalışıldı ama böyle bir kriz yok Meclis'te zaman zaman tansiyon çıkar, zaman zaman gerginlikler olur, bu sene de bunun benzerleri oldu. Bu küfürlü konuşmalara gelince bırakın Millet Meclisi çatısı altında milletin temsil edildiği ve millete örnek olunması gereken bir yerde bu tür şeyler hoş karşılanmaz. Kendisini bilen insanlar edipli insanlar, haya sahibi insanlar, terbiye görmüş insanlar ortalıkta insanlara küfretmez.


Kaynak: Star

Yorum Gönder