'İllegal Yapının Mit Ayağı Gözaltında'

30 Kasım 2011 Çarşamba 10:09

Eski MİT'çi Eymür'ün, özellikle Musa Anter, Mehmet Sincar ve Vedat Aydın gibi siyasi cinayetlerin sorumlusu olduğu iddia ediliyor.

'İllegal Yapının Mit Ayağı Gözaltında'

Yeşil'in cinayetleri Eymür'e sorulacak

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) eski Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, faili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Eymür’ün Yeşil kod adıyla bilinen Mahmut Yıldırım ile ilişkisi nedeniyle sorgulandığı bildirildi. Eymür’ün özellikle bizzat Yeşil’in görev aldığı söylenen Bayram Kanıt, Cem Ersever, Mehmet Sincar, Behçet Cantürk, Vedat Aydın ve Musa Anter cinayetleri nedeniyle suçlandığı ileri sürüldü. 

‘Emri sen mi verdin?’
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü faili meçhuller soruşturması, bir dönem MİT’in en etkili isimlerinden Mehmet Eymür’e kadar uzandı. Eymür dün sabah saatlerinde İstanbul’daki evinde gözaltına alındı. İstanbul Terörle Mücadele Şubesi polislerinin gözaltına aldığı Eymür, faili meçhul cinayetler soruşturmasının yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na götürüldü. Eymür’ün gözaltına alınmasındaki kilit isim ise Yeşil kod adıyla tanınan Mahmut Yıldırım. Yıldırım’ın ilk olarak 1973’te MİT için çalıştığı iddia edilmişti. Yeşil’in MİT ile irtibatlı olduğu iddiası, gözleri Eymür’e çevirmişti. Yeşil’in Bingöl’deki bir MİT personeli aracılığıyla taşeron olarak kullanılabileceği teklifinin ilk olarak Eymür’e iletildiği ve aynı yıl eylül ayında Yeşil ile Eymür’ün ilişkiye geçtiği ifade ediliyor. Yeşil’in kullandığı farklı kimliklerin tamamının da MİT, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı’na ait olduğu tespit edilmişti. ‘Ahmet Demir’ adına İçişleri Bakanlığı Psikolojik Savaş Uzmanı kimliğinin de MİT tarafından İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Yıldırım için hazırlandığı öne sürülmüştü.
Ancak Yeşil tartışması özellikle Güneydoğu’da işlenen faili meçhul cinayetlerden sonra daha da yoğunlaştı. Yeşil’in bu cinayetlerde aktif görev aldığı ileri sürülüyordu. Bu cinayetlerin başında ise Bayram Kanıt, Cem Ersever, Milletvekili Mehmet Sincar, Behçet Cantürk, Vedat Aydın ve Musa Anter geliyor. Savcılık, Yeşil’in sorumlu olduğu cinayetlerin talimatının Eymür tarafından verildiği iddiası üzerinde duruyor.
Eymür’e kumarhaneler kralı Ömer Lütfü Topal cinayetinin de sorulacağı belirtiliyor. Yeşil’in, Topal cinayetinde de görev aldığı söyleniyor. Savcılığın elindeki bilgiler arasında, Topal’ın Yeşil tarafından tehdit edilmesi üzerine, Ercan Ersoy’un yedi kişi ile birlikte Antalya’ya giderek Yeşil ile buluştuğu ve gözdağı verdiği de yer alıyor.

Sahte kimlikleri Eymür mü verdi?
Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın MİT’te görev yaptığı süre içinde sahte kimliklerin Eymür tarafından verildiği iddia ediliyor. Kimliklerin Eymür’ün MİT’te olduğu dönemde verildiği 1996 yılındaki Susurluk Komisyonu çalışmalarında ortaya çıkmıştı.

Eymür ve Yeşil dinlemeye takıldı
Mahmut Yıldırım’ın 1996-1998 arasında Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından tespit edilen telefon görüşmelerinde Topal ve Ergenekon sanığı Veli Küçük’e küfürler savuran Yeşil’in, Eymür’e Topal ve Çatlı ile ilgili şikâyetlerde bulunduğu belirlendi.

Eymür kimdir?
1943’te İstanbul’da doğdu. Kendisi gibi istihbaratçı olan babası Mazhar Eymür’ün izinden gitti ve 1966’da MİT’e girdi. 1975’e kadar İstanbul’da Kontr Espiyonaj Şubesi Ortadoğu ve Afrika Devletleri Grup Amirliği yaptı. Mafyaya yönelik Babalar ve THKP/C operasyonlarında aktif görev aldı. 1975-1978 arasında MİT Ankara Bölge Başkanlığı Takip Şube Müdürlüğü yaptı. MİT’çi Sabahattin Savaşman’ın ABD ve İngilizlere bilgi satmasına ilişkin operasyonu yönetti. 1980’e kadar MİT Karargâhı’nda Kontr Espiyonaj Daire Başkanlığında Batı Devletleri Şube Müdürlüğü görevinde bulundu. 1980’de Dışişleri Bakanlığı kadrosundan yurtdışına gitti. 1982’de Mardin Bölge Müdürlüğü’ne atandı. 1983’te Ankara’da yeni kurulan Kaçakçılık Şube Müdürlüğü’nün başına getirildi. Dündar Kılıç, Behçet Cantürk’ün yakalanmasında emniyet birimleri ile çalıştı. 1988 yılında 1. MİT Raporu nedeniyle emekliye ayrıldı. 1994 yılında Tansu Çiller hükümeti döneminde MİT’e döndü. 1998’de istifası istendi. Mehmet Eymür’ün adı özellikle Susurluk Raporu’nda da sıkça geçti.

Eymür’ün avukatı: Recep Öksüz
Çarkın yüzünden gözaltında
Mehmet Eymür’ün avukatı Recep Öksüz, Radikal’e yaptığı açıklamada gözaltının ardından müvekkili ile telefon görüşmesi yaptığını belirterek, “Eski Özel Harekât Polisi Ayhan Çarkın’ın ifadeleri doğrultusunda gözaltına alınmış. Savcılık sorular soracakmış” dedi. Eymür’ün ifadesine hangi sıfatla başvurulacağını bilmediklerini ifade eden Öksüz, Ankara’ya getirildiğinde savcının tavrı bunu belli edecek” diye konuştu. Çarkın’ın Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen faili meçhuller soruşturmasında verdiği ifade üzerinde gizlilik kararı var. Ancak arşivler 90’lı yıllarda Tarık Ümit’in kaybolması ile Ömer Lütfü Topal’ın öldürülmesi olaylarında kesiştiğini gösteriyor.

Yorum Gönder