'İnsan hakları' Prof'u savaş hukuku istedi!

12 Ocak 2012 Perşembe 10:31

AÜ Hukuk Fakültesi'nde insan hakları dersi veren Prof.Anıl Çeçen, Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nda, "Güneydoğu'da İnsan Hakları Sözleşmesi hükmünü yitirdi. Savaş hukuku uygulansın" dedi.

'İnsan hakları' Prof'u savaş hukuku istedi!

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde insan hakları dersi veren Prof. Dr. Anıl Çeçen, Kürt sorunuyla ilgili tartışma yaratacak bir öneri getirdi. Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesindeki Terör ve Şiddet Olayları Kapsamında Yaşam Hakkı İhlallerinin İncelenmesine Dair Alt Komisyon’a bilgi veren Çeçen, “Güneydoğu’da yaşanan teröre artık biz normal koşullarda insan hakları açısından bakamayız. Savaş hukuku açısından bakmak durumundayız” dedi. Devletin egemenliğini göstermesi gerektiğini savunan Çeçen, Kürt ailelerin 10 çocuk sahibi olmasını eleştirerek, doğum kontrollü uygulanmasını da önerdi.

‘Savaş hukuku lazım’

Şırnak’ın Uludere ilçesinde 35 vatandaşın yaşamını yitirdiği vahim olay tartışılırken, Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na konuşan kamu hukukçusu Prof. Çeçen’in önerisi şok etkisi yarattı. Güneydoğu ve Kuzey Irak’taki çatışmanın bir ‘ön savaş’ olduğunu ileri süren Çeçen şunları söyledi: “Güneydoğu’da yaşanan teröre biz artık normal koşullarda insan hakları açısından bakamayız. Sürekli silahlı çatışmalar, sürekli zarar var. Bu çerçevede de biz artık İnsan Hakları Sözleşmesi’nin getirdiği temel haklar çerçevesinde konuyu değerlendirme noktasında değiliz. Vur gerilla vur’ sözlerinin arttığını görüyoruz. Diğer yandan bölgedeki belediyelerin bir araya gelerek bölgesel belediyeler birliği yapılanmasına gittiğini görüyoruz. Eğer Türkiye Cumhuriyeti Devleti devletse, devlet olduğunu bilecek. Çünkü bir devlet ya vardır ya yoktur. Varsa egemenliğini kullanır, yoksa başka devlet modelleri devreye girer. Güneydoğu’da yaşanan terörü o zaman bir savaş öncesi dönem olarak görmek ve bu çerçevede, savaş hukukunun yani Cenevre’de imzalanan protokolleri gündeme getirmek zorundayız. Yani bölgeyle ilgili olarak yapılmayan bir şeyi öneriyorum.”
Prof. Çeçen’in önerileri bununla da sınırlı kalmadı. Çeçen, geçmişte de zaman zaman dile getirilen ‘Kürt nüfusunun artması’ meselesine de kendine göre ‘çözüm’ getirdi.

Kürt’e doğum kontrolü!

Prof. Anıl Çeçen, “Neden bugün Türklere yönelik bir doğum kontrolü yapılırken Doğu Anadolu’da yoksul Kürtlerin 10 tane çocuğu var? Ben araştırdım. Baktım ki, Dünya Bankası fonlarından bunlara para yardımı yapılıyor. Burada bir plan var” iddiasında bulundu.

Meclis’teki komisyon toplantısındaki açıklamalarına dair Radikal’in sorularını yanıtlayan Çeçen, “İnsan hakları, normal barış koşullarında geçerlidir, Silahlı çatışma ortamında en temel hak olan yaşama hakkı ortadan kaldırıldığı için farklı bir hukuk uygulanmaktadır o da savaşı önlemek, savaşı kurallara bağlamak, silahlı çatışmanın yarattığı zararları tazmin etmek” dedi. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ndeki “Hiç kimse keyfi olarak sürgün edilemez” ilkesini hatırlatmamız üzerine ise Çeçen “Silahlı çatışma ortamında güvenlik olmadığı için herkes terk etmek durumunda kalıyor” yorumunda bulundu.

‘Gösteriye füze atılsın’

Prof. Dr. Anıl Çeçen, toplanma ve örgütlenme hakkının sınırlandırılıp sınırlandırılamayacağı sorumuza da şu yanıtı verdi: “Tabii sınırlandırılabilir. Nerde bir topluluk varsa uydu üzerinden yer tespiti ile bir füze göndermek mümkün. 40-50 kişi bir araya geldiyse ve bu olaylar tırmandırılmak isteniyorsa pek ala hedef olacak. O zaman terörün tırmanmasını önlemek üzere geçici bir süre, silahlı çatışma ortamı ortadan kalkana kadar bu tür toplantılar sınırlanabilir. Ama sürekli olur demiyorum.”
Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Anıl Çeçen, tutuklanma ve sürgün meselesinin de anlattığı çerçevede ele alınması gerektiğini savundu.

Çeçen insan hakları dersi veriyor

1948 doğumlu Prof. Dr. Anıl Çeçen, AÜ Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1974-1978 arasında Unesco Eğitim Komitesi Sekreterliği’ni yürüttü. Günümüzde AÜ Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Anabilimdalı başkanlığını yürütüyor. İnsan hakları ile Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi dersi veriyor. Çeçen’in Türkiye’de Sendikacılık, Adalet Kavramı, Sosyal Demokrasi, Türk Devletleri, Tarihte Türk Devletleri, İnsan Hakları, Halkevleri başlıklı kitapları bulunuyor.

PKK ‘savaşan taraf’ olur

Prof. Anıl Çeçen’in ‘savaş hukuku’ önerisine hukuk çevrelerinden uyarı geldi. Radikal’e konuşan Uluslararası İlişkiler Profesörü İlter Turan, savaş hukukunun gayri nizami örgütlerle yürütülen mücadelede uygulanamayacağını söyledi. Eski Adalet Bakanlarından Hikmet Sami Türk ise savaş hukuku uygulanması halinde PKK’nın ‘savaşan taraf’ haline geleceğine dikkat çekerek, “Bu durum PKK’yı savaşan devlet olarak kabul etmek demektir” dedi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin eski yargıçlarından CHP Milletvekili Rıza Türmen de şunları söyledi: “Cenevre sözleşmelerini uygularsanız mahkum olan PKK’lılar savaş tutsağı sayılacak. Savaş esiri sayıldıkları için Kızılhaç onları ziyaret edecek. PKK’ya ‘savaşan taraf’ statüsü vereceksiniz. Üstelik İnsan Hakları Sözleşmesi’nden doğan yükümlülükler de kalkmayacak.”

KAYNAK: CNNTÜRK

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 4

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Özgür Karacadağ 6 yıl önce yorumlandı

Şaşılacak bir şey yok! Bu düzenin yarattığı Prof'lardan bu beklenir zaten... Toplasanız 40-50 kelimeden öte bir bilimsel makale yazamayacak prof etiketli tiplerle dolu bu havuz. Sistemin sahibi onlar, devlet onlar, çiftlik onların. İnsan hakları gibi kutsal bir kavramı bu düzen hiçbir zaman olması gerektiği gibi özümsememiştir ve kürtler konusunda da insan hakları kavramına riayet edilmemiştir. Sadece kendilerince ona yükledikleri anlama göre benimsemişlerdir. Kürtler sadece kendilerini inkar ettikleri sürece bu havuza alınabiliyorlar gerisi yalan. Kuyrukları sıkışmış olmalı ki artık her türden canavarlığı Hukuk kılıfıyla yürürlüğe koymayı akıllarından geçiriyorlar. Sıkar o.. deneyin bakalım, görelim kaç gün yaşatırlar sizi o coğrafyada. Defolup olması gerektiği yere gideceksiniz. Sizin bu zihniyetinize bu saatten sonra teslim olanlar köleliğe evet diyenler olacak ki o da imkansız bay profcuk...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

serhad 6 yıl önce yorumlandı

insan haklari dersi veren, once kendisi bi insan olmali ki insan haklarindan bas etsin. kendilerini beyenmis soytarilar bir milet hakinda atip tutuyorlar. çunku bugune kadar yaptiklarinda hesap sorgulan çikmadigi içindir ki bu kadar pervarsizlasabiliyorlar, bu yapilan insanlik disi hedefler bati destekli oldugundan kesindir. kurd mileti iskali, kolelegi kabulenmedikleri için yeniden savas hukuku onlerine kayarak kokten temizlemeyi hedef seçenegini gundeme getiriyorlar. seksen yilik zihniyet dahada zalimleserek canavarlasarak, barbarligi yapiyorlar. soz konusu kurd olunca ulusalcisi, demokrati, solcusu, liberali, islamcisi itifak yaparak kurd miletine karsi ahen içerisinde yok etme sitratejisini devreye sokuyorlar. miletin temsilcileri, miletin meclisinde topyekun savas teskeresini onayliyorlar açik seçik ortadadir.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

HÜMANİST 6 yıl önce yorumlandı

mrb. arkadaşlar genelikle basına yansıyan sosyal kültürel siyasi ve dini konularda yorum yazmak istemiyorum bazı konulardaki perfarsız çıkışlarada dimdik bir duruş sergilemek ihtiyacı duyuyorum söz konusu olan hadise ise PROF.ANIL ÇEÇEN 'nin KÜRT sorununa bilimisellikten ve insanın yaratılış felsefesine aykırı beyanatına karşılık insanım diyen her insanın sağlıklı bir duruş segilemesi gerektiğine inandığım için yazıya cevap vermek istiyorum.Kürtler anadolunun tarihsel kültürel dini ve politik alanlarda asıl ve vazgeçilmez unsurudurlar.Kürtler tarihin her aşamasıda Türklerle kader birliği yapmışlar bunun yakın tarihlerde de bu işbirliği sabittir.vergi alma zamanında askere alma zamanında seçimde oy kullanma zamanında kurtuluş savaşında kore savaşında hiç şüphesiz ki türklerle eşit statüde değerlendirilir.buna herkes hemfikirdir.ama kendi dili kullanma kendi kültürel hakkını kullanma ve geliştirme kendi diliyle ifade etmek konusunda eşt değildirler ANIL ÇEÇEN BUNU GÖREMİYOR.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

xarputlu 6 yıl önce yorumlandı

fuze atmayan namertir uygulayaman en namusuzdur erkekseniz yemin ederim bu sefer seyh said dersim isyanlarina benzemez her yerden sizi yok ederiz artik kurt halki uyanmistir baskasina kole olmaktansa olum bize yakisir

0 Kişi beğendi.