İran ve IŞID Birlikte Kürdlere Saldırıyor

25 Haziran 2014 Çarşamba 23:02

Şii Esaibil Hak grubu Diyala, Xaneqin, Celewla ve Sadiye’de köylere saldırarak sivil halkı ’Kürd’ oldukları gerekçesi ile katlediyor. IŞİD’in bu bölgelerde Peşmerge Güçlerine saldırısı da sürüyor.

İran ve IŞID Birlikte Kürdlere Saldırıyor

Basnews’e  konuşan KDP Celewla Örgütü üstdüzey yetkililerinden Amir Rifat, Diyala, Xaneqin, Celewla ve Sadiye’de Irak Şam İslam Devleti (İŞİD) militanlarının Peşmerge Güçlerine saldırılarının sürdüğünü ve bölgede yoğun çatışmaların yaşandığını söyledi.
 
Amir Rifat, Peşmerge Güçleri ile IŞİD militanları arasında dün yaşanan çatışmada biri Tabur biride Manga Komutanı olmak üzere, 4 Peşmergenin yaşamını yitirdiğini belirtti.  
 
IŞİD’in saldırılarına paralel olarak Şii Esaibil Hak militanlarının da bölgedeki Kürd köylerine saldırdığını bildiren Rifat, ’’Edindiğimiz bilgilere göre savunmasız sivil halktan onlarca kişi sırf ’Kürd’ oldukları için öldürülmüştür. Halk şimdi Celewla ve Sadiye’nin köylerinde evlerini bırakarak kaçıyor’’ dedi.
 
Şengal yolunda mayın patladı; bir peşmerge yaşamını yitirdi
 
Musul Peşmerge Güçleri Komutanlığı’ndan bir yetkilinin BasNews’e verdiği bilgilere göre, bu gün Rabia ve Şengal yolu üzerinde döşenen mayın Zirewani Güçlerine ait araçta patladı.  Patlama sonucunda bir Peşmerge yaşamını yitirirken döt Peşmerge de yaralandı.
 
Öte yandan Musul’un Gökçeli semtinde dün akşam saatlerinde IŞİD militanlarının 21 Şabak Kürdü rehin aldığı öğrenildi. Rehin alınanların akibeti hakkında her hangi bir bilgi edinilemedi.

Basnews

Yorum Gönder