IŞİD çeteleri Telafer ve Bakuba'nın kontrolünü ele geçirdi.

17 Haziran 2014 Salı 12:52

Irak’ta ordu ile IŞİD çeteleri arasında çatışmalar devam ediyor. Bakuba ve Telafer yoğun saldırı altında.

IŞİD çeteleri Telafer ve Bakuba'nın kontrolünü ele geçirdi.
Irak’ta ordu ile IŞİD çeteleri arasında çatışmalar devam ediyor. Bakuba kenti de bugün sabah saatlerinde IŞİD’in eline geçti.

IŞİD çeteleri, Bağdat’ın kuzeydoğusundaki Bakuba’yı ele geçirdi.  Asker ve polis kaynakları,

IŞİD çetelerinin, sabaha karşı Bakuba’ya yönelik bir saldırı düzenlediğini açıkladı. Askeri kaynaklar, ordu güçleri harekete geçmeden çetelerin kentin çevresindeki birçok noktayı ele geçirdiğini de belirtti.

TEL AFAR’IN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ DE IŞİD’İN ELİNE GEÇTİ

Kuzeyde ise nüfusun büyük bir çoğunluğunun Şii olduğu Tel Afar’ın büyük bir bölümü IŞİD’in eline geçti. Yetkililer çatışmalarda çok sayıda ölü olduğunu belirtti. Bölge yöneticilerinden Nurettin Kabalane Irak ordusunun, çoğunluğu Şii olan bölgenin denetimini hala elinde tuttuğunu belirtti.

Kente yaşayan onbinlerce Şii Türkmen göçe başlarken, binlercesi Ezidi Kürtlerin kutsal mekanı Şengal’e sığındı.

Musul ile Bağdat arasındaki orta noktada bulunan kentte yaşanan yoğun çatışmalardan sonra Irak askerlerinin geri çekildi. Irak askerlerin geri çekilmesi ile IŞİD çeteleri kent kontrolünü büyük bir bölümünü ele geçirdi.

Kentte yaşayan 250 bin Şii Türkmen katliam korkusuyla kenti terk etmeye başladı. Kentten kaçan binlerce Şii Türkmen Ezidi Kürtlerin kutsal mekanı olan Şengal’e sığındı.

Şengal halkı göç edenlerin ihtiyaçları için seferber oldu.

Bu arada, Irak Türkmen Cephesi Telafer 1'inci Büro Sorumlusu Hazım Devlet, Irak polisinin Telafer'den kaçışı sırasında nezarette bulunan 60 Türkmen'i infaz ettiğini iddia etti.


ANF

Yorum Gönder