İslam hakikati için Rojava’dan Amed’e

03 Mayıs 2014 Cumartesi 13:31

10-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek Demokratik İslam Konferansı hazırlıkları hızlandı. Cizîrê Kantonu Din İşleri Bakanı Şêx Mihemed El-Qadirî, “Bu konferansta İslam’ın gerçekliğini anlatacağız. Öcalan’ın önerdiği bu konferans Ortaoğu’ya da barış getirir” dedi.

İslam hakikati için Rojava'dan Amed'e
Amed’de Kürt Halk Önderi Öcalan’ın önerisi ile 10-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Demokratik İslam Konferansı’na Rojava’dan 13 din alimi katılacak. Konferansa ilişkin konuşan Cizîrê Kantonu Demokratik Özerk Yönetimi Din İşleri Bakanı Şêx Mihemed El-Qadirî, konferansın gerçek İslam ve İslam hakikatinin anlaşılması açısından büyük önem taşıdığını belirtti. El-Qadirî, Rojava’ya İslam adı altında saldıran ve Kürtler hakkında “fetvalar” çıkaran çeteci unsurların gerçek yüzlerinin de bu konferansta teşhir olacağını ifade etti. Amed’deki konferansa Rojava’dan 13 ismin katılacağını söyleyen El-Qadirî sözlerini şunları kaydetti: “Gerçek İslam barışı savunur ve kardeşe karşı silahlanmayı reddeder. Bu konferansta bütün İslam ülkelerine İslam’ın gerçekliğini anlatacağız. Sivil yurttaşlara saldıran çetecilerin gerçek yüzü bu konferansta teşhir edilecek. Bu çetecilerin bir amacı da karışıklık çıkarmak ve İslam yolunun karartılmasıdır.”

El-Qadirî, konferansta adalet, barış ve eşitliği anlatacaklarını sözlerine ekleyerek, “Kürt halkı bunun üzerine çalışmalarını artırmalı ve gerçeği bütün dünyaya anlatmalı. Çünkü çeteler tarafından bu gerçeklik Rojava’da tersyüz edilmekte. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın önerisi üzerine gerçekleşen bu kongre; Ortadoğu’ya da barışı ve huzuru   getirebilir” dedi.


ANHA - Qamışlo 

Yorum Gönder