İstanbul ve Diyarbakır'da newroz gerginliği

18 Mart 2012 Pazar 12:01

İçişleri Bakanlığı'nın izin vermemesi üzerine BDP'nin çağrısıyla Newroz kutlaması için meydanlara inen halka polis İstanbul ve Diyarbakır'da müdahale etti. Polis ve göstericiler arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

İstanbul ve Diyarbakır'da newroz gerginliği

Diyarbakır ve İstanbul'da newroz için'erken veya değil' gerginliği....

BDP'nin İstanbul ve Diyarbakır'daki izinsiz Nevruz kutlamalarına karşı polis sıkı güvenlik önlemi aldı. Her iki kentte kutlama alanlarına girmek isteyen gruplara müdahale edildi.İzinsiz olduğu gerekçesiyle Nevruz’u Zeytinburnu’ndaki Kazlıçeşme Meydanı’nda kutlamak isteyen gruplara İstanbul polisi müdahale etti. 

Millet Caddesi’nde toplanan ve caddeyi trafiğe kapatan 300-400 kişilik grup Zeytinburnu’na doğru yürümek istedi. Polis, müdahele ederek grubu dağıttı. Dağılanların bir kısmı Fetihkapı Tramvay Durağı’nın camlarına hasar verdi, polise taş attı. Polis de gruba biber gazıyla müdahele etti. Şehremini’nde ara sokaklara dağılan, bazıları da surlara doğru yönelin grup ile polis arasındaki kovalamaca sürüyor. 

Bu arada, Zeytinburnu Tren İstasyonu yakınlarındaki 250-300 kişilik grup da, polisin müdahelesiyle Kazlıçeşme Meydanı’na sokulmadı. 

VATAN CADDESİ’NDE MÜDAHALE 

Nevruzu Zeytinburnu’ndaki Kazlıçeşme Meydanı’nda kutlamak isteyen gruplar, otobüs ve minibüslerle Vatan Caddesi Ulubatlı otobüs durağına getirildi. Burada inen çocuk, kadın erkek her yaş gurbundan göstericiler ellerindeki renkli bayraklarla Topkapı’ya doğru yürüyüşe geçti. Ancak polis ekipleri yürümek isteyen grubun yolunu kesip izin vermedi. İki taraf arasında kısa süren tartışmanın ardından göstericiler, Vatan Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 500 kişilik grup yolu araç trafiğine kapattı. Cadde boyunca Kürtçe slogan ve zılgıt atan eylemcilere polis gaz bombalı müdahalede bulundu. Gazdan yoldan geçen vatandaşlar da etkilendi. Kaçan göstericilerden bazıları otobüs duraklarının camlarını kırdı.


DİYARBAKIR’DA OLAYLAR ÇIKTI 
Diyarbakır’da da polis geniş güvenlik önlemi aldı. Sabah erken saatlerden itibaren nevruz alanına gitmek için çeşitli semtlerde toplanan gruplara, geceden itibaren geniş önlem alan güvenlik güçleri izin vermedi. 

Güvenlik güçlerinin dağılmaları yönündeki uyarılarına rağmen nevruz alanına gitmekte ısrar eden guruplar buna uymayınca yer yer arbede çıktı. Çevik kuvvet ekipleri kentin tüm stratejik noktalarını tutarken, polis helikopterleri de sürekli havadan denetim yaptı. 

Kentin çeşitli semtlerinde toplanan gruplarla polis arasında gerginlik sürerken BDP milletvekilleri ve belediye başkanları parti binasına geldi. BDP Diyarbakır il binası önünde toplanan yaklaşık 1500 kişi, kente yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki nevruz alanına gideceklerini söyleyerek beklemeye başladı. 

Polis, kentte ve nevruz alanında sıkı önlemlerini sürdürürken, BDP yöneticileri ile güvenlik güçleri arasında nevruz kutlamasına izin verilmesi için görüşmelerin sürdüğü.
belirtildi. 

İSTANBUL’DA KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU 
İstanbul'da izinsiz yapılabilecek Nevruz kutlamaları çerçevesinde Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu başkanlığında kriz merkezi kuruldu. 

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde Vali Yardımcısı Bakoğlu başkanlığında oluşturulan Kriz Merkezi'nde, emniyet ve jandarma yetkilileriyle diğer ilgili kurum ve kuruluşların yetkilileri yer alıyor. 

Kriz Merkezi'nde, Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı ve diğer hassas noktalardan kameralar aracılığıyla elde edilen görüntüler incelenebilecek, duruma göre alınacak önlemlerin koordinasyonu sağlanacak. 

Sabah erken saatlerde Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı’na giden yolların büyük bir kısmı polis tarafından tutuldu. Onuncu Yıl Caddesi üzerinde yoğunlaşan önlemler dikkat çekti. 


İstanbul Valiliği’nin nevruz kutlamalarına 21 Mart tarihi haricinde izin vermemesi üzerine Emniyet Müdürlüğü de gerekli önlemleri aldı. Kazlıçeşme Meydanı ve çevre ilçelerde olası kutlama yapılacak yerlerdeki önlemler sürüyor. 

İtfaiye ekipleri de stratejik noktalara itfaiye araçları göndererek önlemlere katkıda bulundu. 

BU YOLLAR TRAFİĞE KAPATILACAK 
İstanbul EMniyet Müdürlüğü, bugün Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı’nda yapılacak Nevruz kutlamaları nedeniyle bazı yolların trafiğe kapatılacağını açıkladı. 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, sabah saat 07.30’dan kutlamaların bitiş saatine kadar trafiğe kapatılacak cadde ve sokaklar şöyle: 

Onuncu Yıl Caddesi (Sahil kuzey-güney girişler ve Belgratkapı arası), Zeytinburnu Varyanttan Zeytinburnu’na giriş, Zeytinburnu Önleyici Hizmetler Ekip Amirliği önünden geçen Abay Caddesi ve Zakirbaşı Sokak, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi ile Balıklı Rum Hastanesi önü, Anıt Mezar’dan gelen Hal Yolu çıkışlar, Kazlıçeşme Pazar önü (Muammer Aksoy Caddesi).

İhtiyaç duyulduğunda trafiğe kapatılacak yollar ise Mevlanakapı Kavşağı sahil istikameti, Yenikapı istikameti, Galeria ilerisi Zeytinburnu Köprüsü ve Samatya ışıklar, Ataköy istikameti ve gerek duyulması halinde Zeytinburnu Kazlıçeşme mevkisi ve çevresindeki yollar. 

ALTERNATİF YOLLAR 
Emniyet Müdürlüğü alternatif olarak sürücüler için şu yolları açıkladı: 
Emine Erkul Caddesi ve bu caddeden E-5’e katılım, Yenikapı Mustafa Kemal Paşa Bulvarı’ndan Atatürk Bulvarı, Vatan ve Millet caddelerine katılım veTopkapı’dan E-5 güney-kuzey katılım.

(Ajanslar/ Radikal)

Yorum Gönder