İstanbul’da coşkulu Barış Mitingi

09 Ağustos 2015 Pazar 23:43

Barış Bloku bugün, İstanbul’da “AKP savaşı istiyor barışı biz inşa edeceğiz” sloganıyla Barış Mitingi düzenledi. Ankara’da ise 57 STK ve siyasi partiden ‘Sana savaş yaptırmayacağız’ eylemi düzenledi.

İstanbul'da coşkulu Barış Mitingi
 

İstanbul

Barış Bloku’nun “AKP savaşı istiyor barışı biz inşa edeceğiz” sloganıyla düzenlediği miting Bakırköy Halk Pazarı’nda 17.00’da başladı.

Barış-Bloku-2-9-ağustos-2015
Prof. Dr. Gençay Gürsoy Barış Bloku’nun çağrısınu okudu. Gürsoy barış çağrısı yaparak “Halklar savaş istemiyor, halklar evlatlarının cenazelerini görmek istemiyor” dedi. “Savaş politikalarına, siyasal operasyonlara son verilsin” diyen Gürsoy müzakerelerin tekrar başlaması gerektiğini söyledi. Gürsoy “Emperyalist güçler bölgemizden elini çeksin. Cihatçı çeteler ile ilişkilere son verilsin” dedi.  “Buraya gelenler, saray ayakta kalsın diye ölmeyi öldürmeyi reddeden insanların küçük bir bölümüdür” diyen Gürsoy  “Memleketi ateşe vermek istiyorlar, verdirmeyelim. Savaş yapmak isteyenlere izin vermeyelim” dedi.
Mitingde son olarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuştu.

Ankara

Ankara’da HDP, EMEP, ESP, ÖDP, SDP gibi siyasi partilerinde aralarında bulunduğu 57 sivil toplum örgütünün katılımıyla barış etkinliği düzenlendi.

Anara-Barıl-etkinliği-9-Ağustos-2015


Etkinliğe HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen ve Mardin Milletvekili Erol Dora’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Türkiye’nin 30 yıllık düşük yoğunluklu bir savaş yaşadığını belirterek, “40 bin insanımız hayatını kaybetti. Ama sorunlar çözülmedi. İşte yine aynı yöntemler deneniyor. Her gün asker, polis ve gerilla hayatını kaybetmeye başladı. Erdoğan ve Başbakan’a sesleniyorum. Gelin barışı beraber inşa edelim ve ezilen halklara saldıran, kadınları esir alan Êzidi, Suryani, Asuri, Türkmen ve Kürtleri katleden IŞİD çetelerine karşı beraber savaşalım” diye konuştu.

Erol-Dora-ankara-9-Ağustos-2015
Dora, bu gün başlayan bu savaşla yine bir sonuç alınamayacağını ifade ederek, “Cudi, Gabar, Tendürek ve bütün coğrafyamız yanıyor. Her birey bu savaşa karşı baş kaldırmalıdır. Ankara’ ya sesleniyorum iki tarafta elini çeksin. 2013 Newroz’un barış deklarasyonunu yayınladık. Sayın Abdullah Öcalan silahlar miadını doldurdu demişti. Artık ideolojiler yarışsın demişti. Şimdi Abdullah Öcalan’la bir görüşme yapılsa kanın dökülmesine karşı olan Abdullah Öcalan bu savaşı durdurabilir” dedi.

Yorum Gönder