İzmit'te deniz otobüsü kaçırıldı(Video)

11 Kasım 2011 Cuma 21:35

İzmit - Gölcük seferini yapan deniz otobüsü kaçırıldı.

İzmit'te deniz otobüsü kaçırıldı(Video)

İzmit-Gölcük seferini yapan Kocaeli Belediyesi'ne ait Kartepe isimli deniz otobüsünün üzerinde bomba olduğunu söyleyen bir kişi tarafından kaçırıldığı bildirildi. Kaptanın etkisiz hale getirildiği belirtilen deniz otobüsünde 4 mürettebat 17 yolcunun bulunduğu öğrenildi.

Deniz otobüsü sahil güvenlik ekipleri tarafından takip ediliyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, eylemi gerçekleştirilen kişinin PKK'nın "silahlı kanadı" HPG üyesi olduğunu söylediğini, örgütün adının medyada yer almasını istediğini belirtti.

Yolcuların cep telefonunu da toplayan eylemcinin medyaya açıklama yapmak istediği bildirildi.

VALİ'DEN AÇIKLAMA
Kocaeli Valisi Ercan Topaca, İzmit-Gölçük seferini yapan yolcu vapurunun kaçırıldığını söyledi.

Vali Topaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde İzmit-Gölçük seferini yapan yolcu vapurunda kaptanın bulunduğu bölüme giren bir kişinin kaptanı rehin aldığını söyledi.

Vapurun kontrolünü ele geçiren kişinin İzmit Körfezi'nde vapuru dolaştırdığını dile getiren Topaca, ''Vapuru kaçıranların bir kişi olduğu net değil. Sadece kaptanın yanında bir kişi var. Güvenlik güçlerimiz olayla ilgili inceleme başlattı. Mürettebatla birlikte vapurda 20 kişi var'' dedi.

Kocaeli Valisi, sahil güvenlik botlarının gemiyi takip ettiğini, şu an için operasyon yapılmadığını, kaçırılan geminin izlendiğini söyledi.

BAKAN YILDIRIM
Bu arada Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, olay nedeniyle Erzurum gezisini iptal etti. Bakan Yıldırım, geminin Ambarlı açıklarında seyir halinde olduğunu söyledi.

Bakanlıkta kriz masası oluşturuldu ve çalışmaların devam etiğini kaydeden Bakan Yıldırım, "Şu an itibariyle tam yol ile 100-120 mil daha gidebilecek yakıtı olduğu tahmin ediliyor. Bu da kabaca 4500-5000 litre yakıt olduğu anlamına geliyor. Rota, Marmara içinde herhangi bir yer olabilir ama kestiremiyoruz.Deniz otobüsü içinden herhangi bir olumsuz bilgi gelmiş değil." dedi.

YALOVA POLİSİ BOT İLE DENİZE AÇILDI
Yalova Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Deniz Şubesi bünyesindeki "Polis-1 Yalova" adındaki özel bot ve zodyaklara binen yaklaşık 25 polis, çelik yeleklerini giyip silahlarını alarak feribotu kontrol altında tutmak üzere denize açıldı.Yalova polisi, deniz otobüsünün kaçırılmasından sonra sahildeki resmi ve sivil ekip sayısını da artırdı.

İDO SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ
Kaçırılma haberi üzerine İstanbul ile Yalova arasında sefer yapan İDO'ya ait deniz otobüsü ve feribot seferleri iptal edildi.

TUZLA VE AHIRKAPI İSKELELERİ HAZIRLANIYOR
Kaçırılan Kartepe Deniz Otobüsünün yanaşması için Tuzla İskelesi ve Ahırkapı sahilinde hazırlıklar sürdürülüyor. İstanbul Adalar açığında bulunan ve yakıtı bitmek üzere olan Kartepe Deniz Otobüsü'nün Tuzla İskelesi ile Ahırkapı açıklarına yanaşması bekleniyor. Kartepe'nin yanaşması için Tuzla ve Ahırkapı açıklarında demirleyen gemilerin kaldırılmaya başlandı.
İskele çevresine çok sayıda polis ve ambulans sevkedildi.

MÜRETTEBATIN İSİMLERİ
Gemi Kaptanı’nın Cumhur Tuncer, gemi mühendisinin Hüseyin Karaaslan olduğu, gemide Egemen Erdoğan ve Mehmet Göktaş’ın da personel olarak görev yaptığı bildirildi.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA ÖNLEMLER
"Kartepe" adlı yolcu gemisinin kaçırılmasının ardından İstanbul Boğazı'nda alınan güvenlik önlemleri arttırıldı. Kaçırılan geminin geçiş güzergahı üzerinde bulunan vapur iskelelerinde önlemleri üst seviyeye alındı.Kritik bölgelerdeki bazı iskelelerinde bir süreliğine kapalı tutulduğu öğrenildi.
Öte yandan akaryakıt taşıyan bazı gemilerin İstanbul Boğazından geçişine izin verilmediği öğrenildi.

Kaptan: HPG kaçırdı, istikameti söyleyemem

İzmit - Gölcük seferini yapan Kartepe deniz otobüsünün kaptanı Habertürk TV'ye telefonla bağlandı ve şunları söyledi: "Çok detay veremeyeceğim. İzmit'ten kalktık. HPG (PKK'nın "silahlı kanadı") tarafından gemi personeli, yolcusuyla beraber rehin alındı. Söyleyemeyeceğim istikamete doğru gidiyoruz. Silahlılar ve gemide bir miktar patlayıcı da var."

Yorum Gönder