Kadın örgütleri: HDP Türkiye'de önemli bir çıkış yaptı

09 Nisan 2015 Perşembe 12:45

Siyasi partilerin açıkladığı milletvekili listelerindeki kadın temsiliyetinin, kadınlar açısından hayal kırıklığı yarattığını belirten kadın örgütleri, kadınların siyasette var olabilmesinin tek yolunun örgütlü mücadeleden geçtiğine vurgu yaptı.Kadınlar, gösterdiği 268 kadın adayla, meclisteki diğer 3 partinin toplam kadın aday sayısından daha fazla kadın aday gösteren HDP'nin, hem diğer partilere örnek teşkil ettiğine hem de kadın mücadelesine destek sunduğuna işaret etti.

Kadın örgütleri: HDP Türkiye'de önemli bir çıkış yaptı
 Yıllardır örgütleri talepleri arasında yer alan kadının siyasette aktif rol alması, kadın erkek eşitliğinin sağlanması ve kadının siyasi temsilinin artırılması taleplerinin siyasi partiler tarafından dikkate alınmadığı, kadınların yok sayıldığı 7 Nisan günü aday listelerinde bir kez daha kendisini açığa vurdu. CHP 103, AKP 99, MHP ise 40 kadın aday gösterdi ve böylece HDP aday gösterdiği 268 kadın adayla meclisteki 3 rakibinin gösterdiği toplam kadın adaydan daha fazla kadın aday göstermiş oldu. Siyasi partilerin seçim listelerindeki kadın adaylar üzerine değerlendirmede bulunan kadın örgütleri, HDP'nin yüzde 48 oranında kadın aday göstermesi ile Türkiye'de önemli bir çıkış yaptığına işaret etti. 

'CHP kotasını, AKP taahhüdünü uygulamadı'

KA.DER Ankara Şube Başkanı Hatice Kapusuz, listeler açıklandıkça tam bir hayal kırıklığına uğradıklarını, neredeyse bir önceki seçime kıyasla bir gerilemeye tanıklık ettiklerinin altını çizerek, Türkiye'de kadınların gücü ve potansiyeli düşünüldüğünde ve taraf olunan sözleşmeler gereği toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama yükümlülüğü gereği de yüzde 1-2'lik ilerlemenin, ilerleme olarak tanımlanamayacağını söyledi. Kapusuz, siyasi partilerin seçim aday listesini şu sözlerle değerlendirdi: "CHP'nin yüzde 33 cinsiyet kotasını, AKP seçim genelgesinde her 3 adaydan biri kadın aday olacak maddesini uygulanmamış durumda. Toplamda kadınların aday gösterilme oranı yüzde 24'te kalıyor. Adaylıkta bile altını çizdiğimiz alt seviye olan yüzde 30'un yakınında değiliz. Seçilemeyecek noktalardan aday gösterilen alt sıralara yerleştirilen kadın adayları da düşününce 25. dönem parlamentosu toplumsal cinsiyet eşitliğinden bir hayli uzak olacak." 

'Listelerde kadın hareketinin hassasiyeti olan kadın adaylar yok'

Siyasi parti içerisinde HDP'nin seçim politikasını ve aday listesini olumlu bulduğunu söyleyen Kapusuz, "Bir önceki dönem yüzde 14 oranında kadın temsiliyetine sahip olan AKP bu oranın gerisine düşecek. CHP üst sıralardan gösterdiği kadın adaylarla bu oranı koruyabilir, bir miktar artış sağlayabilir. Yüzde 5'lik kadın temsiliyet oranına sahip MHP'de ise kısmen artış olabilir. Bu bağlamda HDP'nin seçilebilir sıralarda cinsiyet eşitliğini gözetmesini meclisin genel yapısı açısından önemli buluyoruz. Çünkü daha 24. dönem kadın vekil izlemeleri çalışmalarında aktif bir performansa sahipti HDP'nin vekilleri. Umuyorum meclise giren vekiller de toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama bakımından kadınların sesi olurlar" temennisinde bulundu. Aday gösterilen kadınlar arasında, kadın bilinciyle öne çıkmış ve bu yönlü hassasiyeti olan adayların yetersiz olduğuna dikkat çeken Kapusuz, kadın adaylar için dayanışma ve kendi partilerinde karşılaştıkları eril zihniyet bariyerlerini görünür kılmaya devam edeceklerini söyledi. 

'HDP'nin aday listesi olumlu'

Uçan Süpürge Proje Koordinatörü Özlem Başdoğan da toplumsal yaşamın her alanında olan kadınların siyasetteki yetersizliğine ve eksikliğine dikkat çekti. Başdoğan, sanatta, siyasette, ve iş hayatında bir bütünen kadının yok sayıldığını hatırlatarak, bu anlamıyla "Kadın temsili açısından" yetersiz bulduğunu söylediği siyasi parti listelerini şaşırtıcı bulmadığını dile getirdi. 

Başdoğan, "Genel olarak kadın nerede görünüyor ki siyasette de görünür olsun? Kadınların siyasette görünür olması için üzerinde çalıştığımız projelerimiz var. Kadınların yerelde siyasete katılımlarının artırılmasına yönelik gölge meclisler kurulması ile ilgili çalışmalarımız var. Dolayısıyla öncelikle kadınlarda yerele vurgu yaparak, siyasete katılmanın ve siyasette temsilin ne demek olduğuna ilişkin bir ilgi ve merak uyandırmaya çalışıyoruz" diye konuştu. 

Siyasi partiler arasında yüzde 50 kotasını yürürlüğe koyan HDP'nin aday listesine işaret eden Başdoğan şöyle devam etti: "HDP'nin aday listesi olumlu elbette ki. Özelikle yerel yönetimler bağlamında kadın-erkek, kent hayatında daha eşitlikçi hizmetler verilmesinin geliştirmesi açısında da Eş Başkanlık sistemi ile görünmeyeni görünür kılmak, duyulmayanı duyurmak anlamında çok önemli." 

'HDP'nin kazanımı kadınların verdiği mücadele sayesinde oldu'

Kadın Koalisyonu Genel Koordinatörü İlknur Üstün ise listelerin kadınlarla ilgili büyük bir değişimin habercisi olmadığını vurgulayarak, o nedenle ancak kadınların seslerini çıkarması örgütlü mücadelenin yükselişiyle siyasi partilere adım attırılabileceğinin altını çizdi. Üstün, HDP'nin aday listesine fermuar sistemiyle yüzde elliye yakın kadın aday koymuş olması sadece kadın sayısını artırmak açısından değil diğer partilere model oluşturabilmek ve onlara ayna tutabilmek açısından önemli olduğuna vurgu yaptı. Toplumsal cinsiyet eşitliği yolunda adımlar atmış siyasi partilere destek vereceklerini belirten Üstün, HDP'nin bu anlamda diğer siyasi partilere oranla kadın adaylarda ciddi fark attığını ve kadın hareketinin HDP'de var olma biçimi ve sesini duyurma yönteminin çok önemli olduğunu söyledi. Erkek egemenliğinin siyasi partilerde tamamen sökülüp atılmadığına işaret eden Üstün, kadınların örgütlü mücadelesiyle bunun bir parça değiştiğini söyledi. Üstün, HDP'deki olumlu duruma da, "Bu gelişme yaşandıysa bu kadınların orada verdiği örgütlü mücadele sayesinde oldu" sözleriyle dikkat çekti. 


Yorum Gönder