KCK: AKP ateşle oynamaya devam ederse kendini yakar

12 Nisan 2015 Pazar 15:41

KCK, Türk ordusunun yeni bir savaş sürecini başlatmak istediğine dikkat çekerek, “Yalçın Akdoğan’ı ve AKP’yi uyarıyoruz! Ateşle oynamaya devam ederlerse, ancak sadece kendi sonlarını getirir, kendilerini yakarlar” dedi.

KCK: AKP ateşle oynamaya devam ederse kendini yakar
 KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Türk ordusunun yeni bir savaş sürecini başlatmak istediğine dikkat çekerek, “Yalçın Akdoğan’ı ve AKP’yi uyarıyoruz! Ateşle oynamaya devam ederlerse, ancak sadece kendi sonlarını getirir, kendilerini yakarlar. Biz ateşkes sürecinin ruhuna uygun bir sorumlulukla hareket ederken, Türk devletinin gerilla sahaları üzerinde her gün savaş ve keşif uçaklarını kaldırması, obüs ve top atışlarına devam etmesi, meşru savunma temelinde misliyle karşılık bulacaktır” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Türk ordusunun Tendürek’te başlattığı operasyona ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. KCK açıklamasında, “sömürgeci Türk ordusunun Tendürek’te başlattığı operasyon karşısında bedenini ortaya koyarak direnen halkımızın üzerine ateş açılması sonucunda Diyadin HDP eski ilçe başkanı Cezmi Budak yaşamını yitirerek şehit düşmüş, birçok kişide yaralanmıştır.

Demokrasi ve özgürlük şehidi Cezmi Budak’ı saygı ve minnetle anıyor, anısını özgür önderlikle özgür Kürdistan’ı gerçekleştirerek yaşatacağımızın sözünü veriyoruz” denildi.

“Erdoğan ve AKP hükümet yetkililerinin son dönemlerde yaptıkları açıklamalara bakıldığında, bir takım operasyon ve provokasyonların hazırlığı içinde oldukları rahatlıkla görülecektir” denilen KCK açıklamasında, “Otoriter tekçi zihniyet ve üsluplarını daha da sivrileştirerek demokrasi güçlerini baskılayıp sindiremeye çalışmaktadırlar. Erdoğan’ın ve AKP’nin önüne son dönemlerde gelen seçim anketleri kendilerinde büyük bir tedirginlik ve korku yaşatmıştır. HDP’nin toplum nezdinde önlenemeyen yükselişi karşısında kendi düşüşlerini gördükleri için daha da saldırganlaşmaktadırlar. Erdoğan, Türkiye’ye başkanlık sistemini getirmek, AKP ise içine girdiği çözülme ve güç kayıp etme trendini önlemek için her türlü provokasyonlara başvurmak kadar ne gerekirse yapacaklardır” ifadeleri yer aldı.

‘AKP’Yİ UYARIYORUZ ATEŞLE OYNAMAYA DEVAM EDERLERSE KENDİ SONLARINI GETİRİRLER’

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklamasında devamla şu hususlara dikkat çekildi:

“Erdoğan, Tendürek’te 25 gerillanın Türk ordusuyla savaştığını söylemektedir. Oysa küçük bir gerilla birimine karşı binlerce Türk askeri bölgeye sevk edilmiştir. Her türlük teknik, savaş ve keşif uçakları kullanılmaktadır. AKP bir taraftan ısrarla yeni bir savaş sürecini başlatmak isterken, öte yandan Yalçın Akdoğan’ın özgürlük hareketini kastederek “ ateşle oynayan kendini yakar “ söylemleri, savaş çığırtkanlığından başka bir anlam ifade etmemektedir. AKP’nin müzakereye gelmemesi, izleme komisyonunu oluşturmaması, çözüm için iradeli ve dürüst davranmamasının altında yatan gerçeklik, geliştirdiği operasyon, provokasyon ve saldırılarını gizlemek içindir. Yalçın Akdoğan’ı ve AKP’yi uyarıyoruz! Ateşle oynamaya devam ederlerse, ancak sadece kendi sonlarını getirir, kendilerini yakarlar. Biz ateşkes sürecinin ruhuna uygun bir sorumlulukla hareket ederken, Türk devletinin gerilla sahaları üzerinde her gün savaş ve keşif uçaklarını kaldırması, obüs ve top atışlarına devam etmesi, meşru savunma temelinde misliyle karşılık bulacaktır.

CEZMİ BUDAK’I YÜZBİNLERLE UĞURLAYALIM’

AKP, yalan – yanlış temelde geliştirdiği propaganda ve algı yaratarak yaptığı demagojiden artık vazgeçmelidir. Seçime giderken halkı tehdit eden, baskı uygulayan, rüşvet ve para gücüyle sonuç almaya çalışan AKP iktidardır. Kürdistan halkı ve Türkiye demokrasi güçleri askeri işgal ve kültürel soykırımın en sert biçimde uygulandığı dönemlerde bile demokratik ve özgür yaşamdan yana tercihini belirlemekten çekinmemişlerdir. Bu seçimler demokratik Türkiye ve özgür Kürdistan için hayatidir. Halklarımız bu bilinçle direnecek, örgütlenip çalışacak ve seçimde yüksek bir başarıyla çıkacaklardır.

Bu vesileyle demokrasi ve özgürlük şehidi Cezmi Budak’ın ailesine ve Kürdistan halkına bir kez daha başsağlığı diliyor, halkımızı demokrasi şehidinin cenazesini yüz binlerle uğurlamaya çağırıyoruz. “

Yorum Gönder