KCK: Eylemsizlik son buldu!

05 Kasım 2015 Perşembe 22:43

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, 10 Ekim’de aldığı ‘eylemsizlik’ kararını sonlandırdığını açıkladı. KCK tarafından yapılan yazılı açıklamada, 1 Kasım seçimlerinin ardından artan operasyonlar nedeniyle böyle bir karar alındığı belirtildi.

KCK: Eylemsizlik son buldu!
 KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı 10 Ekim günü ilan ettiği ‘eylemsizlik’ kararını, son dönemdeki askeri operasyonları gerekçe göstererek sonlandırdığını açıkladı.

KCK açıklamasında, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Türkiye’deki bazı çevrelerin ve dış güçlerin çatışmasızlık çağrılarının anlamlı olduğu belirtildi.

Açıklamada seçimlerin ardından PKK alanlarına yapılan hava saldırıları, Hakkari, Yüksekova, Nusaybin ve Silvan’da son iki günde 8 kişinin öldürüldüğü hatırlatıldı.

Çift taraflı bir ateşkese hazır olunduğunun da ifade edildiği açıklamada AK Parti’nin mevcut politikalarına atıfta bulunularak, bu ortamda eylemsizliği sürdürmenin ve çatışmasızlığın sağlanmasının mümkün olmadığı belirtildi.

KCK açıklamasında yeni bir çatışmasızlığın ancak Türk devletinde Kürt sorunu konusunda bir çözüm iradesi ortaya çıkması ve çözümü hedefleyen müzakereyle sağlanabileceği ifade edildi ve “Böyle bir durumu arzulayan çevrelerin harekete geçmesi ve AKP’nin politikalarını değiştirmeyi sağlayıp Kürt sorununu çözecek noktaya getirmeleri gerekir,” denildi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder