KCK: Sokağa çıkma yasaklarıyla kültürel soykırım yapılıyor, evinizi terk etmeyin

14 Aralık 2015 Pazartesi 17:15

Kürdistan'da aylardır süren sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar sivil halkı göç etmeye zorlarken, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, halka evlerini ve topraklarını terk etmeme çağrısı yaptı.

KCK: Sokağa çıkma yasaklarıyla kültürel soykırım yapılıyor, evinizi terk etmeyin

ANF’de yer alan habere göre, hükümetin Kürt halkına ‘boyun eğdirme saldırıları’ düzenlediğini savunan KCK, sokağa çıkma yasaklarıyla kültürel soykırım yapıldığını, bunun yolunun da halka göç ettirme ve tehcire zorlama olduğunu öne sürdü.

Ağustos ortasından bu yana en az 52 sokağa çıkma yasağının getirildiği bölgede aralıksız süren çatışmalar halkı göç etmeye itmiş durumda.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı göç haberlerine yönelik bir açıklama yaparak, Kürt halkına topraklarını terk etmeme çağrısında bulundu. “En büyük var olma direnişi tüm baskılara rağmen toprağına, taşına sarılmaktır” denilen açıklamada, hükümetin bir psikolojik savaş aracı olarak halkı bölgeyi terk etmeye zorladığı savunuldu.

‘Sokağımızı, mahallemizi terk etmeyelim’

12 Eylül askeri darbesi ve 90’lı yıllarda uygulanan ‘göç ettirme’ politikalarına vurgu yapılan açıklama şöyle devam etti: “Yaşanılacaksa da mahallemizde, ilimizde ve ilçemizde yaşanılmalıdır. Evimizi ve barkımızı terk etmek, daha baştan ölümü kabullenmektir. Sevilecek, yaşanılacak yaşam, ölümsüz şehidimiz Kemal Pir’in dediği gibi ‘uğruna ölünecek yaşam’dır. 14 Temmuz’la birlikte ‘yaşamı uğruna ölünecek kadar sevmek’ Kürtlerin yaşam ilkesi olmuştur. Önder Apo’nun yaşam ilkesi de budur. Uğruna ölünecek kadar sevilmeden Kürdistan’da özgür ve demokratik yaşamı yaratmak mümkün değildir. Bunun ilk sözü ve adımı da evimizi, sokağımızı, mahallemizi sevmekten ve bırakmamaktan geçmektedir.”

Sur, Silopi, Yüksekova, Silvan halkına bilhassa seslenilen açıklamada, “Her çiçek toprağında güzeldir. Her çiçek toprağında kendi yaşamını var edebilir; en güzel renklerini ve kokusunu verir. Hiçbir zalim elin ve psikolojik savaşın bizleri toprağımızdan koparmasına izin vermeyelim. Gül gibi dikenlerimizle, direnişimizle varlığımızı koruyalım!’’ ifadeleri yer aldı.

Yorum Gönder