KCK'da Yüzlerce Adrese Polis Baskını

13 Ocak 2012 Cuma 17:10

'KCK Operasyonları kapsamında' 17 kentte Kürt siyasetçiler, sendikacılar, insan hakları savunucuları ve sivil organizasyonlara yönelik operasyon...

KCK'da Yüzlerce Adrese Polis Baskını
Haber-1)
 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen KCK soruşturması kapsamında 17 ildeki 103 adreste arama yapıldı. Şu ana kadar 32 kişinin gözaltına alındığı operasyonda toplam 45 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi.

Polis, BDP İstanbul İl Başkanlığı, Diyarbakır Belediyesi ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Merkezi başta olmak üzere pek çok adreste arama yaptı. Soruşturma kapsamında Eski DEHAP Genel Başkanı şimdiki BDP MYK üyesi Tuncer Bakırhan, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan ve DİHA muhabiri Murat Çİftçi nin de gözaltına alınanlar arasında olduğu belirtiliyor. Diyarbakır milletvekili Leyla Zana'nın da Ankara'daki ev ve ofisinde arama yapıldı. Arama öğle saatlerinde sona erdi.

GİZLİLİK KARARI NEDENİYLE BİLGİ VERİLMİYOR
Operasyonun İstanbul ayağı kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, BDP İstanbul İl Başkanlığı'nın bulunduğu binaya saat 07.25'de girdi. Parti avukatının binaya gelmesinin ardından arama yapılmaya başlandı. Arama yapıldığı sırada, binaya parti yöneticileri ve üyelerinden kimse alınmazken, sadece BDP İstanbul İl Başkanı Asiye Kolçak'ın girmesine izin verildi. 

BDP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Osman Ünal yaptığı açıklamada, gizlilik kararı var denilerek kendilerine bilgi verilmediğini söyleyerek, "Bu nasıl bir zihniyettir. Binada arama yapılıyor ve bize gizlilik kararı var denilerek bilgi verilmiyor. Binaya girmemize izin vermiyorlar. Ben bu binada yöneticiyim. Tepkilerimizi en kısa sürede ortaya koyacağız" dedi. Binadaki aramanın gün boyunca süreceği belirtilirken, içerideki bilgisayarların hard disklerinin yedekleneceği öğrenildi. 

DEMİRTAŞ: TALEPLERİMİZ HAKLI VE MEŞRU 
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, KCK'ya yönelik operasyonlara ilişkin, “Bugün Kürtlere bunlar yapılıyor diye birileri memnun olabilir, birileri Ak Parti'ye alkış tutabilir. Biz haklı ve meşru talepleri olan bir partiyiz” dedi. KCK operasyonlarına ilişkin basın mensuplarına açıklama yapan Demirtaş, şu ana kadar İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nın verdiği bir kararla Türkiye genelinde 103 yerde arama yapıldığını anımsattı. 

Demirtaş, operasyonlardan hükümetin sorumlu olduğunu ileri sürerek, “Bugün Kürtlere bunlar yapılıyor diye birileri memnun olabilir, birileri AK Parti'ye alkış tutabilir. Biz haklı ve meşru talepleri olan bir partiyiz. Biz demokratik çerçevede bugüne kadar siyaset yaptık. Bugüne kadar yürütüğümüz çalışma ile de Türkiye'de farklı bir muhalif portre ortaya koyduk. BDP gibi bu ülkede özgürlük adına, demokrasi adına muhalefet yürüten bir partiye dönük her gün yüzlerce tutuklama var” dedi. 

KCK operasyonlarının toplumsal barışı tehdit ettiğini ileri süren Demirtaş, “Fikirlerimizin bedeli neyse bugüne kadar ödedik, bundan sonra da ödemekten çekinmeyiz. Ama ödetmekten de çekinmeyiz. Sanmasınlar ki boyun eğeriz, Ak Parti'nin önünde diz çökeriz. Ak Parti bütün bunların bedelini bu halka ödeyecektir bundan kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu. 

Bu arada, Ankara'da parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak da, Leyla Zana'nın bir milletvekili olduğunu ve bunun herkes tarafından bilinmesine rağmen evine girildiğini belirterek, operasyonun adalete ve evrensel hukuk kurallarına aykırı olduğunu savundu. Kışanak, “Ortada bir suç ve bir örgüt varsa bir defada operasyonunu yapar bitirirsin, kesintisiz olarak üç yıl devam eden operasyonlar zinciri, bu işin hukuki olmadığının zaten temel göstergesidir. Kırılmak istenen bir irade, teslim alınmak istenen bir demokratik siyaset var” dedi. Basın toplantısına Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk de katıldı. 

Kaynaklar: DHA ve AA

Haber-2)
Polis'in bugün 17 kentte Kürt siyasetçiler, sendikacılar, insan hakları savunucuları ve sivil organizasyonlara yönelik düzenlediği eş zamanlı baskınlarda onlarca kişi 
gözaltına alındı. 103 adrese yapılan baskınlarda en az 32 kişi gözaltına alınırken, 45 kişilik bir liste olduğu belirtiliyor. 

AKP hükümeti ve Gülen Cemaati'nin kontrolündeki polis bugün 17 kentte eş zamanlı baskınlar düzenledi. Adana, Ankara, İstanbul, Mersin, Bingöl, İzmir, Batman, Diyarbakır, Siirt, Urfa, Ağrı, Muş, Van ve Mardin'in aralarında olduğu 17 kentte düzenlenen operasyonlarda ilk bilgilere göre en az 32 kişi gözaltına alındı. Polisin elinde 45 kişilik bir liste olduğu iddia ediliyor. Operasyonların hedefinde özellikle BDP, KESK, İHD, Kurdi-Der, Tuhay-Der, belediyeler ve Kürt medyası var. 

Diyarbakır Belediyesi ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Merkezi, 103 adreste aramalar yapılıyor. Ankara'da milletvekili Leyla Zana'nın evine de baskın yapılarak aramalar yapıldı. Zana baskın sırasında evde değildi. Şu ana kadar gözaltına alınanlar arasında Eski DEHAP Genel Başkanı şimdiki BDP MYK üyesi Tuncer Bakırhan, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı eski milletvekili Fatma Kurtulan ve DİHA muhabiri Murat Çİftçi de bulunuyor. 

İstanbul Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla yürütülen operasyonda gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle bilgi verilmiyor. 

28 Aralık'ta 35 Kürt köylüsünün katledilmesi ardından herhangi bir yaptırımda bulunmayan ve olayın üzerini kapatmaya çalışan hükümet 10 Ocak'tan beridir yeni bir gözaltı ve tutuklama terörü estiriyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ocak'ta bir kez daha katliamcı TSK'yı ve sokaklarda terör estiren polisi kutlayarak KCK operasyonlarından dolayı “alkışladı”. Bunun üzerine 10-12 Ocak arasında aralarında Esendere Belediye Başkanı, görevinden alınan Yüksekova Belediye Başkanı ve yazar Sami Tan'ın da olduğu en az 92 kişi gözaltına alınmıştı. 

BAYDEMİR: CUNTA'DAN NE FARKI VAR

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 17 ilde eşzamanlı olarak yapılan baskınlara ilişkin twitter'den twit attı. Baydemir, "Polis devletinin cuntadan ne farkı var? Elbise farkı üniforma ve rengi..." dedi. Baydemir, operasyon kapsamında Aram Tigran Konservatuarı'nın da basıldığını belirterek, "Bağlama, darbuka, keman, piyano, def vb suç aletlerinin bulunduğu merkezimiz aranıyor" diye yazdı.

KCK OPERASYONLARI

KCK operasyonları Mart 2009'da Kürtlerin belediye seçimlerindeki büyük başarısından birkaç hafta sonra Nisan 2009'da başlatıldı. Bu süre içerisinde binlerce kişi gözaltına alındı, aralarında belediye başkanları, milletvekilleri, öğrenciler, insan hakları savunucuları, sendikacılar, öğretmenler, gazeteciler ve çocukların olduğu 5 bini aşkın kişi tutuklandı. KCK operasyonları sadece Kürtleri değil, Kürtlerin meşru taleplerini destekleyen herkesi hedef alıyor.

Kaynak: haberdiyarbakır.com 

Yorum Gönder