KCK’den çatışmaya ilişkin ‘provakasyon’ açıklaması

24 Mayıs 2015 Pazar 12:55

KCK Dışilişkiler Komitesi Sözcüsü Demhat Egid, PDK-İ'nin provokasyon girişimleri içerisinde olduğunu ve PKK gerillalarını çatışmaya ve savaşa çekmek istediğini iddia etti.

KCK'den çatışmaya ilişkin ‘provakasyon' açıklaması
 KCK Dışilişkiler Komitesi Sözcüsü Demhat Egid, PDK-İ’nin provokasyon girişimleri içerisinde olduğunu ve PKK gerillalarını çatışmaya ve savaşa çekmek istediğini iddia etti. 

PDK-İ peşmergeleri ile PKK gerillaları yaşanan çatışmaya ilişkin örgüte yakınlığıyla bilinen Rojnews ajansına konuşan KCK Dışilişkiler Komitesi Sözcüsü Demhat Egid, PDK-İ’nin gerilla alanlarını farklı amaçlar için kullanmak istediğini, sınır hattında bulunan halka ve kaçakçılara baskı uyguladığını ve bu konuda onları uyardıklarını iddia etti. 

“Onlar ilk olarak alanımızı geçişler için kullanma talebinde bulundu. Biz de geçişler için alanımızı kullanılabileceklerini, bu konuda sorun olmayacağını belirttik.” diyen Egid, PDK-İ’nin niyetinin iyi olmadığını, PKK gerillalarının daha önce yerleştiği alanları farklı amaçlar için kullanmak istediklerini savundu. 

PDK-İ’nin gerilla bölgelerine yerleşerek her iki güç arasında provokasyon yaratmak istediğini söyleyen Demhat Egid, “Provokasyon yaratmak isteyen güçler var. Biz çatışma yanlısı değiliz. Onları kaç kez uyardık. Fakat onlar güçlerini gizli bir biçimde getirip gerilla alanlarının içine yerleştirmeye çalıştılar. Bundan dolayı da bu sabah uyarı amaçlı bir temas yaşanmış olabilir, fakat sonuçlarına ilişkin bilgimiz yok. Bu sorunun daha fazla büyütülmesinden yana değiliz. PDK-İ’ye de şunu söylemek istiyoruz; bu meseleyi daha fazla büyütmemeli ve güçlerini bu alandan çekmelidirler. Doğu Kürdistan için bir mücadele yürütmek istiyorlarsa, gerillanın olmadığı alanlara yerleşsinler. Neden gerillanın denetiminde bulunan alanların seçildiğine de çok anlam veremiyoruz. Başka bir alana gidip mücadelelerini ve çalışmalarını sürdürebilirler.” dedi. 

Peşmerge kayıplarına dair net bir bilgilerinin olmadığını dile getiren Demhat Egid, PKK’nin karalanması ve düşmanlığı üzerinden kimsenin güç olamayacağını söyledi. 

Egid, basın organlarının sorunun çözümü için rol alması ve kışkırtıcı yayınlar yapmaktan uzak durması gerektiğini ifade ederek, “Güney medyası da sükûnet ve çözüm için rol oynarsa daha olumlu olur.” dedi.


Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’ndan bir grup parlamenterin bu sabah Kandil Dağı’na gitmesi konusunda ise Demhat Agit, “Gelen heyet bu konuyla alakalı olarak gelmiyor. Önceden alınmış bir randevuydu. Özellikle son gelişen olayla bağlantılı değil. Fakat bu sorunun da tartışılması ihtimal dahilindedir” şeklinde konuştu.Yorum Gönder