Kışanak: Zana Sözlerine Açıklık Getirecektir

12 Temmuz 2012 Perşembe 03:24

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, Leyla Zana'nın Kürt sorunuyla ilgili sarf ettiği ‘Bu işi çözerse Başbakan Erdoğan çözer’ sözlerine karşın ‘Zana bu sözlerine açıklık getirecektir’ dedi.

Kışanak: Zana Sözlerine Açıklık Getirecektir

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yeni anayasa konusunda diğer partilerle uzlaşamadıklarını ifade eden Kışanak, Leyla Zana’nın Kürt sorunuyla ilgili ‘Bu işi çözerse Başbakan Erdoğan çözer’ sözlerinin hatırlatılması üzerine ise ‘Zana bu sözlerine açıklık getirecektir’ diyerek cevap verdi.

Yeni anayasa tartışmaları konusunda işlerin yolunda gitmediğini ifade eden Kışanak, eşitlik maddesinde diğer partilerle ayrıma düştüklerini söyleyerek ‘Temel hak ve özgürlüklerden başladık ama eşitlik maddesini yazarken bozuştuk’ dedi. Kiminle bozuştunuz? sorusuna‘Üçü bir arada’ diyerek cevap veren Kışanak, iktidar ve muhalefet partilerine işaret etti. Yeni anayasanın felsefesi boyutunda diğer partilerle uzlaşamadıklarını kaydeden Kışanak, ‘Her maddede tartışmalar çıkınca süreç tıkanıyor’ diye ekledi.

‘ZANA AÇIKLAMA YAPACAKTIR’

Programın ilerleyen dakikalarında Leyla Zana ile Başbakan Erdoğan görüşmesi hakkında da konuşan Kışanak, özellikle Leyla Zana’nın Kürt halkı için sembolleşen bir isim olduğuna işaret etti. Leyla Zana’nın hapiste olduğu dönemde onun için birçok eylem yaptıklarını hatırlatan Kışanak,‘Hepimiz yıllarca Leyla Zana hapiste, çeteler Meclis’te diye eylem yaptık’ şeklinde konuştu. Görüşmeden önce Leyla Zana ile yapılan röportajda Zana’nın ifadelerinin farklı yerle çekildiğini ifade eden Kışanak, Zana’nın samimi duygularla hareket ettiğini söyledi. Leyla Zana’nın ‘Bu işi çözerse Başbakan Erdoğan çözer’ sözlerinin hatırlatılması üzerine ise‘Zana bu sözlerine açıklık getirecektir’ diyerek cevap veren Kışanak sözlerine şöyle devam etti: ‘Bizim tanıdığımız ve arkadaşımız olan Leyla Zana, bu cümleyi -Başbakan’ın bunu çözmeye gücü var- anlamında kullanmıştır. Ancak bu sözler Başbakan’a bir güven telkini olarak tartışma konusu yapıldı. Zana’nın demek istediği -isterse çözer-di. Bunu zaten hepimiz söylüyoruz’.

beyaz gazete

Yorum Gönder