Kobanê’de şehir çatışmaları başladı

07 Ekim 2014 Salı 00:51

Kentte sokak sokağa çatışmalar yaşanıyor.Kentin doğu kesimine giren IŞİD yüksek kesimler ve binalara bayraklarını dikti.21 gündür YPG/YPJ direnişinin devam ettiği Kobanê'de bulunan binlerce sivil katliam tehdidi altında.

Kobanê'de şehir çatışmaları başladı
IŞİD çetecilerinin Kobanê'nin doğu mahallelerine sızması ile başlayan çatışmalar, YPG, YPJ güçlerinin direnişi ile karşılık buldu. Tarihi direnişte dünya tarihinde eşine rastlanılmamış ilkler de yaşanıyor. PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Kanton Hükümeti Başkanı Enver Müslüm ve Kobani Kantonu bakanları temin ettikleri ferdi silahlarla mevzilere girerek çetelere karşı savaşıyor. Mevziden konuşan Kanton yönetimi, sivil katliamına engel olmak için vakit geçirmeden uluslararası kamuoyunu göreve çağırırken, Kürt halkına ayağa kalkma çağrısı yaptı.  

Kobani’de bulunan PYD eşbaşkanı Asya Abdullah şunları söyledi: "IŞİD'le çatışmalar kentin üç bölgesinde sürüyor. Şehir içinde ağır silah kullanıyorlar. IŞİD'in ağır silahlarını durdurmak için fedayi eylemlerine başvurmak zorunda kalıyoruz. Koalisyon Kobane çevresini ya vurmuyor ya da zayıf bir şekilde vuruyor. Eğer Koalisyon IŞİD'i durdurmak istiyorsa vurmaları gereken yer Kobane çevresi. Koalisyon bize ağır silah verirse IŞİD'i yeneriz, IŞİD'i şimdi vurulmazsa katliam olacak".

IŞİD çetesi yaklaşık üç haftadır kenti kuşatma altında tutuyordu.

'Ağır silahlara ihtiyaç duyuyoruz'

 Kobani Kantonu Adalet Divanı Sorumlusu Ferhan Heci İsa da ağır silaha ihtiyaçları olduğunu belirtti. Ferhan Heci İsa şöyle konuştu: "Dün akşam IŞİD'in bomba yüklü bir kamyonu YPG tarafından imha edildi. Kaybımız ve yaralımız var. Ama çok sayıda IŞİD üyesini öldürdük."

İsa, YPG'nin ağır silahlara karşı savaştığını kaydederek, "Kobani Kantonu Türkiye'den ağır silah istedi ama Türkiye henüz bu talebe yanıt vermedi" dedi.

Suruç'ta bulunan muhabir Paul Adams Twitter hesabından aktardığı izlenimlerinde, sınır bölgesi civarında çok sayıda ambulans gördüğünü kaydederken, ''Eğer sokak çatışmaları başladıysa ölü ve yaralı sayısı yüksek olacak'' görüşünü dile getiriyor.

Öcalan: IŞİD'e sonuna kadar direneceğiz

PKK'nin İmralı Cezaevi'nde bulunan lideri Abdullah Öcalan, kendisini ziyaret eden kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla bir mesaj gönderdi.

Mehmet Öcalan, İmralı dönüşü gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:

"Ağabeyimin görüşü şu; sonuna kadar Kobani'deki insanlarımız direnecekler. IŞİD'in olduğu yerde ve Kürtlerin yaşadığı bölgelerde, nerede IŞİD varsa sonuna kadar onlarla mücadele edilecektir. Sonuna kadar direneceğiz, yani IŞİD'e hiçbir taviz vermeyeceğiz. IŞİD yapay bir örgüttür, IŞİD'i destekleyen hükümetler ve insanlara yarın IŞİD büyük sorun olacak. O tepki onlara da olacaktır. Demokratik ülkelerden eğer kim bu IŞİD'i destekliyorsa, o en büyük zararı o ülkeye veriyor. IŞİD'e sonsuza kadar direneceğiz, direnmek zorundadır halkımız."

Öcalan çözüm süreci konusunda ise, kardeşinin aktardığına göre, devletin kendi çıkardığı yasaların gereğini yapması gerektiğini belirterek, çözüm için 15 Ekim'e kadar bekleyeceklerini söyledi ve şöyle konuştu:

''Gelen heyetlere aktarırız. Ondan sonra da yapacak bir şeyimiz kalmaz. Çözüm diye de bir şey yok yani. Müzakere diyorlar, müzakere diye bir şey de yok. Yapay bir yapıdır dedi. Artık buna dayanmıyoruz, yapacak bir şeyimiz de kalmamıştır. Ve kalmayacaktır da."

Tanklar hakim tepelerde

Kobani kentinde IŞİD'in saldırılarının artması ve mermilerin sınırı aşması üzerine 2'nci Hudut Tabur Komutanlığı'nda bulunan çok sayıda tank, sınır hattının hakim noktalarına sevk edildi.

Suriye'yi gören hakim tepelere konuşlandırılan tank ve obüslerin namlularının Kobani'ye çevrildi.

Asker sınır hattında yoğun güvenlik önlemleri alıyor ve kimsenin sınıra yaklaşmasına izin vermiyor.

Suriye’nin Kobani kentinde YPG ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar sürerken, çatışmaların etkisi sınır köylerine kadar uzandı.AJANSLAR


Yorum Gönder