'Kobanê'deki ateş hepimizi yakar'

27 Haziran 2015 Cumartesi 03:04

DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye yönelik bombalı saldırı ve sızma girişiminde gerçekleştirdiği katliama tepki ve öfke büyüyor.

'Kobanê'deki ateş hepimizi yakar'
 DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye yönelik bombalı saldırı ve sızma girişiminde gerçekleştirdiği katliama tepki ve öfke büyüyor. Birçok merkezde alanlara çıkan binler, özellikle YPG/YPJ güçlerinin kazanımlarından rahatsızlık duyan AKP hükümeti ve yandaş medyasının katliamlardan sorumlu tutarak, halkların kazanımlarını hazmedemeyenlerin bir ittifak halinde birleşerek bir bütün olarak saldırıya geçtiğini ancak Kobanê'nin her zaman dimdik ayakta kalacağını belirtti. 

İstanbul'daki eylemde konuşan HDK Eş Sözcüsü Sabahat Tuncel, Kobanê'nin insanlık için direnen bir kale olduğunun altını çizerek, "Kobanê'deki ateş hepimizi yakar" dedi. 

1-20150626211159.jpg

DİYARBAKIR 

DBP Diyarbakır İl Örgütü öncülüğünde, il binası önünde bir araya gelen binlerce kişi, Koşuyolu Parkı'na yapılan yürüyüşle DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye sızarak sivillere yönelik gerçekleştirdiği katliam lanetlendi. HDP Diyarbakır milletvekilleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları, HDP Diyarbakır İl Örgütü yöneticilerinin katıldığı yürüyüşte, "Kobanê katliamını lanetliyoruz" pankartı açıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri, YPG ve YPJ bayraklarının taşındığı yürüyüşte, sık sık "Rojava DAİŞ'e mezar olacak", "Katil IŞİD işbirlikçi AKP", "Bijî YPG" ve "Bijî berxwedana Kobanê" sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca anons aracından Rojava marşı ve Kobanê direnişini anlatan şarkılar seslendirildi. Yürüyüş Koşuyolu Parkı'nda son bulurken, katledilenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

2-710.jpg

'Kobanê Kürdistan'dır'

Eylemde ilk olarak konuşan DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, yakın dönemde Kobanê, Rojava ve Türkiye'de Kürtlerin büyük kazanımlar elde ettiğine dikkat çekerek, bu kazanımları hazmedemeyenlerin her türlü kirli politika ve yöntemlerle halka yöneldiğini aktardı. Kobanê'ye yönelik DAİŞ saldırılarını hatırlatan Şimşek, "Kobanê'ye saldıranlar bilsinki Kobanê öyle küçük değildir. Kobanê Amed'dir, Mahabat'tır. Kobanê Kürdistan'dır ve her zaman dimdik ayakta kalacaktır" dedi.

'Kazanımları hazmedemeyenler bir bütün saldırı içindeler'

Şimşek'in ardından açıklamayı yapan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen, Kürt halkının başta Rojava olmak üzere Ortadoğu coğrafyasının tüm alanlarında geleceğini inşa etme ve yüzyıldır yok sayılan statüsünü yeniden elde etme mücadelesini önemli seviyeye taşıdığı bir süreçte paralel olarak düşmanca ve barbarca saldırılara maruz kaldığını dile getirdi. Halkların kazanımlarını hazmedemeyenlerin bir ittifak halinde farklı metotlarla da olsa aynı amaçta birleşerek bir bütün olarak saldırıya geçtiğini kaydeden Önen, Kobanê'de kadın yaşlı çocuk demeden bir bütün olarak halkın tamamımın saldırıların hedefi haline geldiğini aktardı. Önen, "Bugün elimize ulaşan bilgilere göre 152 sivil insanımız şehit oldu, yüzlercesi de yaralanmış bulunmaktadır. YPG ve YPJ karşısında yenilgi üzerine yenilgi alan faşist çete, mübarek Ramazan ayında Kobanê'de sivil halkı vahşice katlederek, bu yenilgilerin rövanşını almak istemiş ve halkımızın moralini bozmayı amaçlamışlardır" diye belirtti. 

DAİŞ çetesinin bugüne gelmesinde çok önemli bir etkisi olan AKP hükümetinin Suriye politikasının artık iflas ettiğini vurgulayan Önen, çete ve barbarlara kol kanat gerenlerin Türkiye'deki geçişlerine de izin verdiğini söyledi.

DEM-GENÇ: Katliamcılardan hesap sorulacak 

Demokratik Gençlik Federasyonu (DEM-GENÇ) de, sivil insanlara yönelik gerçekleştirilen saldırıyı yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi. Rojava'da Kürt halkının kazanımlarını hazmedemeyen DAİŞ ve işbirlikçisi AKP iktidarının dün yine Kobanê halkına yönelik katliam gerçekleştirdiğine dikkat çekilen açıklamada, "Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'a tecridin dayatılması, halkımıza yönelik yapılan bombalı saldırılar ve silahlı saldırıların son dönemde artış göstermesi tesadüf değildir. Amaçlanan, halkımızı, önderliğimizin başlatmış olduğu çözüm sürecinden uzaklaştırıp, kaos ortamı yaratmak ve Rojava'daki kazanımları boğmaktır" denildi.


Gençliğin, PKK Lideri Öcalan ve halkı fedai bir ruhla sahipleneceğinin altı çizilen açıklamada, "Halkımızı katledenlerden ve önderliğimizi tecritte ısrarcı olan bütün barbar ve faşistlerden DEM-GENÇ olarak hesap soracağımızı yineliyor, Kobanê'de gerçekleştirilen sivil katliamı lanetliyoruz" ifadelerine yer verildi.

BATMAN

BDP Batman İl Örgütü ise, il binası önünden Atatürk Parkı'na gerçekleştirdiği yürüyüşle katliamı protesto etti. Yüzlerce yurttaşın yanı sıra HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran'ın da katıldığı yürüyüşte, "Katil DAİŞ işbirlikçi Erdoğan" ve "Kürdistan DAİŞ'e mezar olacak" sloganları atıldı. "AKP=DAİŞ" ile "Kobanê Batman'dır" yazılı dövizler ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterlerinin taşındığı yürüyüşün ardından konuşan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, uzun bir süredir DAİŞ vahşetini anlatmalarına rağmen AKP hükümetinin DAİŞ'i desteklemeye devam ettiğini söyledi. AKP'nin, DAİŞ'e verdiği desteği meşru kılmaya dönük çaba içerisinde olduğunu kaydeden Başaran, "AKP, DAİŞ vahşetine verdiği desteğe son vermelidir" dedi.

ELAZIĞ 


HDP Elazığ İl Örgütü de, katliamı Hozat Garajı önünde yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti. Çok sayıda yurttaşın katıldığı eylemde konuşan HDP Elazığ İl Eşbaşkanı Yunus Güneş, Kobanê'ye yönelik saldırıları hatırlatarak, "Bu saldırılarla birlikte AKP'nin DAİŞ çeteleri ile ilişkisi bir kez daha ispatlanmıştır. Devletin yürüttüğü bu siyaset çok tehlikeli ve sınırsız bir düşmanlık içermekte ancak hiçbir saldırı ve düşmanca politika özgür irademizi geriletemeyecektir" dedi.

AĞRI 

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye yönelik bombalı saldırı ve sızma girişiminde gerçekleştirdiği katliam, HDP öncülüğünde parti binası önünde kınandı. STK temsilcileri ve yurttaşların katıldığı açıklamada konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Nuri Çelik, DAİŞ çetelerinin saldırısının ana amacının siviller olduğunu belirterek, AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürtlere asla boyun eğdiremeyeceklerini vurguladı. Çelik, “Sivilleri öldürmek veya katletmek aciz insanların işidir. Bu menfur saldırıyı nefretle kınıyoruz. Ayrıca Türkiye halklarını ve tüm İslam âlemini bu mübarek Ramazan ayında Müslümanların kanını döken barbar çetelere karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi. 

Açıklama “Bijî berxwedana Kobanê” sloganı ile sona erdi.

VAN 

Van Demokrasi Platformu bileşenleri, DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye yaptığı bombalı saldırıda en az 150 sivilin katledilmesini yürüyüşle protesto etti. KESK binası önünde bir araya gelen İHD, MAZLUMDER, TMMOB, TTB, Mezopotamya Hukukçular Derneği, GÖÇ-DER, TUYA-DER KURDİ-DER, DTK ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş, Feqiye Teyran Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. “Kobanê’de AKP-DAİŞ ittifakında sahur katliamı” pankartı açılan yürüyüşte sık sık, “Kobanê DAİŞ’e mezar olacak”, “Her yer Kobanê her yer direniş” ve “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından Van Demokrasi Platformu adına açıklamayı yapan SES Şube Sekreteri Halis Irtak, AKP hükümetinin en başında bu yana Rojava devrimini bastırmak için elinden geleni yaptığını belirterek, sivilleri hedef alan saldırıların karşısında sessiz kalmanın katliama ortak olacağı anlamına geldiğinin altını çizdi. Irtak, “IŞİD barbarlarının gerçekleştirdiği katliamı kınıyor, eli kanlı IŞİD çetelerini besleyen ve destek verenlerin er ya da geç hak ettikleri hesabı vereceklerdir” dedi.

MARDİN 

DBP Mardin İl Örgütü, Kobanê'de sivil yurttaşlara yönelik gerçekleştirilen katliamı Karayolları Parkı'nda düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti. Açıklamaya, DBP, HDP il eşbaşkanları, Artuklu Belediyesi Eşbaşkanı Sevinç Bozan, KESK, Demokrat Araplar Derneği, MEYA-DER, DTK, KJA, KURDİ-DER, Mardin Tabipler Odası ve Mezopotamya Hukukçular Derneği temsilcileri katıldı. 


"Bijî berxwedana Kobanê" ve "Katil İŞİD işbirlikçi AKP" sloganları atılan açıklamayı yapan DBP Mardin İl Eşbaşkanı Ömer Öcalan, Kobanê'ye yönelik gerçekleştirilen saldırıyı nefretle kınadıklarını belirterek, saldırının ne insanlığa ne Müslümanlığa ne de hukukta hiçbir yerinin olmadığını söyledi. Barbar saldırıların son bulmasını temenni ettiklerini sözlerine ekleyerek, "Bu saldırılar Ortadoğu ve Türkiye'de kimlere hizmet ettiğini, kimlerin bunları organize ettiğini biliyoruz. Bu katliamın arkasında AKP siyaseti ve AKP hükümeti vardır. Bundan artık kuşku duymuyoruz. Eğer sizlerin bu katliamlarda parmağınız yoksa bu provokasyonları bir an önce açıklarsınız. Artık Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti Kürt ve Rojava düşmanlığını bırakmalıdır" dedi. 

Açıklamanın ardından yapılan oturma eylemi ile eylem sonlandırıldı. 

ANKARA 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Yürütme Kurulu ise, katliama ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kobanê’nin yeniden inşa çalışmalarının başladığı sıralarda yapılan saldırılar ile kentin insansızlaştırılmak istenildiğine vurgu yapılan açıklamada, “Saldırı, sadece IŞİD çetelerine karşı destansı bir direniş sergileyen Kobanê halkına yönelik değil aynı zamanda insanlık değerlerini savunan herkese yönelik gerçekleştirilmiştir. Aynı günlerde havuz medya aracılığıyla ‘Kürt Kuşağı’ teorileri gündemleştirilmiş, bölgede Kürt nüfusu arttırıldığı iddiasıyla ırkçı bir kamuoyu yaratılmak istenmiştir” denildi. 

Açıklamada, ülkeyi vahşi DAİŞ ve benzeri karanlık odakların cirit alanına çeviren dış politika anlayışından vazgeçme çağrısında bulunuldu. 

İSTANBUL 

HDP İstanbul İl Örgütü ve HDK İstanbul İl Koordinasyonu, DAİŞ'in dün sabah Kobanê'ye yönelik gerçekleştirdiği bombalı saldırıları sonrasında 150'i aşkın sivil yurttaş ve YPG ve YPJ savaşçısının vahşice katledilmesini Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirdiği basın açıklaması ile lanetledi. HDP Eş Sözcüsü Sabahat Tuncel, HDP İstanbul milletvekilleri Pervin Buldan, Garo Paylan, Filiz Kerestecioğlu, Beyza Üstün, Ali Kenanoğlu, Sezai Temelli ile DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ile çok sayıda sivil toplum örgütünün destek verdiği açıklamada, binlerde yurttaş, "DAİŞ vahşetini lanetliyoruz, Kobanê yalnız değildir" pankartı etrafında bir araya geldi. Sık sık "Kobanê DAİŞ'e mezar olacak", "Bijî berxwedana Kobanê", "Her yer Kobanê, her yer direniş" ve "Yaşasın Kobanê direnişi" sloganları atan kitle, Arapça ve Kürtçe Kobanê katliamını lanetleyen dövizler ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterlerini taşıdı.

"Çerxa Şoreşê" marşı eşliğinde Kobanê katliamında yaşamını yitirenler anısına gerçekleştirilen saygı duruşu ardından DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına konuşan TTB Genel Sekreteri Samet Mengüç, DAİŞ'in bütün dünyanın gözü önünde ayan beyan bir katliam gerçekleştirdiğini kaydederek, Kobanê'de yaratılan direniş ruhunun bütün insanlık değerlerinin ruhu olduğunu söyledi. 

'Sadece Kürtler için tüm insanlık için direndiler'

Ardından konuşan HDK Eş Sözcüsü Sabahat Tuncel, Kobanê direnişi ile birlikte bütün dünyanın yönünü Kobanê başta olmak üzere Kürdistan'a çevirdiğini dile getiren Tuncel, "Kobanê'de onurlu bir insanlık için, kadın tecavüzlerine karşı, kadınların pazarlarda mal gibi satılmasına karşı, barbarlara karşı direnenler vardı. Onlar sadece Kürtler ve Kürdistan için değil, tüm insanlık için direndiler" dedi. 

'DAİŞ ile komşu olmayı seçtiler'

YPG ve YPG savaşçılarının134 günlük direnişi karşısında nasıl ki DAİŞ yenildiyse, bu direnişle AKP'nin de kaybettiğini söyleyen Tuncel, "AKP'nin Rojava direnişi karşısında, Kobanê direnişi karşısında takındığı tavır bugün Kobanê'de yaşanan katliama zemin hazırladı. Onlar DAİŞ ile komşu olmayı göze aldılar. Ancak kazanan Kürtler oldu" şeklinde konuştu.

'Bu katliam bir intikamdı'

Kabanê'de dün gerçekleştirilen katliamın bir intikam olduğunu vurgulayan Tuncel, "Bu katliam bir intikam alma katliamıydı. Bunu yaratanda AKP hükümetiydi AKP'ye yakın medya organlarının attığı başlıklar, çektikleri görüntüler masum olmadıklarını gösteriyor" dedi.

Kobanê sadece Kobanê değil, insanlığın kalesidir'

Kobanê'nin sadece bir Kobanê olarak görülmemesi gerektiğini, Kobanê'nin insanlık için direnen bir kale olduğunun altını çizen Tuncel, AKP'ye "İŞİD'i destekleme politikalarından vazgeçin. AKP bunu açıklasın ve uluslar arası güçlere çağrıda bulunarak, heyetler oluşturarak, gidip İŞİD'in gerçekleştirdiği insanlık suçlarını ortaya çıkarsınlar. Yoksa Lahey'de yargılanacaklar DAİŞ'e destek verdikleri için" uyarısında bulundu. Kobanê'de yaşananların sadece Kürdistan halkını ilgilendirmediğini, tüm Türkiye halkını ilgilendirdiğini belirten Tuncel, "Kobanê'deki ateş hepimizi yakar" dedi. 


'İŞİD bir daha kin ve nefret yüzünü ortaya koydu'

DAIŞ'in Kobenê'ye yönelik gerçekleştirdiği saldırı ve gerçekleştirdiği katliamla Kürtler karşı olan kin ve nefret yüzünü bir daha gösterdiğini belirten HDP İmralı Heyeti Üyesi ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, ise şunları aktardı: "İŞİD, Kürt halkına, Ortadoğu halkına karşı bir daha nefret ve kin yüzünü gösterdi. Dün yüzlerce insanımızın yaralandığı ve onlarca arkadaşımızın yaşamını yitirmesine sebep olan bombalı saldırıda İŞİD'in özellikle kadınları ve çocukları hedef almasını buradan bir kez daha lanetliyoruz, bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Evet, İŞİD dün bir kez daha yüzünü gösterdi. Kürtlere karşı, Ortadoğu'da yaşayan tüm halklar karşı nefretini bir kez daha ortaya koydu. Ama şunu çok açık bir şekilde ifade etmek isterizki, İŞİD'i bu noktaya getiren, İŞİD'i büyüten, destek veren AKP hükümeti bu ölümlerden, bu saldırılardan, bu bombalamalardan bire bir sorumludur" dedi. 

'Kabul etmezsiniz kaybetmeye mahkumsunuz'

Başından beri Türkiye'yi uyardıklarını hatırlatan Buldan, "İŞİD'e olan desteği geri çekin dedik. Onlara askeri ve lojistik desteğini verdiğinizi, Kobanê'de yaşananlara siz sebep oldunuz dedik, fakat bizi dinlemediler. Tüm bu yaptığımız çağrılara, uyarılara rağmen Türkiye İŞİD'e olan bu desteğini hiçbir zaman gizlemedi ve bunu çok açık bir şekilde ortaya koydu. O zamanda uyardık, şimdi bir kez daha uyarıyoruz. Evet, ya savaştan yana olacaksınız, yada barıştan yana olacaksınız. Ama bizim size tavsiyemiz barıştan yana olmanızdır. Kürt halkının ve Ortadoğu'da yaşayan tüm halkların kazanımlarını kabul etmek zorundasınız. Eğer kabul etmezseniz, kaybetmeye mahkumsunuz. Kobanê'de yaşamını yitiren insanların, özellikle yakınlarının acılarını burada yürekten paylaşıyoruz" diye ifade etti. 

Yapılan konuşmaların ardından basın açıklamasını okuyan HDP İstanbul İl Yöneticisi Pınar Tarlak, "Kobanê, Tal Abyad zaferleri tüm ezilenlerindir. Rojava devrimi artık büyük insanlığın tarihsel değerleri arasında katılmıştır. Onu oradan hiçbir karanlık güç söküp, alamayacaktır" dedi. 

Açıklama, sloganlarla sona erdi. 

İZMİR 

HDP İzmir İl Örgütü de, DAİŞ çetelerinin Kobane'ye yönelik gerçekleştirdiği katliamı HDP il binası önünce yaptığı basın açıklaması ile kınadı. Açıklamaya, çok sayıda kişinin yanı sıra Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile STK temsilcileri katıldı. "AKP Kobane'den elini çek. Kobane düşmedi düşmeyecek" pankartı açılan açıklamada, "Katil İŞİD işbirlikçi AKP", "Biji Berxwedana Kobane" ve "Kobane direnişine bin selam" sloganları atıldı. Açıklamayı yapan HDP İzmir İl Eşbaşkanı Cavit Uğur, Türkiye topraklarında barınan, organize olan, eğitilen, ikmal edilen DAİŞ ve diğer İslami çete üyelerinin Rojava ve Suriye'de kan dökmeye devam ettiğini belirterek, DAİŞ çetelerine MİT aracığıyla silah taşındığından herkesin haberdar olduğunu aktardı. Uluslararası kuruluşların derhal harekete geçerek Türkiye Devleti'ne yaptırım uygulaması gerektiğini söyleyen Uğur, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere çeteleri himaye eden Türk yetkililerinin yargılanmasını istedi. 

Açıklama atılan sloganlarla sona erdi.

Yorum Gönder