Kobani eylemlerinde 21 kişi hayatını kaybetti

08 Ekim 2014 Çarşamba 23:26

Dün Diyarbakır’daki eylemlerde yaralanan Mahsum Çoban ve bugün Siirt’te polis kurşunuyla vurulan Davut Nas hayatlarını kaybettiler. Dünden bu yana eylemlerde 21 kişinin öldüğü açıklandı.

Kobani eylemlerinde 21 kişi hayatını kaybetti
 Dün Diyarbakır’da IŞİD’in Kobani’ye saldırılarını protesto eden eylemcilere Hizbullah ve Hür Dava Parti (Hüda-Par) üyesi oldukları öne sürülen kişilerce ateş açılmış ve iki kişi hayatını kaybetmiş, birçok kişi de yaralanmıştı. Yaralılardan 21 yaşındaki Mahsum Çoban isimli genç bu sabah hayatını kaybetti.

Dün Diyarbakır’da gerçekleştirilen saldırıda av tüfeği ile karnından ağır yaralanan Mahsum Çoban, kaldırıldığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Çoban’ın cenazesi ilerleyen saatlerde Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Siirt’te ise polisle vatandaşlar arasında çatışmalar bugün de devam ediyor. Polisin açtığı ateş sonucu 17 yaşındaki Davut Nas hayatını kaybetti.

19 KİŞİNİN KİMLİĞİ BİLİNİYOR


Ölen 2 kişinin kimliğinin saptanması çalışmalara devam ettiği açıklandı. Olaylarda can kaybı olan iller, ölenlerin kimliği ve ölüm nedenleri şöyle belirlendi:

* DİYARBAKIR (10 ölü): Turan Yavaş, Süleyman Kale, Yusuf Tokur, Mahmut Enes, Riyat Güneş, Mahsum Çoban, Hasan Gökyüz ve Ahmet Dakak ile henüz kimliği belirlenemeyen 2 kişi. Ölenlerden 19 yaşındaki Süleyman Kale, Silvan İlçesi’ne bağlı Çirik Köyü’nde toprağa verilirken otopsisi devam eden 7 kişiden çoğunun silahla vurulduğu belirtildi.

MARDİN (5 ölü): Sinan Toprak (18), Bilal Gezer (29), Kerem Karaaslan (22). Otopside üçünün de silahla vurulduğu belirlendi.

Kızıltepe- Nusaybin arasındaki İpekyolu’nun İpek Mahallesi Dedeman Kavşağı’na giden polisler, biri otomobil içinde diğeri de otomobilden çıkarılıp sürüklenen 2 kişinin cesediyle karşılaştı.

Polis, sakallı oldukları dikkati çeken 2 kişinin kimliğini belirlemek için çalışma başlattı.

SİİRT (3 ölü): Yusuf Çelik (17), Mehdi Erdoğan (35), Davut Nas (19). Ölen 3 kişinin otopsi sonucu silahla vuruldukları belirlendi.

VAN (1 ölü): Hamit Caner (55). Bediüzzaman Kuran Kursu’na saldırıda çıkan arbedede silahla vuruldu.

BATMAN (1 ölü): Emrah Demir (23). Silahla vuruldu.

MUŞ (1 ölü): Hakan Buksur (25). Varto Belediye Başkan Yardımcısı Sabite Ekinci, Buksur’un ölümü ile ilgili “Özel Harekatçı hedef alarak alnından vurdu” dedi.


Yorum Gönder