KONDA'nın son seçim anketi sonuçları

28 Mart 2014 Cuma 11:24

KONDA 22-23 Mart arasında seçmenlerle yüz yüze yaptığı araştırma sonucuna dayandırdığı tahminlerini açıkladı.

KONDA'nın son seçim anketi sonuçları
Türkiye'nin güvenilir kamuoyu araştırma şirketlerinden KONDA, 30 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimler için tahminlerini açıkladı. KONDA, hata payı artı-eksi yönde yüzde 1,8 olmak üzere, AKP'nin yüzde 46, CHP'nin yüzde 27, MHP'nin yüzde 15, BDP'nin yüzde 7, diğer partilerin de yüzde 5 oy alacağını tahmin etti. 

KONDA Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem, 33 ile bağlı 173 mahalle ve köyde 3 bin 67 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelere dayalı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. 


KONDA'nın internet sitesinde (konda.com.tr) yayımlanan sonuçlar aynen şöyle:

1(106).jpg

2(79).jpg

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Samer Araştırması 4 yıl önce yorumlandı

Sosyal ve Siyasal Araştırmalar Merkezi’nin (SAMER) Araştırma sonuçlarına göre BDP’nin Kürdistan’da birinci parti olduğunu söyleyen Ay, 5 ilde yaptıkları anket sonuçlarına göre şu anda seçim olsa oy dağılımı şöyle olacak: “Sêrt: BDP % 47 AKP % 45 kararsızlar %4, Agirî: BDP % 49, AKP % 38.5, kararsızlar % 7, Îdir: BDP % 27, AKP % 25, MHP % 24 kararsızlar % 10, Dersim: BDP % 39.4, CHP % 38.5, Ali Tacer: % 6.1 kararsızlar % 8, Mersin’in Akdeniz ilçesi: BDP: % 31.9, CHP % 30.2, AKP % 21.1, MHP % 12.1 kararsızlar % 4.9. BDP birçok yeri alacak Amed, Wan ve Mêrdîn büyükşehirlerindeki seçmenin eğilimi ile ilgili olarak ilgi çekici bir takım bilgiler veren Ay, BDP’nin Amed’de oy oranını koruduğunu belirtirken, diğer iki ile ilişkin ise, “BDP Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni büyük bir farkla ve çok rahat alıyor. Yine Van’da ciddi bir fark söz konusudur. Erzurum’da da yeni Büyükşehir Yasası’nın BDP’ye çok yaradığını gördük. BDP; Karayazı, Karaçoban, Hınıs ve Tekman gibi yerlerde temsiliyetini artırıyor” diye belirtti. Ay, yaptıkları anket çalışmalarında Gurgum (Maraş), Semsûr (Adıyaman), Dîlok (Antep) ve Erzerom’da (Erzurum) BDP’nin çok ciddi oranda oy artışını gözlediklerini ve “Alınamaz” denilen yerleri bile BDP’nin alabileceğini ifade etti. Serhad bölgesinde de, özellikle Agirî’de Sırrı Sakık’ın aday olmasının ardından BDP’nin ciddi sıçrama yaşadığını vurgulayan Ay, “Ağrı’da BDP şu anda 10 puanlık bir fark atmış durumda” dedi. Aynı şekilde Riha’da Osman Baydemir’in aday olduktan sonra BDP’nin daha iddialı bir duruma geldiğini sözlerine ekledi.

0 Kişi beğendi.