Kürdistani Partiler ve Gruplar Şeyh Said Efendi'yi andı

28 Haziran 2014 Cumartesi 21:31

STK ve partilerden oluşan Kürdistan Partiler Platformu, Amed'de Ulucami önünde ve Şeyh Said meydanında yaptığı basın açıklamasıyla Şeyh Said Efendi'nin idamını lanetleyerek, gizli tutulan mezarların açığa çıkarılması çağrısında bulundu.

Kürdistani Partiler ve Gruplar Şeyh Said Efendi'yi andı
 Kendilerini Kürdistani Partiler olarak isimlendiren ve aralarında HAK-PAR, KADEP, Azadi İnisiyatifi, Tevgera İslami ya Gel ve Med Zehra'nın da olduğu gruplar, Şeyh Said Efendinin katledilişinin 89. yıl dönümü münasebetiyle Diyarbakır Ulu Camii önünde bir basın açıklaması yaptılar.

Üzerinde Şeyh Said figürü bulunan Kürdistan Bayrağının açıldığı açıklamada, Kürtçe sık sık “Şehîd namirin" sloganları atıldı.

Grup daha sonra Ulu Camiden Dağkapı Şeyh Said meydanına doğru bir yürüyüş yaparak, Şeyh Said efendinin mezarının bulunduğu tahmin edilen Alman Hastanesinin önüne gül bırakarak Fatiha okudular.

Şeyh Said kıyamı Kürdistan'ın en önemli hareketi

Açıklamayı partiler adına Türkçe okuyan Vasıf Kahraman, Şeyh Said ve arkadaşlarının 29 Haziran 1925'te asıldığını ve Şeyh Said hareketinin Kürdistan'da en önemli hareketlerden biri olduğunu söyleyerek bu hareketin halk tarafından büyük bir destek gördüğünü ifade etti.

Kahraman, "Bu hareket halk arasında Şeyh Said hareketi olarak değerlendirilmiş ve günümüze kadar bu gelmiştir. Kürdler tarih boyunca hiçbir milletin boyunduruğunu kabul etmemiş ve onların egemenliği altına girmemiştir. 1925 yılındaki kıyama 89 yıl sonra yani bugün baktığımızda kendi haklarını elde etme adına ortaya bir direniş halkası koymuş ve zalimlere karşı büyük bir direniş ve mücadele başlatmış bir kahraman görüyoruz." dedi. 

Şeyh Said'in katledilmesi Kürdistan halkının mazlumiyetinin ve  sürgününün başlangıcı olmuştur

Şeyh Said hareketinin kısa bir süre içersinde yayılarak destek gördüğünü ve Kürdistan'da birçok şehirde taraftar bulduğuna dikkat çeken Kahraman, "bu hareket insanlar nezdinde bir kurtuluş ümidi olmuştur. Ancak Türk Devletinin çetin saldırıları vicdansızca baskıları sonucu bu hareket bertaraf edilmiş ve onbinlerce insan katledilmiştir. Hareket bastırıldıktan sonra Şeyh Said Efendi ile beraber onlarca dava arkadaşı darağacına çekilerek idam edilmiştir. Şeyh Said Efendi'nin katledilmesi ise Kürdistan halkının mazlumiyetinin ve  sürgününün başlangıcı olmuştur. 89 yıldır Şeyh Said kıyamı ile gündeme gelen sürgünler ve katliamlar günümüze kadar devam etmiş ve halen insanlar bunun mağduriyetini yaşıyorlar. Ancak bilinmelidir ki bu mücadele haklarımızı elde etme hakkı mücadelesidir ve devam edecektir." ifadelerini kullandı.  

"Kabirleri açığa çıkarılsın"

Şeyh Said kıyamının bir ulusun özgürlük mücadelesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kahraman, "Bu mücadele, özgür geleceğimiz için devam edecektir. Bu duygularla Şeyh Said Efendi ve arkadaşlarının 89'uncu şahadet yıldönümünü saygıyla anıyoruz. Son olarak şunu talep ediyoruz; Şeyh Said Efendi, Seyid Rıza ve Said-i Kurdi'nin kabirleri açığa çıkarılsın." çağrısında bulundu.Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder