Kürt Öğretmen Makale Yazdığı İçin Görevden Alındı

08 Nisan 2016 Cuma 00:04

Objektif ve makul yaklaşımıyla tanılan Kürt yazar Yusuf Ziya Döger öğretmenlik mesleğinden uzaklaştırıldı.

Kürt Öğretmen Makale Yazdığı İçin Görevden Alındı
 Yusuf Ziya Döger Kürdistan ve Türkiye’de savaşın son bulması, barış ve huzurun tesis için yazıyordu. Çok sayıda gazete ve internet sitesinin ilgisini gören, makaleleri yayınlanan Döger, kendi ifadesine başvurulmadan, Facebook’ta terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla Elazığ Valiliği tarafından görevden alındı.

Yusuf Ziya Döger’in 140 makalesi, çok sayıda televizyon programından sadece bir kaç cümle seçilerek suç delili olarak öne sürüldü.

Yusuf Ziya Döger açıklamasında şu ifadeleri kullandı:


“Savcılık tarafından hakkımda yürütülen iki kovuşturma var. Birincisi Bingöl Savcılığı tarafından hakkımda Türklüğe hakaretten açılmış dava 301. madde kapsamında olup şuan Adalet Bakanlığının iznini beklemektedir. Bu konuda savcılığa bile ifade vermiş değilim henüz.

İkinci dava ise ilk davadan haberdar olan Elazığ Savcılığı tarafından kovuşturulmam için siber suçlardan araştırılmam istenmiş. Bu kapsamda Elazığ Terörle Mücadele Şübesi bugüne kadar yazdığım makaleleri, Facebook sayfamı, Katıldığım Tv programlarını ve Yuotube üzerinden paylaştığım videoları tek tek incelemiş. Dört makelemin içinden cımbızla çekilmiş bir kaç cümle, Facebook sayfasında yayınladığım Ey Raqip Marşı’nın slayt görüntülerinin içinde Öcalan fotografı olduğu için örgüt propagandası olarak kabul edilmiş ve yine Facebook üzerinden yayınladığım Kürdistan haritası propaganda olarak kabul edilmiştir. Bir televizyon programında devletin Silvan’da sivil halkı koruyamadığını belirttiğim için propaganda olarak alınmış.

Bu konu ile ilgili polise dün ifade verdim.henüz hakkımda savcılık dava açmamıştır.

Bu iki durumdan vazife çıkaran Elazığ Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortak imza ile Terör örgütü propagandası yaptığımı ileri sürerek hakkımda idari soruşturma bile açmadan beni görevden uzaklaştırmış bulunmaktadırlar.”

Kaynak: ZERnews

Yorum Gönder