'Kürt sorunu yoktur, sorunu çözmek için kefen giydik!'

23 Mart 2015 Pazartesi 23:14

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlara hitap eden ve "Kürt sorunu yoktur" ısrarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek dil" sözlerini de tekrarladı.

'Kürt sorunu yoktur, sorunu çözmek için kefen giydik!'
 Cumhurbaşkanlığı sarayında muhtarlara seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, "Kürt sorunu yoktur" sözlerini ısrarla sürdürdü. Muhtarlarla 5'inci kez bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürt sorunu vardır söyleminin bir ayrımcılık olduğunu savunarak, önceki haftalarda Kürt sorunu yoktur sözlerini şöyle sürdürdü: "Devletin sorunları kabul ederek, çözüm çabasına girmesiyle birlikte Kürt sorunu kavramı artık geçerliliğini yitirmiştir. Ben 'Kürt sorunu yoktur' dediğimde, bunu son derece art niyetli şekilde başka yerlere çekmeye çalışıyorlar. Oysa benim söylediğim son derece açıktır. Türkiye'de artık Kürt sorunu yoktur, Kürt kardeşlerimin sorunları vardır. Sanki bu ülkede Kürt sorunundan başka bir mesele yok. Yatıyorlar, kalkıyorlar bunu konuşuyorlar. Bu, bir ülkeyi bölmeye gayret etmektir. Bu, ayrımcılıktır. Bu nüans son derece önemli."

'Tek dil, tek millet, tek…'

Konuşmasında "Tek dil, tek millet, tek vatan ve tek bayrak" söylemlerini tekrarlayan Erdoğan, bir yandan Kürt sorunun olmadığını söylerken bir yandan da "Bu sorunun çözümü için biz kefenimizi giydik, baldıran zehiri de olsa içeriz dedik" sözleri dikkat çekti. 

Konuşmasında PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Newroz deklarasyonuna "Şimdi söylüyorlar; 'Silahlar bırakılsın' diye. İfade olarak çok güzel, bir yıl önce Nevruz'da yine bunlar söylenmişti. Ne oldu?" sözleriyle güvensizlik yaratmaya çalışan Erdoğan, "Uygulamaya bakarız, uygulama görmeden bunlara inanmak mümkün değil. Dolayısıyla uygulamayı görelim" dedi.

Erdoğan rahatsız!

Öcalan'ın çözüm sürecindeki etki ve belirleyiciliğinden duyduğu rahatsızlığı da, "hiç kimsenin de benim Kürt kardeşlerimi zehirlemesine, Kürt kardeşlerim nezdinde haksız bir meşruiyet kazanmasına, haksız bir muhataplık kazanmasına müsaade edemeyiz, etmemeliyiz" ifadeleriyle dile getiren Erdoğan, "Silahların gölgesinde barış olmaz. Hele hele verilen sözlerin defalarca çiğnendiği, vaatlerin defalarca bozulduğu, itimadın tahrip olduğu bir ortamda somut adımları görmeden daha ileriye gidemeyiz" diye konuştu. 

Arınç'a gönderme

Erdoğan, çözüm sürecinde kendisine yönelik eleştirilere dair, "Şimdi çıkmışlar utanmadan, sıkılmadan, 'Cumhurbaşkanı çözümün karşısında' diye tezvirat yapıyorlar. Cumhurbaşkanı çözümün yanında mı, karşısında mı geriye dönüp 12 yıllık döneme bakarsın, görürsün" diye konuştu. Erdoğan'ın "Eğer eleştiriyorsam bunu ülkem, milletim, çözüm, kardeşlik, barış adına yapıyorum. Biz dertliyiz. Dert adamı söyletir" ve "mevki aşkı ile hareket edenler bizi anlamazlar" sözleri Arınç'a gönderme olarak nitelendirildi.

Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Sen tek adamsın biz milyonlarız" sözlerine de, "Birileri çıkmış ne diyor: 'Artık tek adamsın, yanında kimse yok.' Bunlar çok zavallı. Ben cumhurun başkanıyım. Ben bu milletin başkanıyım. Büyüklerimizin güzel bir lafı var, çok güzel bir laf, 'Kendini bil, haddini bil, neslini bil'. Ama bunlarda hiçbirisi yok" dedi.


Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

MAĞDUR VE MAĞRUR 3 yıl önce yorumlandı

Esas sorun birbirini oyalama trafiği ben sorunların çözünürlüğü yada çözüleceğine inanmıyanlardanım .sorun sistemse tıkanmak zorunda bu ülkenin sorunları asla birmez deniz atı gibi erkekler birgün doğurur olacak bu coğrafyada kadınlar zaten herif olmuş zaten genelleme yaptım sadece içimizi döke döke yazmak bile sorun yaa zaten

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

yarın can yaşayanlar 3 yıl önce yorumlandı

Bakın sorun yok diyen yada düşünenlere HINIS TAN MASAL ANLATAYIM.......Erzurum büyük şehir meclis kararı nalarak güney ilçelerinde imar tadilatı yasak mührü koymuştur.insanlar bina yapmasınmı aileleri yokmu bu toplumun.hınıs belediye başkanını olaya duyarlılık açısından ne olur ALLAH RIZASI İÇİN YARDIMCI OLUN ÇAĞRISI YAPIYORUM.Akp ye yakın olanların imar tadilatı durumları çözüldü diğerleri insan değil mi.içimi döksem bunalırsınız azıcık sorundan bahsettim.kendi yakınlarını iş güç sahibimi etmiyorlar ayıptır günahtır bizlerin günahı nedir sorunmöu yok büyük şehir belediyesi komple sorundur

0 Kişi beğendi.