Kürtçe eğitim verecek olan okullar eğitime başladı.

15 Eylül 2014 Pazartesi 14:09

Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği’nin (Kürdi-Der) öncülüğünde, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Eğitim-Sen’in desteğiyle üç ilde kurulan Kürtçe ilkokulların tabelası asıldı ve eğitime başlandı.

Kürtçe eğitim verecek olan okullar eğitime başladı.
 Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kurdi-Der) TZP Kurdi ve Eğitim- Sen öncülüğünde pilot bölge olarak seçilen Diyarbakır Lice, Şırnak Cizre ve Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Kürtçe ders verecek olan Kürtçe okullar bugün açılıyor.  

Bu hafta anadilde eğitim konusunda bütün gözler bölgedeki okul boykotunda ve Cizre, Diyarbakır ile Yüksekova'da açılacak ve anadilde eğitim verecek olan okullarda olacak.

Bu üç merkezde açılacak ve pilot okulların adım adım bölgenin genelinde hayata geçirilmesi hedefleniyor.

İlçenin Esenyurt Mahallesi'nde bulunan Dayîka Uveyş ilkokulu bugün saat 11.00'de yapılacak açılışla eğitime başlayacak.

Diyarbakır, Cizre ve Yüksekova'daki bu okullarda, ilkokul düzeyindeki bir çocuğun alması gereken tüm dersler programa konulurken, kitaplar ise Kürtçe basıldı. İlkokulun 5 yıl süreceği okullarda ortaokul 3, Lise eğitim süresi ise 4 yıl olarak belirlendi. Kürtçe okullarda eğitim, ilk etapta öğrencilerin konuştuğu Kurmanci ve Dimilkî lehçelerinde başlarken, ilerleyen süreçte Türkçe ve İngilizce’nin yanı sıra öğrencilerin taleplerine göre farklı dillerde de eğitim verebilecek. 5 sınıf öğretmeninin yanı sıra beden, müzik ve resim derslerini verecek öğretmenlerin de yer alacağı eğitim dönemi içerisinde alanlarında uzman olan bu öğretmenler tamamen gönüllülük temelinde ders verecek. Kayıt olan öğrencilerin üniformalarından kalemine kadar tüm ihtiyaçları ise öğrenci velileri ile halkın kendisi karşılayacak.

Cizre’de de kurulan Dibistana Seretayî a Bêrîvan-Berivan İlkokulu ve Diyarbakır'daki Ferzad Kemanger okulları da kitlesel törenlerle açılacak.

İLKOKULDAN ÜNİVERSİTEYE KADAR BOYKOT

Kurdî-Der Başkanı Sabahattin Gültekin boykot eylemi ve okulların açılması konusunda bir açıklama yaparak “90 yıldır asimilasyon politikaları uyguladınız olmadı ve bugün buradayız. Onun için biz kendi halkımıza diyoruz ki pazartesi gününden itibaren beş gün devletin eğitim kurumlarını ilkokuldan üniversiteye kadar boykot ediyoruz” dedi.

ESP DE DESTEK VERDİ

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) anadilde eğitimin sağlanması, zorunlu din dersinin kaldırılması ve eşit, bilimsel, demokratik bir eğitim sistemi talebiyle yapılacak okulları boykotunu desteklediklerini açıkladı. Yazılı açıklama yapan ESP, “Kürt halkının ve Alevilerin, ulusal, toplumsal ve bireysel hakkı olarak anadilde eğitimin sağlanması, zorunlu din dersinin kaldırılması ve eşit, bilimsel, demokratik bir eğitim sistemi talebiyle yapılacak okulları boykot eylemini destekliyoruz.” denildi.

Anadilde eğitim çalışmaları çerçevesinde pilot bölge olarak belirlenen üç bölgeden biri olan Cizre'de Kürtçe eğitim verecek olan 'Bêrîvan İlkokulu' için yarın yapılacak açılış törenine katılım için ilçedeki sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri çağrıda bulundu.

KAYMAKAMLIK UYARDI: YASAL İŞLEM YAPILACAK

Bu arada Bağlar Kaymakamı Dursun Balaban’ın imzasıyla bir uyarı yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: “15 Eylül Pazartesi günü Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi'nde Kürtçe müfredat ile eğitim ve öğretime başlanacağı yönünde çalışma yapıldığına dair bilgi alınmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda başlanacağı belirtilen faaliyet konusunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne, İlçe Kaymakamlığı'na herhangi bir başvuru yapılmadığı gibi herhangi bir iznin verilmediği tespiti yapılmıştır. Bilindiği üzere vatandaşlarımızın eğitim öğretim hakkı Anayasamızın 42. maddesinde düzenlenmiş olup, eğitim öğretim faaliyetlerinin kanun ve yönetmeliklerle düzenleneceği ilaveten belirtilmiştir. Ayrıca ilgili kanunlarda suç teşkil eden fiilde bulunanlara ilişkin uygulanacak müeyyidelere de yer verilmiştir. Bu nedenle yukarıda belirtildiği üzere son günlerde yazılı ve görsel basında yer alan ve yapılacağı yönünde duyumlar alınan 'Kürtçe müfredat ile eğitim ve öğretime başlama' faaliyetinin adı geçen Eğitim Destek Evi'nde başlatılmasının kanunsuz olduğu, söz konusu faaliyete başlanması halinde ilgililer hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağının bilinmesi hususlarını önemli tebliğen rica ederim."

Yorum Gönder