''Kürtçe konuştum vurmaya başladılar''

21 Haziran 2012 Perşembe 01:46

Halkın güvenliğinden sorumlu polisin uyguladığı şiddete bir yenisi eklendi. Beş polis, ailesinin önünde kürtçe konuştu diye bir vatandaşı öldüresiye dövdü.

''Kürtçe konuştum vurmaya başladılar''
Sokakta polis var, emniyet yok

İstanbul Fatih’te, ailesiyle birlikte aracıyla giden Ahmet Koca isimli askerle polisler arasında yol verme tartışması yaşandı. Polisler, eşinin ve çocuklarının gözleri önünde Koca’yı öldüresiye dövdü. Eşinin yalvarmasına aldırış etmeyen polisler, tekme ve kemerle vurdukları Koca’yı gözaltına aldı. İstanbul Valiliği beş polisi açığa alırken, İçişleri Bakanlığı ise olaya ilişkin soruşturma başlattı.

Pazartesi saat 02.30’da yaşanan olay bir vatandaşın cep telefonuyla çektiği görüntülerle ortaya çıktı. İddiaya göre, asker olan Koca, otomobiliyle yolculuk ederken Fatih’te devriye gezen polis otosu, aracının önünü kesti. Otomobilde eşi ve çocukları bulunan Koca ile polisler arasında yol verme tartışması yaşandı. Görüntülere göre, polisler tartıştığı Koca’ya vurmaya başladı. Bu sırada olay yerine çok sayıda üniformalı polis daha geldi. Polisler Koca’yı yere yatırıp dövdü.

Kemerleri çıkarıp vurmaya devam ettiler

Hızını alamayan bazı polisler ise, yerde yatan Koca’ya kemerle vurmaya devam etti. Eşi ve çocuklarının çığlıkları arasında dayak yiyen Koca, polis aracına bindirilerek götürüldü. Görüntülerin yayınlanmasının ardından İstanbul Valiliği, beş polisin açığa alındığını bildirdi. Valilik, internet sitesinden yapılan duyuruda, “Dün gece (önceki gece) yarısından sonra, Fatih İlçesi’nde bir vatandaş ile emniyet görevlileri (ekip) arasında çıkan tartışma sonucunda meydana gelen olayla ilgili olarak, beş emniyet görevlisi açığa alınmış olup, haklarında soruşturma başlatılmıştır’’ dendi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ise, olayı soruşturmak üzere İstanbul’a polis müfettişi gönderilmesi yönünde talimat verdi.

Kürtçe konuştum ‘terörist’ dediler

Asker olduğu öğrenilen Ahmet Koca, yaşadığı dehşet anlarını şöyle anlattı: “Akrabalarımı eve bırakıyordum, onlardan birisi hamileydi. Onu hastaneye götürmek isterken polisler ters köşeden geliyordu. Bana işaret ettiler. ‘Memur bey acil hastaneye yetiştirmem lazım’ deyince birisi ‘bana ne lan!’ dedi. O sırada abimi telefonla aradım ve onunla Kürtçe konuştum. Bu kez de polisler Kürtçe konuştuğum için ‘sen teröristsin diye’ hep birden saldırdılar. ‘Biz devlet memuruyuz’ dediklerinde ‘ben askerim’ dedim. Öncelikle içlerinde Mustafa adlı ve 80188 polis memurunun arabası vardı. O başroldeydi. Bir de Özgür diye bir memur vardı ama onu dinlemediler. O sırada 4-5 tane daha araba geldi. Hep birlikte saldırdılar ve üzerime yüklendiler. Kendilerine ‘asker’ olduğumu söylememe rağmen benimle dalga geçtiler.”

(Habertürk / Taraf)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mehmet Kara 6 yıl önce yorumlandı

Haberin devamına ne gerek var? Polisler ifadesinde resmen saçmalamışlar. Efendim, kimlik sorduk bize hava bastı, hakaret etti falan... Tövbeler olsun yalan... sinkaflı yalan hem de... Sormazlar mı be adam! hamile kadın ve çocuğun bağrışları altında 10 kişi bir toplanmıştınız adamın başına, peki bir kişi ters cevap verdi diye siz kalkıp dövmeniz mi lazım onu... Elinden tutar karakola götürürsünüz. İfadesinde niye böyle davrandığını sorarsanız. bu kadar basit yani.. Ama, bu kadar basit olan şey işinize gelmez. Cüneyt özdemirin dediği gibi, kin, nefret ve şiddetle yüklenmişsiniz. Hukuk da olmasa bu canavarlığın hesabını kim soracak. Bir de o kutsal hukuku uygulamak isteyen de yoksa, vay bu dünyanın haline...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

MURAT KAYA 6 yıl önce yorumlandı

İyi hoş güzel haber yapmışsın da umarım haber ile ilgili yeni gelişmeleri takip etmişsindir. 1) Kürtçe konuşmamış Kürtçe küfretmiş 2) Polise yumruk atarak kaçmış ve yakalanmış 3) O masum dediğiniz kişi Polise kimlik vermemiş. Bu haberi yaptın madem becerebiliyorsan az tarafsız ol da basından alıntı yaptığın haberin geri kalanını da yayınla. Kürt ve Kürtçe buldunuz mu provakatörlüğe devam. İşinize gelince basınsınız gelmeyince yorum yayınlamazsınız.

0 Kişi beğendi.