Leyla Birlik: Hacı Birlik yaralı ele geçirildikten sonra infaz edildi

06 Ekim 2015 Salı 17:39

HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlik, yapılan açıklamaların yetersiz olduğunu söyleyerek "İçişleri Bakanı ve Şırnak Valisi'nin bizim için meşruiyeti kalmamıştır" yorumunu yaptı.

Leyla Birlik: Hacı Birlik yaralı ele geçirildikten sonra infaz edildi

Leyla Birlik, kayınbiraderi Hacı Birlik'in yaralı ele geçirildikten sonra infaz edildiğini savundu.

 

‘Yaralının öldüğünü söylediler’

 

Üç aydır Şırnak'ta olduğunu ve hemen her gün çatışmalarda hayatını kaybedenlerin cenazelerini morglardan aldığını kaydeden Birlik, iki gün önce de şehir merkezinde iki sivilin öldürüldüğünü belirtti.

BBC’ye konuşan Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, olaya ilişkin şunları ifade ediyor:

"Üç aydır Şırnak'tayım ve bu son süreçte Şırnak ve ilçelerinde çok sayıda çatışma ve saldırı oldu. İki gün önce burada iki sivil öldürüldü. O gün Şırnak Yeşilyurt ve Dicle Mahallelerinde de çatışmalar yaşandı. Polisler saldırıyordu. Saldırıda elektrik trafoları zarar görmüştü. Emniyeti arayıp ateşi kesmelerini ve trafo arızasının giderileceğini bildirdim. Tedaş'tan görevliler beni arayarak arızayı giderinceye kadar yanlarında beklememi istediler. Bu sırada Dicle Mahallesi'nden beni aradılar, yaralı bir gerilla olduğunu ve Terörle Mücadele polisleri tarafından götürüldüğünü söylediler. Çatışmalardan dolayı Yeşilyurt mahallesinden Dicle mahallesine ancak yarım saatte varabildim. Terörle Mücadele Müdürü Hastane acil servis kapısında bekliyordu. Yaralıyı görmek isteyince tartıştık. Yaralının öldüğünü söylediler.”

 

Birlik, olaydan bir saat sonra Twitter'de JİTEM adlı hesaptan yerde sürüklenen cansız bir bedenin fotoğrafının twitter hesabına gönderildiğini aktarıyor.

 

"Çatışmalarda hayatını kaybedenlerin cenazelerini almaya gittiğimi bilen bu kişiler 'Şimdi gel kayınbiraderini al' diyerek fotoğraflı mesaj gönderdiler. Bana gelen o mesajlarda, vahşice katledilen o gerillanın kayınbiraderim olduğunu öğrendim" diyor HDP milletvekili.

 

Hacı Birlik'in, Ramazan Bayramı'nda PKK'ya katıldığını söyleyen Leyla Birlik, aynı hesaptan kendisine gönderilen fotoğraflarda akrabasının yaralı olarak çekilmiş fotoğraflarının olduğunu söylüyor:

 

"Görgü tanıkları Hacı'nın yaralı ele geçirildiğini, hatta yarasını sardığını, daha sonra kobradan açılan ateşle tarandığını söylediler. Sonra da 100 metre yerde sürüklemişler. Yetmemiş zırhlı araçla üzerinden geçmişler. O hesaptan bana gönderilen bir fotoğrafta Hacı'nın yaralı olduğu görülüyor ve fotoğrafta vücudu sağlam."

 

‘Fotoğraflarda yaralı ama vücudu sağlam’

 

Otopsi raporunu alıp kamu davası açtıklarını söyleyen Birlik şöyle devam etti: "Otopsi raporunda yüzünün parçalandığı, vücudundan 28 kurşun çıkarıldığı, kalçası ve kolunun daha büyük bir silahla parçalandığı, vücudunun sağ tarafının tamamen ezildiği, sıyrıklarla dolu olduğu yazılmış. Fotoğraflarda yaralı ve sağlam. Otopsi raporu da onun nasıl vahşi bir şekilde katledildiğini gösteriyor."

 

‘Çetevari bir olay’

 

HDP Şırnak Milletvekili içişleri bakanının açıklamasıyla ilgili olarak da şunları söyledi: "Roboski'de de göndermişlerdi. Müfettişe gerek yok, bana gönderilen fotoğrafların birinde Hacı'nın cansız bedeni başında bekleyen yüzleri açık onlarca polis var. Hiçbir şeyi gizlememişler zaten. Her şey ortada. Bu organize, örgütlü, çetevari, planlı bir olay. Hiçbir şey tesadüf değil. İçişleri Bakanı ve Şırnak Valisi'nin meşruiyeti kalmamıştır."


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder