Leyla Zana - Erdoğan görüşmesi cumartesi

28 Haziran 2012 Perşembe 13:34

''Kürt sorununu Erdoğan çözer'' sözleriyle BDP’den tepki alan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, cumartesi günü Başbakan Erdoğan’la görüşecek.

Leyla Zana - Erdoğan görüşmesi cumartesi
Leyla Zana’nın, önceki hafta gündemi belirleyen sözlerine Başbakan Erdoğan’ın da olumlu yaklaşması üzerine randevu talebinde bulunduğu,ancak Dağlıca saldırısı ve Suriye krizi nedeniyle görüşmenin bugüne kadar mümkün olmadığı öğrenildi. Ancak görüşmenin TBMM’nin tatil edilmesinden önce gerçekleşmesi değerlendirildi ve Zana’ya cumartesi günü için randevu verildi. Görüşmenin cumartesi günü yapılacak AK Parti Ankara il kongresinin ardından Başbakanlık veya AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleşmesi bekleniyor. 


Erdoğan: Görüşmekten kaçınmam 

Başbakan Erdoğan, G-20 Zirvesi için Meksika’ya hareketinden önce yaptığı açıklamada, Zana’nın sözlerini “Sayın Zana’nın yapmış olduğu bu açıklamalar herhalde uzun yılların bir tecrübesinin de ortaya koyduğu neticedir” değerlendirmiş, “Bir milletvekili olarak benimle görüşme talebi gelirse kendisiyle de görüşmekten kaçmam”demişti. Leyla Zana da, önceki hafta Hürriyet’te yayınlanan röportajında,“Tarihin en güçlü hükümetinin başındaki isim isterse o iradeyi gösterir, buna gücü yeter ve bu sorunu da çözer. Ben onun bu işi çözeceğine inanıyorum. Hepimizin yapması gereken, başbakanın sorunu çözmesinde yanında olduğumuzu ona hissettirmemiz, onu teşvik etmemizdir. Kendisiyle görüşmek isterim. BDP, kapalı kapılar ardında olumlu, kameralar önünde ise gerilim dilinden vazgeçmeli. Yani içeride başka, dışarıda başka konuşmamalı”demişti. 

TRT Şeş, duble yollar, sağlık hizmetleri ve yoksul kadınlara maddi desteğin önemine işaret eden Zana, “Bu önemli adımlar gençlerin akan kanında boğulmamalı” demişti. Zana, çözüme ilişkin önerilerini de sıralarken, “terör ve Kürtler ifadesinin bir arada kullanılmamasını, Kürt kimliğinin anayasal güvenceye alınmasını ve ana dilde eğitim verilmesini” istemişti.

Star

Yorum Gönder