Lice'deki Yangının Söndürülmesine İzin Verilmiyor

26 Temmuz 2015 Pazar 17:53

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Fis Ovası kırsalında askerlerin başlattığı operasyonda bölgeyi ateşe vermesi sonucu çıkan yangın Lice-Hani-Köcaköy üçgeninde büyürken, Güçlü (Celika) köyünün etrafında çıkan yangın köydeki bir çok evin yanmasına yol açtı. Valilik ve asker yangının söndürülmesine izin vermezken, HDP'li vekiller de bölgeye gidiyor.

Lice'deki Yangının Söndürülmesine İzin Verilmiyor
 Diyarbakır'ın Lice ilçesi Fis Ovası kırsalında askerlerin başlatılan operasyon kapsamında bölgeyi ateşe vermesi sonucu çıkan yangın büyüyerek devam ediyor. Çıkan yangın, Lice ve Hani-Köcaköy üçgeninde büyürken, askerler ve Diyarbakır Valiliği yurttaşların ve itfaiye araçlarının bölgeye girerek yangını söndürmesine "Güvenlik" gerekçesiyle izin vermiyor. DBP Diyarbakır İl Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada, itfaiyenin bölgeye girmesi için yapılan tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığı belirtilerek, bu kararın kabul edilemeyeceği belirtildi. 

Köy yandı

Öte yandan dün akşam saatlerinden itibaren bölgede başlatılan operasyon kapsamında yapılan top atışları nedeniyle Lice ilçesine 10 km. uzaklıkta bulunan Güçlü (Celika) köyünün etrafında yangın çıktığı, çıkan yangının kısa sürede köyün içerisine kadar girerek bir çok evin yanmasına sebep olduğu belirtildi. 

HDP Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir, Çağlar Demirel, Nimettulah Erdoğmuş, Sibel Yiğitalp, Edip Berk, Feleknas Uca, İmam Taşçıer ve DBP Amed İl Eş Başkanları Ali Şimşek, Hafize İpek, HDP Amed İl Eş Başkanları Ömer Önen, Gülşen Özer, DBP ve HDP'li çok sayıda yönetici yangınları kendi imkânları ile söndürmek için Lice'ye doğru yola çıktı. 

DİHA

Yorum Gönder