Meclis'te Zerdüştlük tartışması...

05 Kasım 2011 Cumartesi 20:55

Sırrı Süreyya Önder: Bize Zerdüşt diyen kafa berduştur...

Meclis'te Zerdüştlük tartışması...

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e "Tekfir yapıyor. Bu büyük bir günahtır, kafir ilan ediyor, büyük günahtır. Bize zerdüşt diyen kafa berduştur" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2012 bütçelerinin görüşmeleri devam ediyor. Bütçe üzerinde söz alan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, konuşmasına Bediüzzaman Said Nursi’nin, "Mecaz ilmin elinden cehlin eline düşse, hakikate inkılap eder, hurufata kapı açar" sözüyle başladı. Şahin’e seslenen Önder, "Sizi bu cümleyle uyarmak istedim. Şaka yapmasını bilmiyorsunuz. Yıllardır evine şaka yaparak ekmek götüren biri olarak bunu söylüyorum. Deprem çadırıyla saray metaforu, katırla ilgili söyledikleriniz ve espri çabalarınız meseleyi başka yerlere götürüyor" dedi.

Bakan Şahin’e "Bu mecaz duygusundan vazgeçmenizi diliyorum" diye seslenen Önder, "Bu anlayış sıkıntılı yerlere götürüyor” diyerek şöyle devam etti:

“Güvenlik konsepti anlayışını sorgulamak istiyorum. Nüfusu bu kadar genç olan bir ülkede güvenlik konsepti dövmek mi olmalıdır? Zehirli kimyasallarla müdahale etmek mi olmalıdır? Bu, doğru analiz yapamama, doğru önderlik yapamama, yönlendirememe meselesidir. Tam tersine gençlere alan açarsınız, deşarj olurlar, dileklerini dile getirirler. Alıştınız gerçi herkese bölücü yaftası yapıştırmaya. Bunda bir tek o yoksul, halk çocuklarının, polislerin günahı yok. Polis bunu kişiselleştiriyor. Polise karşısındaki onun şahsi düşmanı olduğu gibi bir konsept veriliyor. Öbür türlü bu kadar öfkeyle bakamaz. Karşındaki başka devletin geleneksel söylemine uymayabilir."

BAŞKA DEVLET TARTIŞMASI

Bakan Şahin ise "Başka bir devletin dedin" şeklinde Önder’e tepki gösterdi. Önder’in, "Farzedin ki dedim, ne olacak" sözleri üzerine Şahin, "O zaman ben o devleti sorarım" cevabını verdi. Karşılıklı atışmaya dönen konuşmada Önder de "Sor, ondan mı korkacağım, söylerim" yanıtını verdi. Önder, Şahin’e yönelik, "Tekfir yapıyor. Bu bir büyük bir günahtır, kafir ilan ediyor, büyük günahtır. Bize zerdüşt diyen kafa berduştur" dedi. Komisyondaki bu karşılıklı konuşmalar şöyle devam etti:

“-Bakan Şahin: Berduşluk yiğitliktir.

-Komisyon Başkanı Lütfi Elvan: Üslubunuz incitici.

-Sırrı Süreyya Önder: Hangi üslubum incitti. İsterseniz oylama yapalım. Vallahi billahi bakan şaka yapmayı bilmiyor. Kardeşhane söylüyorum.

-Lütfi Elvan: Soralım bütün milletvekillerine (üslubunuz incitici mi diye?) tutanakları getirip oylatacağım.

-Sırrı Sakık: Sizden izin alıp mı konuşacağız?”

AKP Mardin Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Başkanı Muammer Güler ise şiddet ve tehdit devam ettiği sürece bununla mücadele etmenin, devletin asli görevi olduğunu söyledi. Jandarmanın kırsal alanda önemli bir deneyime sahip olduğunu belirten Güler, terörle mücadelenin kırsal alanda jandarmayla yürütülmesi gerektiğini ifade etti.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal ise belediyelere açılan soruşturmalarda "çifte standart uygulandığını" iddia etti. "Vali ve kaymakamlar teşrifat işleriyle uğraşmasınlar" diyen Günal, Antalya’da valilerin, Bakan, Başbakan ağırlamaktan işlerini yapamadıklarını da söyledi.

MÜSEBBİP TARTIŞMASI

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, İzmir Büyükşehir Belediyesinin seçime 45 gün kala "kuşatıldığını" savunarak şöyle konuştu:

“İstanbul Valisiyken Muammer Güler ile birlikte çok çalıştık, bize çok biber gazı attı. Yıllardır AKP’nin valisi olarak konuştu. Hrant Dink öldürüldü hala gerçek suçluları bulunamadı. Dink, İstanbul Valiliğine çağrılarak tehdit edildi. Bunu, burada açıklamasını isterdim. Dink’in öldürülmesinde önemli derecede müsebbibi vardır"

Cevaben söz alarak "Ben devletin valiliğini yaptım" diyen Güler, birçok hükümetle çalıştığını hatırlattı. Güler, "Hrant Dink konusundaki bilgilerinizi tazeleyin. Müsebbip kelimesi adli sonuçlar doğurabilecek bir kelimedir. Dink’i öldürenin de, öldürtenlerin de Allah belasını versin. Ben, 32 saat sonra Dink’in katilini yakalayan bir valiyim" dedi.

Bu arada BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Bakan Şahin’i eleştirerek şunları söyledi:

"Geldiği günden beri sayın Bakan’ın bize bakış açısı budur. Bütün açıklamalarında gaf yapmıştır, toplumu incitmiştir. Bakan’ın bu açıklamalarından vazgeçmesi, kucaklayıcı, bütünleştirici olması gerekir. KCK operasyonları adı altında binlerce kişi tutuklanırken, sayın Bakan (gerekirse o kadar tutuklanacak) diyor. Siz yargıç mısınız, savcı mısınız?"

demokrathaber

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

musa 7 yıl önce yorumlandı

Sakık efendi sen önce kendi çocuğuna sahip çık bırak başkalarını eleştirmeyi. Bak bu habere ve cevapla sayın sakık.. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'e “Kabile şefi”, Kur'an-ı Kerim'e “Muhammed'in sözü” diyen Radikal yazarı Hakkı Devrim'in ardından kutsal değerlere bir hakaret de BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın oğlu Cenk Sakık'tan geldi. HZ. ADEM'E KÜSTAH SÖZLER Cenk Sakık, insanlığın atası ve ilk peygamber Hz. Adem ile Hz. Havva hakkında çirkin ifadeler kullandı. BDP'li vekilin oğlu,Twitterhesabından “Zamanında Havva Adem'e tipim değilsin deseymiş tüm bunlar yaşanmıycaktı” mesajını geçti. PKK kamplarında Zerdüşt ayininin yapıldığını ortaya koyan görüntülerin yankıları sürerken, Sakık'ın dini değerleri hedef alması dikkat çekti. Babası ve kardeşi Heval Sakık gibi lüks bir hayat süren Cenk Sakık'ın diğer mesajları da gözlerden kaçmıyor. “TANRI'NIN ÇALIŞMA TARZININ BU OLMADIĞINI ÖĞRENDİM” Sakık'ın, ünlü mafya lideri Al Capone'nin “Çocukken her aksam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim” sözünü paylaşması da dikkat çekiyor. TERÖRİSTE “ŞEHİT” DİYEN ARDA'YA ÖVGÜLER Sakık'ın oğlunun, "Attığım golüTürkiyeCumhuriyeti'ndeki bütün halkların şehit olan evlatlarına armağan ediyorum" diyen, tepkiler üzerine de yanlış anlaşıldığını söyleyen futbolcu Arda Turan için geçtiği tweet de şöyle: “Helal olsun Arda Turan'a baksa da bir şey demiyorum.” AĞZINI FENA BOZUYOR “Emre'nin gelmişini geçmişini s...” HEVAL SAKIK GİBİ ŞARAP TUTKUNU! Cenk Sakık'ın kardeşi Heval Sakık gibi şarap tutkunu olduğu görülüyor: “Bayramda ‘ büyükler'' ziyaret edilmeli, mesela bi ‘70'lik ;) mutlu bayramlar dilerim hepinize.., Afiyet olsun valla bende Gencay'ı bekliyorum biz de viski içeceğiz bu aksam ;) bu arada kime anlatysn.” Heval Sakık'ınFacebookprofilindeki fotoğraflar da herkesi şok etmişti. Kandırılıp dağa çıkarılan teröristler sefalet içerisindeyken, BDP'li vekilin oğlu, evdeki şarap koleksiyonundan bir şişe alıyordu. Sakık, raflarda dizili içki şişeleri ile beraber görülüyordu. BÖYLE OLUR DEVRİMCİ SAKIK'IN MESAJI “Hep kardeş olacak değiliz ya yasasın halkların sevgililiği!!!” METRESİYLE TATİL YAPAN BENGİ YILDIZ'LA YARIŞIYOR! Eline molotof ve bomba verilip eylem yaptırılan çocuklar hapislerde çürürken, Cenk Sakık, tatile çıkacağını duyuruyor: “Çeşme yolcusu.” EĞLENCEDE BURNU KIRILDI Bir grup arkadaşıyla bir barda eğlenen Cenk Sakık'la başka bir grup arasında kavga çıkmıştı. Kavgada Sakık'ın burnu kırılmıştı. Hastanede tedavi altına alınan Cenk Sakık, şikayetçi olmamıştı.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Özgür Sarıyar 7 yıl önce yorumlandı

İyide zaten BDP Kürtlerin dini zerdüştlüktür diye bir yalan ortaya atmıştı.Tabiiki baktılar kendi oyunları kendi üzerlerine yıkıldı.Hemen suçu Akp'ye attılar.BDP daha Cuma Namazı'nı kılmayı bilmiyor.Bize dini öğretmeye kalkıyorlar.Gerçekten çok komik.

0 Kişi beğendi.