''Mensur Güzel ikna edilebilirdi''

14 Kasım 2011 Pazartesi 17:30

Kartepe adlı deniz otobüsünü kaçıran ve ölü ele geçirilen PKK'lı Mensur Güzel'in cenazesi, dün annesi tarafından yapılan teşhisten sonra yakınları tarafından Diyarbakır'a götürülmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan alındı.

''Mensur Güzel ikna edilebilirdi''
BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in de aralarında bulunduğu bir grup, Mensur Güzel’in cenazesinin dışarı çıkarılmasını bekledi. Tuncel yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu olay da göstermiştir ki, burada ciddi bir sorun var. Türkiye, bu gündemde ne kadar görmek istemese de bu sorunu görmek durumundadır. Türkiye kamuoyuna bilgi kirliliği ulaştı. Niye sağ yakalanacakken bu kişi infaz edildi? İkna edilebilirdi. İstanbul Valisi’nin, Kocaeli Valisi’nin açıklamaları neden farklı?” 

Gemideki hiçbir yurttaşın zarar görmemiş olmasının önemli olduğunu anlatan Tuncel, Mensur Güzel’in de öldürülmeden yakalanabileceğini ve yaşam hakkının ihlal edildiğini ileri sürdü. 

'Keşke bana haber verselerdi'
Öte yandan Mensur Güzel’in cesedini morgda teşhis eden annesi Şiti Güzel, akrabalarına “12 saat gemideymiş. Keşke bana haber verselerdi. Hem oğlumu görürdüm. Belki de ikna ederdim” diye sitem etti. Mensur Güzel 7 çocuklu bir ailenin tek erkek çocuğuydu. Kocaeli Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü üçüncü sınıftan terk etti. Annesi Şiti Güzel 4 yıldır görmediği oğlunu son kez Adli Tıp Kurumu’ndaki teşhis sırasında gördü.

Yaşam hakkı ihlal edilmiştir

Sebahat Tuncel yaptığı konuşmada "Gemi kaçırma olayı sonrasında infaz edilen bir yurttaşımızın cenazesi için buradayız. Kürt sorunu nerededir diyen içişleri bakanının bir kez daha bakmasını istiyorum. Sağ yakalanacakken neden infaz edildi. İstanbul valisi farklı Kocaeli valisi farklı açıklamalar yapıyor. Burada ortaya çıkan şöyle bir durum var. Mensur Güzel’in Türkiye’nin sorununa dikkat çekmek, sayın Abdullah Öcalan’ın tecrit koşullarına dikkat çekmek istediği anlaşılıyor. Gemideki yurttaşların bu olayda zarar görmeden kurtulmaları güzel bir olay ama Mensur Güzel de öldürülmeden tutuklanabilirdi. Yasal işlemler yapılabilirdi. Yaşam hakkı ihlal edilmiştir. Türkiye bu sorunu çözmek zorunda. Kürt sorunu çözülmediği sürece ne yazık ki daha çok insan yaşamını yitirecek. Mensur Güzel’in gerillaya katılım hikayesi de ilginç. Annesi, Mensur’un askerde şiddet gördüğü için firar ettiğini ve gerillaya katıldığını söyledi. Bu hikayenin kendisi bile Kürt sorununu arayanlar için ibret vericidir. Umuyorum bundan sonra başka insanlar yaşamını yitirmez. Ne asker, ne sivil, ne de gerilla. Bir an önce barış için, halkların kardeşliği için adım atılır. Yine Anayasa sürecinin de çatışmasız ortamda sürmesi önemli. Hükümetin bir an önce askeri ve siyasi operasyonları durdurması önemli" dedi.

Radikal/AA

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 7

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

bıra 7 yıl önce yorumlandı

Daha 2 hafta önce bunun gibi bir terörist kendini BİNGÖL de patlatıp 2 kişinin ölümüne bir sürü suçsuz günahsız insanın yaralanmasına sebep oldu. Üzerindeki bombayı patlatınca bir sürü masum insan ölünce mi haksız olacaklar? PKK ve onun yalakaları yeter bu masun insanları öldürdüğünüz. Bingölde ölen insanlardan biri herhangi birimiz de olabilirdik veya bu terörist kendini patlatsa bir sürü gariban ölecekti. Canlı bombayı bile mahsun yaptı ya bu vicdansızlar.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ALI YEMEN 7 yıl önce yorumlandı

Mensur Intihar etmek icin kendi hayatini tehdid etmiyordu. sivilleri tahdid ediyordu, teror orgutu uyesiydi, ve silahliydi. Boyle durumda teroristin kayibsiz infaz edilmesi ugurlu operasiyon sayiliyor.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Muzaffer Kurdox 7 yıl önce yorumlandı

Ne kaypak, ne dönek ve mazlum halkıma zulm eden canilerin semeri olduğunu kanıtlıyorsun. İsraili korumak için senin o sahte (münafık) babaların Kuzey-Kürdistana savunma sistemi yerleştirecek. Ama senin gibiler bunların kuyruğuna takılarak papağan oluyor. Kurumsal faşizmi senin gibilere kutluyorum. Kürd Özgürlüğü ile İsrailin ne alakası var? Senin gibileri hakka havale ediyorum.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

yılmaz acar 7 yıl önce yorumlandı

kendal : dere kenarlarında suyun aşındırmasıyla oluşan ve o zamanlar yaşımız küçük olduğundan eşşeğe binmek için kullandığımız küçük yar.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kendal 7 yıl önce yorumlandı

adamın üzerinde bomba falan yok yılmaz acar. zaten o niyette biri olsaydı denizin ortasında uçururdu hepsini.. ne mal adamsın sen...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

yılmaz acar 7 yıl önce yorumlandı

ne ruhsuz bu adamlar,niye vurdular bu mahsun yavrucağı,niye ikna etmediler, bu ayıbı niye yaptılar,annesi onu ne de güzel yetiştirmişti oysa,tertemiz bir yüreği vardı onun,o üzerine bağladığı düzenekle 20 kardeşini mutluluğa ve huzura kavuşturacaktı,dost ve kardeş ülke israilin sesini pkk sesiyle harmanlayıp tüm dünyaya duyurmaktı amacı sadece,vurulup öldürülmeseydi eğer, belki başka ne güzel işler yapacaktı, bingöldeki canlı bomba gibi bir anneyi ya da batmandaki gibi doğmamış bir bebeği dünyanın kasvetinden kurtaracaktı,o henüz katletmenin tadını çıkartamadan niye katlettiler ki onu.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Muzaffer Kurdox 7 yıl önce yorumlandı

Gerçek odur ki Kürd Milleti kurumsal bir düşmanla karşı karşıyadır. Mesele Kürd Sorunu var mı, yok mu değildir. Mesele artık her Kürd bireyinden kurumuna kadar bu düşmanı çözmek gerekir. Kürd Milleti ekmeği ve suyu bırakır ama varlığı ve özgürlüğünden vazgeçmez. Operasyon yapan oradaki insan avcıları ve herkesin silahsız ve amacı kimseye zarar vermeyeceğini bilmesine rağmen Mensur G. şehit edilmiştir. Talimat Abdullah Gül, Tayyip E. ve....... geldi ve bu güzel insan kadledilmiştir. Burda insanlık katledilmiştir. O mazlum bir halkın çığlığı olmak istemiştir. Onun o ahı bu emri verenlerin gırtlağında olacaktır. Ailesine ve Kürd halkına sabır, Allahtan bir an önce bu kurumsal ve sistematik düşmanın iflah olmasını ve Mazlum Kürd Halkının kurtuluşunu diliyorum.

0 Kişi beğendi.