MHP'li Hüseyin Sözlü'nün Kürt önderlerine ve İslam Alimlerine Hakarete Kınama

14 Eylül 2015 Pazartesi 16:45

Kemalist söylemin radikal sözcülüğüne soyunan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Cumhuriyetin ilk yıllarında katledilen âlimlere ve Kürt önderlerine hakaret etti. Şeyh Said derneği ve bazı STK'lar bu tutumu lanetledi ve dava açma hazırlığında olduklarını belirtti.

MHP'li Hüseyin Sözlü'nün Kürt önderlerine ve İslam Alimlerine Hakarete Kınama
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olan Kemalist söylemin sözcülüğüne soyunan Hüseyin Sözlü sözde Teröre karşı düzenlenen birlik ve beraberlik yürüyüşünde milletin gönlünde özel bir yeri olan İslâm alimlerine, din adamlarına ve Kürt önderlerine ağır hakaretlerde bulundu.

MHP'li Başkan, tek adam idaresinin aldığı kararları savundu. Adana'nın MHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü her kesimden büyük bir tepki ile kaşılanan konuşmasında şunları kaydetti: "..Cenazelerin arbede yerleri olmaması için sadece bizlere değil, tepemizdekilere de büyük iş düşüyor. Bugün şehit cenazelerinde milletin sesi olması gereken, milletin acısını yüreğinde hissedip, onların acısından da daha büyük derdi olmayan bir anlayışın idrakı olması lazım. Ama ne yazık ki son dönemde şehit cenazelerinde görüyoruz ki; şehit cenazelerini haddinden fazla din görevlisiyle dolduruyorlar ve talimatlı sözde din adamları da şehit cenazesinin adabı noktasında cemaate ders vermeye bakıyor. Buradan onlara sesleniyorum; siz namaz kıldırmanın adabına ve şehidin ruhuna saygılı olun bu yeterli. Size size talimat verenlere bir kez daha sesleniyorum ve diyorum ki; milli mücadele döneminde de gevşek din adamlarını bu millet görmüştür. Şeyh Said'leri, Seyit Rıza'ları işbirlikçi İskilipli Atif Hocaları görmüştür. Onlar gibi kancık ve kalleş ruhlu olmayın. Atatürk'ün arkasında olun, milli mücadele için mücadele eden Anadolu'yu adım adım arşınlayan ve camilerde hutbe okuyan islam alimi, istiklal marşımızın sahibi Mehmet Akif'i kendinize örnek alın.

Bilindiği gibi 1923-1950 yılları arasında Türkiye'de tek parti diktası yaşanmıştı. Bu süreçte İslami hassasiyet sahip binlerce Müslüman çeşitli gerekçelerle katledilmişti. Atatürk tarafından ilan edilen inkılapların kabulü ve yaygınlaşması Müslüman katliamının temel sebebi olarak uygulandı.

Toplumda farklılık arz eden tüm unsurları tek tipleştirmeyi hedefleyen kemalist dikdatorya, Kürdistan ve Anadolunun farklı beldelerinde toplu idamlar ve katliamlar gerçekleştirdi.

Adana Büyükşehir Belediyesinin başkanının sözcülüğüne soyunduğu faşist uygulamalar daha çok CHP temsilcilerinin savunduğu katliamlardır.

Bu yaşanan saygısızlık ve kemalist söylemlerden rahatsızlık duyduklarını belirten '' Şeyh Said Derneği Başkanı M. Kasım FIRAT "; yapılan hakaretlerin Allah nezdinde bir cezası mutlaka olacaktır ancak biz hukuksal olarakta dava açıp bu kişinin ceza almasını istiyoruz. Kürdistan tarihine ve değerlerine mal olan din alimi, Kürd önderlerinin  Şeyh Said, Seyit Rıza ve din alimi İskilipli Atıf hocanın isimlerini bilfiil zikrederek çeşitli hakaretlerde bulunan  MHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'yü Kürdistan halkı ve inanalar adına lanetliyorum. Yaptığı ve söylediği her iğrenç söylemi misliyle iade ediyoruz. Bu gibi insanlar Allah'ın izniyle hem mahşerde, hem halkın eliyle, hemde hukuk nezdinde gerekli cezayı alacaklardır '' dedi.

Bu hassas günlerde mazlum halkımıza ve inananlara hakaret etmek için kemalistlerin ve faşistlerin her türlü yolu denediklerini belirten FIRAT ayrıca Şeyh Said Derneği ve ailemiz adına tüm yitirdiklerimize Allah'tan rahmet dilediğini ve yararlılara acil şifa dileklerinde bulunduğunu söyledi. MHP'li belediye başkanına karşı hukuksal mücadele vereceklerinide belirten FIRAT, bu mücadeleye inanan herkesin katılarak davacı olaması gerektiğini sözlerine ekledi...

HINIS HABER - AJANSLAR

Yorum Gönder