Mısır ve İran'da ki İdam kararları protesto edildi.

03 Mayıs 2014 Cumartesi 14:21

MAZLUMDER ve Diyanet-sen Mısır ve İran'da ki idamları protesto etti ve zalimce uygulamaları lanetledi.

Mısır ve İran'da ki İdam kararları protesto edildi.

MAZLUMDER VAN Şube Başkanı Yakup ASLAN' ın yaptığı yazılı açıklama şöyle ;


DİKTATÖRLERİN EGEMENLİĞİ KANDAN BESLENİR

 

Uzun bir zamandır dünyanın kör, sağır ve dilsiz kaldığı İran’da uygulanan siyasi idamlara ilave olarak, son günlerde Mısır’da aynı uygulama başlayınca, duymayan kulaklar duymaya, görmeyen gözler görmeye başladı. ABD emperyalistlerinin iktidarların rengini belirleme projesi doğrultusunda yapılan iktidar değişiklikleri sonucunda iktidara getirilen Mısır darbeci militarist güçlerin kontrolündeki mahkemeler, askeri rejim muhalifi 529 kişiye "siyasi idam" cezaları vermiştir. Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere neredeyse bütün dünya, daha önce İran ve benzeri ülkelerde yapılan siyasi idamlara sessiz kaldıkları gibi bu idamlara da sessiz kalmıştır. Batılılarla birlikte onların uydusu çevrelerin, kuklalarının Afganistan, İran-Irak savaşı, Halebçe, Kürdistan’daki devlet kaynaklı şiddet ve cinayetler, mezar evler veya bugün Suriye halkının topyekün imha edilmesi karşısında takındıkları tutum hafızalarımızdan silinmiş değil. İnsanları katletmek için dünyaya dev bir silah pazarı ve her an bütün insanlığın hayatına son verebilecek tarzda nükleer/kimyasal silah düzeneği kuran ABD, AB “siyasi idamlar” çevresindeki ikiyüzlülüğünü sürdürüyor. O konsept ve onların eliyle iktidarlara getirilen yerli uşakları, silah tüccarlarının daha fazla zengin olması için kan ticareti üzerinden kendilerine bir gelecek hazırlamaya çalıştıkları için siyasi idamlara, cinayetlere sessiz kalıyorlar. Tıpkı iktidara getirdikleri Kenan Evren askeri darbesinin cinayetlerine, militarist terörüne, hukuksuzluğuna, gencecik çocukların ölümüne sessiz kaldıkları gibi…

Bilindiği gibi gelen haberlere göre; 28 Nisan itibariyle Mısır mahkemeleri 529 kişiden 37'sini idama mahkûm etmiş, 492 kişinin cezasını ise müebbet hapse çevirdiği öğrenilmiştir.

Gücünü kendi vatandaşını katletmekle sağlamaya çalışan diktatör rejimlerin insan haklarını ve hukuku hiçe sayan kararları karşısında uluslararası mekanizmaların sessizliği, çifte standartlılığı, politik bir argüman olarak "değer ticareti" yapan ülkelerin, marjinal çevrelerin 'idam karşıtlığı'ndaki seçiciliği ve siyasi tavrı dikkatlerden kaçmamalıdır. Kendi karşıtı veya kendisinden kabul etmediği insanların katline, idamına, zulüm görmesine seyirci kalanların bu zulmün bir yanı kendilerine dokunduğunda feryad etmelerini de samimi bulmuyorum. Çünkü adalet sadece kişinin kapsadığı alanla sınırlı değildi ve böyle bir adalet, adalet olamaz.
 

Başta, Halebçe katliamı olduğunda toplantı halinde olan ve bu konuya tek kelimeyle bile olsa değinmeyen İslam İşbirliği Teşkilatı ve Afrika Birliği olmak üzere bütün ilgili mekanizmaları; siyasi baskı oluşturmaya, diplomatik adımlar atmaya, sağduyulu geniş halk kitlelerini ise bütün idamlar, zulümler, adaletsizlikler, haksızlıklar karşısında protesto gösterileri ile tepkilerini ortaya koymaya çağırıyor, bugün başkasına lazım olan adaletin yarın sizin için de gerekli olabileceğinin bilinmesinin gerektiğine inanıyorum. Ne adına olursa olsun, idamları, savaş hukukuyla hiçbir ilgisi olmayan vahşice cinayetleri lanetliyoruz. Aynı şekilde dünyadaki bu zulme seyirci kalan zihniyeti de kınıyoruz.

Bu vesileyle Irkçı zihniyetle İran’da Kürtlere karşı sürdürülen siyasi idamların inançla hiçbir ilişkisinin olmadığını ve tamamen ulusal egemenlikle ilintili olduğunu belirtmek isterim. İran’daki idamlar ne kadar hukuksuzsa, Mısır’da iktidar değişikliğiyle militarist güçleri iktidara taşıyan ABD ve uşaklarının darbeci yargısının verdiği kararların da hukuksuz olduğunu ve orada verilen kararların 80 askeri darbesinde Türkiye’de alınan kararlardan farklı olmadığını belirtmek isterim.


Diyanet-sen'de, Mısır ve İran'da alınan idam kararlarını protesto etti.

Diyanet-sen tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Mısır’da 529 + 683,  İran’da ise 59 Kürt Sünni Muhalif idama mahkum edilmiş, asılmak üzeredir ve ilgilenen yoktur.

Mısır’ın idam kararına karşı çıkıp, İran’ın Kürd idamlarına karşı sessiz kalmak, İslam’a uyar mı?
İster Mısır’da, ister İran’da haksız olarak insanları idama mahkûm eden zihniyet, insanlıktan ve İslam’dan uzaktır.


Mısır idamlarına karşı çıkıp, İran’ın Kürd idamlarına karşı sessiz kalmak, çifte standarttır ve nifak politikasıdır.İnsaniyet ve İslamiyet’e göre, insan her zaman ve her yerde mazlumun yanında, zalimin karşısında olmalıdır.

Mısır’ın seküler cuntacı rejimini lanetlerken İran’ın Şiilik eksenli Fars yönetiminin zalimane uygulamalarını lanetliyoruz.Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

mehmet emin 4 yıl önce yorumlandı

Iranin neresi islam cumhutiyeti gafil insanlar. Kemalizm neyse iran da odur. Eger iran islam cumhuriyeti olsa kürtlerin topraklarini işgal etmez ve yüzbinlerce müslüman kürdu idam etmez.kendinize gelin kendinize... ama Allah kurtlerin hakkini hepinide irandan suriyede yurkiyeden n alacaktir. Siz kendinizi yyanlış ve tek taraflı islami bilgilerinizle kandirmaya devam edin... yasasin hskiki islam yasasim hakiki seriat..a

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hakiki Mümin 4 yıl önce yorumlandı

Kardeşim Mısırda bir diktatör var ve darbe ile gelmiştir. Din yönünden hiç bir meşruiyyeti olmayan bir gasıp rejim tarafından verilen idam kararı elbette gayri meşrudur ve lanetlenmelidir. Ancak İslam Cumhuriyyetindeki duruma gelince Hucuraat Suresindeki "...Şayet biri diğerine tecavüzde bulunacak olursa, artık tecavüzde bulunanla, Allah'ın emrine dönünceye kadar savaşın...." (Ayet 9) hükmü gereğince İslam Nizamını yıkmaya çalışanlara o ceza az bile.....Allah İslam Devletinin yardımcısı olsun ve İslam Nizamının düşmanlarını kahretsin. (amin)

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Abdullah kuloğlu 4 yıl önce yorumlandı

Gerek mazlum der gerekse diyanet sen in islami bir yapıları olmadığı için İran daki idam kararını sağlıklı bir şekilde değerlendirmeleri beklenemez. Allah kuran da , kısas ta hayat vardır diyor. Sizi sahneye sunan siyonist ve karanlık mahfiller müslümanlar arasında özellikle iran islam cumhuriyetinde fitne çıkarmak için görevlendirmişler gibi gözüküyor. Mazlum suriye halkının katliamında mazlum der ve rejimin sadık uşağı olan diyanet sen in parmağı yok değil yani ?

0 Kişi beğendi.