Musa Anter cinayeti soruşturmasında önemli gelişme

30 Haziran 2012 Cumartesi 04:28

Kürt yazar Musa Anter suikastı tetikçisi Hamit Yıldırım kanlı saldırıdan 20 yıl sonra Şırnak'ta bulundu.

Musa Anter cinayeti soruşturmasında önemli gelişme
Yazar Musa Anter suikastinde tetikçilik yaptığı ileri sürülen Hamit Yıldırım, Şırnak'ta gözaltına alındı. 

Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı'nın hakkında gözaltı talimatı verilmesi üzerine, Anter'in suikastinde tetikçi olduğu iddia edilen Yıldırım'ın, Şırnak'ın Kumçatı beldesindeki evinde sabah saat 05.00 sıralarında güvenlik güçleri tarafından arama yapıldı. 

Yapılan aramada gözaltına alının Yıldırım, Şırnak Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Yıldırım'ın buradaki yasal işlemlerin ardından Diyarbakır'a gönderildi.
 
Anter'i öldürülmesi sırasında olaydan yaralı olarak kurtulan Orhan Miroğlu'nun avukatı ve Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, bu şahıs ile ilgili uzun yıllardan beri suç duyurusu bulunmasına rağmen yakalanmamasına dikkat çekti. 

Soruşturmanın Yıldırım ile sınırlı kalmamasını isteyen Aktar, şöyle dedi: 

“Olayın sadece bir tetikçi ile değil arkasındakilerle birlikte bir bütün olarak ele alınması lazım. Bu kişiyi kimler? Nasıl? Nerede korudu? Tümünün araştırılması gerekiyor. Tetiği çeken kişinin yakalanması olayı çözmez. Musa Anter'i kim? Niçin öldürdü? Bunun araştırılması gerekir. Eski ceza kanununa göre zaman aşımı süresi 20 yıldır. Yeni ceza kanununda bu oran 40 yıldır. Olayla ilgili olduğu iddiasıyla herhangi bir kişi yakalama kararı çıkarıldığında zaman aşımı yarı oranında artırılıyor ve 20 yıldan 30 yıla çıkıyor.”

Anter ve yazar Orhan Miroğlu ile birlikte, 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da kaldığı otelden bir arazi anlaşmazlığı için yanına gelen kişilerle otelden çıkmış, Seyrantepe semtinde taksiden indikten sonra vurulmuştu. Anter, olay yerinde yaşamını yitirirken, Miroğlu ise yaralı olarak kurtulmuştu.

Diyarbakır’da 20 Eylül 1992’de silahlı saldırıda öldürülen ve Apê Musa olarak bilinen Kürt gazeteci-yazar Musa Anter’in katil zanlısı Hamit Yıldırım gözaltına alındı. “Dijwar” kod adlı Yıldırım’ın 20 yıldır Şırnak’ta yaşadığı, kimliğini değiştirmeye bile gerek duymadığı ortaya çıktı. Yıldırım’ın gazetecilere gönderilen bir ihbar e-mailinin takibiyle ortaya çıkarıldığı öğrenildi. Anter’in öldüğü saldırıdan yaralı olarak kurtulan Taraf yazarı Orhan Miroğlu, “Yıldırım konuşursa çok şey çözülür” dedi.

PKK itirafçısı ve JİTEM tetikçisi Abdülkadir Aygan’ın “Apê Musa’ya kurşun sıkan isim” olarak 2005 yılında adını verdiği Hamit Yıldırım, Sabah gazetesinde fotoğrafları yayımlandığı gün Şırnak’ın Kumçatı Beldesi’ndeki evinde gözaltına alındı. PKK’dan ayrılıp önce itirafçılık sonra JİTEM kimliğiyle tetikçilik, resmî olarak da koruculuk yaptığı iddia edilen Yıldırım, beşi sivil araç olmak üzere toplam 10 araçla gelen ekipler tarafından düzenlenen baskınla yakalandı. Evde yapılan aramada iki çuval belgeye el konduğu öğrenildi. Yıldırım, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Devlet, katili 20 yıl görmezden gelmiş

Yıldırım’ın yakalanma sürecini en iyi bilen isimlerden olan ve Anter’in ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıda yaralanan Orhan Miroğlu, gelişmeleri Taraf ’a yorumladı: “Haberi ortaya çıkaran arkadaşlara bir vatandaştan mail gelmiş. ‘Musa Anter’i öldüren adam şudur ve şuradadır’ yazıyor mailde. Gazeteciler de bu maili doğrulatmak için çaba harcarken benimle irtibat kurdular. Bana son resmini gösterdiler. Elbette gördüğümde 19 yaşında bir gençti. Sadece bir iki dakika gördüm ama o gösterdikleri kişinin Yıldırım olduğunu söyledim kendilerine. Ama bu olay benim için sürpriz olmadı. Bugün yarın böyle bir şey olmasını bekliyordum. Çünkü Abdülkadir Aygan bu kişiyi ve olayı o kadar detaylı anlattı ve anlattıkları benim yaşadıklarımla o kadar uyuştu ki bu kişinin tetikçi olduğuna hiç şüphem yoktu. Hatta defalarca bu kişinin hâlâ Şırnak’ta, Kumçatı’da korucu olarak görev yaptığı iddiasını hatırlattım. Bunun araştırılmasını istedim ama ne dönemin yetkilileri ilgilendi, ne de sivil toplum örgütlerini yeterince ilgi gösterdi.”

Miroğlu, Yıldırım’ın 20 yıl sonra yakalanmasında en çok dikkat edilmesi gereken noktanın “korunma” olduğunu söyledi. Miroğlu, şöyle devam etti: “Bu adam bölgede kendini o kadar güçlü görüyor ki, kimliğini bile değiştirmemiş. 100 bin liralık arabaya biniyor ama cebinde yeşil kartı var. Kimseler dokunamamış, çünkü devlet korumuş. Konuşursa çok önemli olur. Ama bu gibi tetikçiler ya tam susar, ya da ‘evet ben bunu yaptım ama devlet için ve devletimle birlikte yaptım’ der. Kamil Atak, Cemal Temizöz böyle diyor. Bu da böyle diyebilir. Konuşursa, kendisine infaz emrini verenleri, Savaş Gevrekçi’yi, Ali Ozansoy’u anlatırsa, bölgedeki birçok faili meçhul aydınlatılabilir.”

Dicle Anter: Devlet tetikçisini korudu

Hamit Yıldırım’ın yakalanmasını değerlendiren Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ise, tetikçinin ismini hatta Şırnak’ta yaşadığını cinayetten kısa süre sonra öğrendiklerini belirterek, şunları söyledi: “Bu adamın yakalanması için savcılığa birçok kez başvurmamıza rağmen yakalanmadı ve korundu. Şimdiye kadar yakalanmamasının tek açıklaması ‘devlet tetikçisini korumuş’tur. Üstelik çok özel korundu. Babamın vurulması sadece bu tetikçiyle sınırlı değil. Bu adamı kullananlar yargılanmalı. Babamın infazında ‘Yeşil’ kod Mahmut Yıldırım’ın parmağı vardı, o da yakalanmalı. Dönemin devlet yetkililerin parmağı var. OHAL Valisi’nden tutun Başbakan’a kadar. Bu tetikçiyi görürsem, şimdiye kadar niye konuşmadığını sorardım.”  

MUSA ANTER KİMDİR? 
APE Musa' lakaplı Kürt yazar Musa Anter, 1920'de Mardin'e bağlı Nusaybin ilçesinin Eskimağara köyünde doğdu. Ortaokul ve liseyi Adana 'da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1944'te Abdurrahim Rahmi Zapsu'nun kızı Ayşe Hale ile evlendi. Cüneyt Zapsu'nun halası olan Ayşe Hanım ile evliliğinden Anter, Rahşan ve Dicle adlı üç çocuğu oldu. Yayımladığı "Qimil" (Kımıl) adlı Kürtçe şiirden dolayı 1959'da idamla yargılandı. 1963'te ve 12 Eylül darbesinden sonra Kürtçülük propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Yaşamı boyunca toplam 11.5 yıl hapis yattı. 

Musa Anter, bir konferans için gittiği Diyarbakır 'da 20 Eylül 1992 tarihinde öldürüldü. O gün Orhan Miroğlu, Musa Anter'i evine yemeğe götürecekti. Bu amaçla Dağkapı semtindeki bir otelde buluştular. Anter, Çınar ilçesinden bir arazi meselesi için gelecekler olduğunu söyleyerek "Sen eve git, sonra gelip beni otelden alırsın" dedi. Ancak Miroğlu, Anter'i yalnız bırakmak istemedi. O arada kendini, arazi meselesinde arabulucu olarak tanıtan Hamit Yıldırım da otele geldi. Birlikte taksiye bindiler. Ancak Musa Anter yolda şüphelenince taksiden indiler. Taksici gittikten sonra da Hamit Yıldırım, silahına sarıldı. Yazar Anter öldü, Orhan Miroğlu ise ağır yaralandı. Olay yerinde 13 kovan bulundu. Cinayeti, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın planladığı da ortaya çıktı. 

Taraf

Yorum Gönder