Musul ve Kerkük’ten son durum

11 Haziran 2014 Çarşamba 13:27

Musul ardından IŞİD çeteleri Kerkuk'ü işgal etmeye çalışıyor. Ancak, bu çabaları sonuç vermedi. Kerkuk valisi Dr. Necmedin Kerim, Kerkuk'ün ,işgal edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. YNK polit bürosu bir açıklama ile çetelere geçit vermeyeceklerini söyledi. Tüm Kürt halkına direniş çağrısı yaptı.

Musul ve Kerkük'ten son durum
 IŞİD çeteleri Musul ve çevresini işgal ettikten sonra, Kerkuk'e karşı da işgal girişimi başlattı. PUK MEDİA'ya göre İrak güçleri Kerkuk'ün Hiwêca, Sileman Beg, Zap ve Riyadê ilçelerinden geri çekildi. Kısa bir süre sonra ise çeteler Kerkuk'e bağlı bazı köylere saldırdı. YNK peşmergeleriyle çeteler arasında şiddetli çatışma yaşandı.

Kerkuk valisi Dr. Necmedîn Kerîm, sonucu ne olursa olsun, Kerkuk'ü koruyacaklarını söyledi. Kerim, güvenlik güçleriyle bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve Kerkuk'ün Musul olmadığını ve kenttin işgaline izin vermeyeceklerini söyledi. 

Öte yandan YNK polit bürosu da yazılı bir açıklama yaptı. YNK, IŞİD çetelerinin 3 gün içinde Ninova eyaletini işgal ettiğini belirtti.

Bu konuda bir çok kez merkezi Irak yönetimini uyardıklarını belirtten açıklamada; Kürtlerin ve Kürt bölgelerinin korunması için mücadele edeceklerini belirtten YNK polit bürosu; tüm Kürt halkına direnişi destekleme çağrısı yaptı. 

İŞİD çetesinin Ninova viyaleti ardından Selahaddin eyaletine doğru ilerliyor. Çetelerin Güney Kürdistan'ın Xurmatu kentini ele geçirdiği; Selahaddin'e bağlı Bici kentindeki tüm silah depolarına el koyduğunu iddia ediliyor.

Bölgeden gelen haberlere göre IŞİD çetesi, Selahaddin eyaleti içerisinde yer alan Xurmatû ilçesini işgal etti. Ayrıca Selahaddin'e bağlı Bici kentindeki tüm silah depolarına el konulduğu da iddia ediliyor. Güney Kürdistan hükümetine bağlı, 2 Peşmerge Tugayının ise Xurmatû'ya ulaştığı belirtiliyor.

Tikrit'e doğru yürüyen çeteler; aynı zamanda Selahaddin şehrine doğru ilerliyor. Aynı zamanda, Kerkuk çevresinde çok şiddetli çatışmalar yaşandığı belirtiliyor. 

Irak Başbakanı Nuri el Maliki meclise olağanüstü hal ilanı çağrısı yaptı. "Halihazırdaki durumun ciddiyeti milli güvenliği korumak için acil önlem almayı gerektiriyor." Maliki ayrıca gönüllülere silah dağıtılabileceğini de söyledi.  Irak devlet televizyonu Maliki hükümetinin BM AB Arap Birliğinden yardım talep ettiğini duyurdu. 

Güney Kürdistan yönetimini çatışmalar bölgelerinden göç eden siviller için Duhok'ta 3; Şexan'da ise 1 kamp kurulacağını açıkladı.

Yorum Gönder