Nusaybin'de evinin önünde vurulan kadın hayatını kaybetti

16 Kasım 2015 Pazartesi 00:15

Mardin'in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağının üçüncü gününde, evinin önünde vurulan beş çocuk annesi bir kadın hayatını kaybetti.

Nusaybin'de evinin önünde vurulan kadın hayatını kaybetti
Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının üçüncü gününde Selamet Yeşilmen isimli bir kadın, evinin önünde kurşunlanarak hayatını kaybetti. Hamile olduğu belirtilen kadının evinin önünde açılan ateşin kobra tipli zırhlı araçlardan geldiği iddia edilirken Yeşilmen'in iki çocuğunun da ağır yaralı olduğu ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi. 

Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) haberinde, "Fırat Mahallesi Başyurt Sokak’ta bulunan evinin ikinci katından 3-14 yaşlarındaki Fikret veSevcan isimli iki çocuğu ile merdivenlerden bahçeye inen 5 çocuk annesi ve hamile olan Selamet Yeşilmen adlı bir kadının, Çağçağ Caddesi üzerine konumlanan kobra tipi zırhlı araçlardan açılan ateş ile tarandığı" iddia edildi.

Vücudunun çeşitli yerlerine isabet eden kurşunlarla ağır yaralanan Yeşilmen, merdivene yığılırken, kolu ve ayaklarından kurşunla yaralanan oğlu Fikret ile küçük yaşlardaki kızı Sevcan eve girmeye çalıştılar. 

Çocuklardan birisinin Nusaybin Devlet Hastanesi’ne diğerininse Diyarbakır’a gönderildiği öğrenildi. Anne Yeşilmen’in cenazesi, Nusaybin Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Nusaybinim adlı haber sitesi, Selamet Yeşilmen'in Fırat mahallesinde devam eden çatışmalar sırasında evinin merdiveninde olduğunu, 10 ve 12 yaşındaki iki çocuğunun da yaralandığını bildirdi.

Yeşilmen'in cesedi otopsi için morga konurken, yaralı çocukları Nusaybin Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Nusaybin Hükümet Konağı Caddesi'ndeki evinin bahçesinde oturan iş adamı Abdulhakim Aytimur da şarapnel parçalarının sırtına isabet etmesi sonucu yaralandı. Hastanede tedavi gören Aytimur'un hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

Kaymakamlıktan açıklama

Nusaybin Kaymakamlığı öldürülen 5 çocuk annesi 44 yaşındaki Selamet Yeşilmen ile ilgili yaptığı açıklamada, bölgede hiçbir patlama olmamasına rağmen şarapnel parçasıyla hayatını kaybettiğini ileri sürdü.

Nusaybin Kaymakamlığı ise alkşam saatlerinde olayla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Yapılan ilk incelemeler neticesinde hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımızın şarapnel parçalarından dolayı yaralandıkları tespit edilmiştir.

'Sivil ölümlerin artmasından endişeliyiz'

Nusaybin'de, 1-6 Ekim tarihleri arasındaki uygulanan ve sokağa çıkma yasağı sırasında da iki sivil hayatını kaybetmişti.İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, her sokağa çıkma yasağında sivil ölümlerinin artacağı endişesi taşıdıklarını söyledi.

"Sistematik yaşam hakkı ihlali kötü muameleyi de beraberinde getiriyor" diyen Kuzu, sözlerini şöyle sürcdürdü:

"İç Güvenlik Yasası ne yazık ki bu tür ihlallere zemin hazırlıyor. Tedbir adı altında İç Güvenlik Yasası bu yetkiyi kaymakamlığa tanıyor. Sokağa çıkma yasağı oradaki kolluk gücünün kendisini hukuk dışı olarak görmesidir. Şimdiye kadar yaşanan ölümlerin hangisi soruşturmaya tabi tutuldu? Hiçbiri. Güvenlik güçleri de cesareti yasadan ve şimdiye kadar herhangi bir soruşturma açılmamış olmasından alıyor."

HINIS HABER


Yorum Gönder