Öcalan: Newroz’da kapsamlı bir değerlendirme yapacağım

14 Mart 2015 Cumartesi 20:37

Öcalan ile görüşen heyette yer alan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Öcalan’ın Newroz’da kapsamlı bir değerlendirme yapacağını ve pratik adımlara dönük belirlemelerini açıklayacağını aktardı.

Öcalan: Newroz'da kapsamlı bir değerlendirme yapacağım
 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Heyeti’nde yer alan HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ile Pervin Buldan, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık İmralı Adası’nda PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüştü.

HDP Heyetinde yer alan Sırrı Süreyya Önder, Öcalan ile yaptıkları görüşmeye ilişkin Fırat Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

Önder, Öcalan ile kapsamlı bir toplantı yaptıklarını belirterek, “Sayın Öcalan Newroz’da kapsamlı bir değerlendirme yapacağını ve bu mektubunu bizim aracılığımızla bütün Türkiye halkları ve dünya kamuoyu ile paylaşacağını belirtti. Bu mektupta, demokratik çözüme ve barışa giden yolda önemli ilkesel tutumlar ve pratik adımlara dönük önemli belirlemeler yapacağını söyledi” dedi.

İzleme Heyeti

Önder, görüşmede İzleme Heyeti meselesinin de gündeme geldiğini belirterek “İzleme Heyeti’ne dönük girişimlerimizi ve pratik adımları hafta içi hükümetle ve diğer kesimlerle görüşerek netleştireceğiz” dedi.

Barzani ve Talabani’ye mektup

HDP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana ile önümüzdeki günlerde Irak Kürdistan Bölgesi’ne ziyarette bulunacaklarını belirten Önder şunları söyledi:

“Sayın Barzani ve Sayın Talabani başta olmak üzere bölgedeki bütün Kürt parti ve oluşumlarıyla bir dizi görüşmeler gerçekleştireceğiz. Bu görüşmelerde Sayın Öcalan’ın Barzani ve Talabani’ye dönük kaleme aldığı mektupları ileteceğiz.

“Bu görüşmelerin gündemi; Ulusal Kürt Konferansı başta olmak üzere Kürt halkına dönük Rojava, Musul, Kerkük ve Kobanê’deki tehditlerin tasfiye edilmesi ve halkın güvenliğinin sağlanmasına dönük politikalar ve pratik adımlar olacak. Bu konuda Sayın Öcalan’ın geliştirdiği öneri ve uyarıları ileteceğiz.”

Öcalan’ın görüntülü mesajı

Newroz’da görüntülü mesaj tartışmalarına da görüşmede değinildiğini aktaran Önder, “Sayın Öcalan bu konuda, ‘Bunlar önemli değil. Önemli olan bizim fikirlerimizdir, önerilerimizdir. Biz barışı kurmak istiyoruz. Bu soylu çabamızın spekülasyonlarla gölgelenmesine izin vermemeliyiz’ dedi” diye aktardı.

İmralı’daki tutuklular

Önder, İmralı’daki tutukluların değiştirilmesine ilişkin ise “Oradaki mahkumlar dün itibarıyla sevk edildiler. Yenileri de bir iki gün içerisinde adaya getirilecekler. Sayın Öcalan’ın önerisiyle oluşan 5 kişilik bir tutsak grubu kendisinin sekretarya görevini görmek üzere adaya bir iki gün içinde sevk edilecekler” dedi.


Yorum Gönder