Onbinler, Hrant Dink için adalet istedi

19 Ocak 2012 Perşembe 19:44

Gazeteci Hrant Dink, uğradığı saldırı sonucu öldürülüşünün beşinci yılında onbinlerce kişi tarafından Taksim Meydanı'ndan Agos Gazetesi önüne kadar yapılan 'sessiz yürüyüş' ile anıldı.

Onbinler, Hrant Dink için adalet istedi

Gazeteci Hrant Dink ölümünün beşinci yıldönümünde bugün Taksim'de düzenlenen törenlerle bir kez daha anıldı. Sabah saatlerinden itibaren Taksim'de toplanmaya başlayan onbinlerce kişi, Dink'in beşinci ölüm yıldönümü vesilesiyle yürüyüşe geçti. Taksim'den Osmanbey'e yürüyen onbinlerce kişi Agos Gazetesi'nin önüne geldi. Dink, ölümünün 5. yılında öldürüldüğü yerde binlerce kişinin katılımıyla anıldı. Törende yapılan konuşmada, mahkemenin Dink cinayeti ile ilgili verdiği karara tepki gösterildi.

Yürüyüş nedeniyle metro hattı ulaşıma kapatıldı. Sayıları 20 bini aşan kalabalık yeni katılımlarla sürekli büyüyor. Yürüyüş nedeniyle araç trafiği de durdu.

Grup, Ermenice ve Türkçe 'Hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeniyiz' yazılı pankart ve dövizlerle yürüyüşe geçti. Grubun Cumhuriyet Caddesi'nde başlattığı yürüyüş öncesi polis de yoğun güvenlik önlemi aldı. Cumhuriyet Caddesi trafiğe kapatılırken, polis helikopteri de havada bölgeyi taradı.Şişli Halaskargazi Caddesi üzerinde bulunan Agos Gazetesi önünde Hrant Dik için anma töreni düzenlendi. Sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin yanı sıra çok sayıda vatandaşın da katıldığı anma töreni, Taksim'den yürüyüşle başladı. Slogan atan ve pankart açan grup geniş güvenlik önlemleri altında gazetenin önüne geldi.

Hrant Dink’in ölümünün beşinci yılında Şişli Belediyesi Dink’in öldürüldüğü yere Ermenice ve Türkçe “Hrant Dink burada öldürüldü. 19 Ocak 2007 saat 15.05” yazılı bir kaldırım taşı koydu.

Hrant Dink'in vurulduğu yere karanfiller bırakıldı ve Dink'in posteri açıldı. Kalabalık gazete binası önünde toplanarak slogan atmaya devam etti. Bu sırada metronun Osmanbey durağı da geçici olarak kapatıldı.

Cadde araç trafiğine kapatıldı. İnsan kalabalığı sebebiyle zaman zaman izdiham da yaşandı. Balkondan yapılan konuşmalarda Dink davası hakkında verilen karar eleştirildi. Gazetenin önünde toplanan kalabalık, 'Bu dava böyle bitmez' şeklinde slogan attı. Hrant'ın arkadaşlar grubu adına açıklamayı gazeteci-yazar Karin Karakaşlı yaptı.

Karakaşlı, dava sürecinde delillerin yok edildiğini, telefon görüşmelerinin dahi silindiğini savunarak, Ergenekon bağlantılarının neden ortaya çıkarılmadığı konusunda tepkisini dile getirdi. Kafes Eylem Planı'nı hatırlatan Karakaşlı, "Yargıtay bir kez de adalet adına temyiz mekanı olsun.

Bunları yapmak borçtur, yükümlülüktür, şarttır. Çünkü bize yaşatılan ayıptır, zulümdür, günahtır. Hrant Dink sağken yargı süreci ve linç kampanyalarını hazırladıkları biliniyordu. Derken Kafes Eylem Planı da ortaya çıktı. 

Dört yanımızdan yalanlarla sardılar sarmaladılar bizi. Tam 5 yıldır böyle bu. En sonunda iki kişi verdiler elimize. Bununla yetinin dediler. Ortada zaten silahlı terör örgütü olmadığına göre onun yöneticisi ve üyeleri de yok." ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından sloganlar devam etti. Anma töreni sırasında saygı duruşunda da bulunuldu. Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ve oğlu Arat Dink'de Agos Gazetesi'nin camından kalabalığa el salladı.Hrant Dink'in bir konuşması katılımcılara dinletildi.

DİNK BUGÜN KATLEDİLMİŞTİ

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink 19 Ocak 2007 tarihinde İstanbul'da Ogün Samast isimli bir tetikçi tarafından kaldırımda yürürken öldürülmüştü. Katil zanlısı 24 saat geçmeden yakalanmıştı. Dink cinayeti davası tam 5 yıl sürdü. Cinayetin arkasındaki güçler bir türlü ortaya çıkarılmadı. (Dünya Bülteni)

Yorum Gönder