PKK ile iki kez masaya oturan MHP'li

12 Mart 2014 Çarşamba 00:33

Geçen yazdığı bir makalede Erzurumluları provokasyona çağıran ve “MHP, PKK ile müzakere yapmaz” diyen MHP’li Ümit Özdağ’ın hem Türkiye'de hem Amerika'da PKK ile iki sefer görüştüğü ortaya çıktı.

PKK ile iki kez masaya oturan MHP'li
MHP'li Ümit Özdağ 6 Mart'ta “ Erzurum PKK’ya set olacak” başlıklı bir yazı kaleme alarak endişesini dile getirmişti. BDP'nin oylarını arttırdığına dikkat çeken Özdağ, yazısında BDP'nin durdurulması gerektiğini belirtmiş "BDP oylarının yüzde 10'un üzerine çıktığını, BDP/PKK'nın , Erzurum’un dört ilçesinde Hınıs, Tekman, Karayazı ve Karaçoban’da belediye başkanlıklarını ele geçirmeye çalıştığını vurgulamış, bunun durdurulması gerektiğini "söylemiş ve makalesine şöyle devam etmişti: Bu dört ilçeye komşu olan Bingöl, Muş ve Ağrı’da 2002’den bu yana BDP/PKK oyunun arttığı görülmektedir. Bingöl’de % 8.2’den % 22’ye, Muş’ta % 16.7’den % 38’e ve Ağrı’da % 16.8’den % 35.1’e çıkmıştır. Şimdi bu dört ilçede de, Tekman, Hınıs, Karayazı ve Karaçoban’da sıçrama yaparak, genişlemeyi, kendince “Kürdistan’ın sınırlarını” genişletmeyi hedeflemektedir.''
 
Erzurumluları kışkırtan bir üslupla kaleme aldığı yazısında Özdağ, Erzurumlulara görev düştüğünü söylemiş “Erzurum’un vatanperver, milliyetçi, dinine ve geleneğine bağlı insanlar oluştuğunu PKK’ya ve PKK’ya taviz üstüne taviz veren AKP’nin müzakereci zihniyetine “BURAYA KADAR” demesi gerektiğini ve diyeceğini ifade etmiş ve MHP’nin PKK'ya kesinlikle geçit vermeyeceğini ileri sürerek şunları dile getirmişti: ''MHP’ye kızsanız da, şu veya bu politikasını eleştirseniz de bilirsiniz ki MHP, PKK ile müzakere etmez, PKK’ya teslim olmaz. ve e ihanet etmez”.
 
Hatırlatmakta fayda var. BDP Erzurum’da durdurulmalı diyen ve AK Parti'yi PKK ile masaya oturmakla suçlayan ve bunun yanında MHP’nin PKK ile müzakere yapmadığını iddia eden MHP'nin 'beyin takımında' yer alan Ümit Özdağ’ın, PKK ile hem Türkiye’de hem Amerika’da masaya oturduğu ortaya çıkmıştı. MİT belgelerinde görüşmenin ‘gizli’ kalması talebi de olduğundan belgeler yayımlanamamıştı. “27 Mayıs 2011 tarihli Star Gazetesi’nde Cevheri Güven'in 'Müzakere için PKK ile İki Kez Masaya Oturan MHP'li' başlıklı bir haber(!) manşette yer almıştı.”
 
Haber aynen şöyle verilmişti:
 
Cevheri Güven imzalı habere göre MHP'li Ümit Özdağ, PKK ile hem Türkiye'de hem Amerika'da masaya oturdu. MİT belgelerinde görüşmenin 'gizli' kalması talebi de var.
 
"KANDİL'E DAVET EDİLDİ" İDDİASI
 
MHP'nin 'beyin takımında' yer alan Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın, 'Diyarbakırlı bir işadamı' aracılığıyla PKK'yla hem Türkiye'de hem de Amerika'da masaya oturduğu, örgüt liderlerinden Murat Karayılan tarafından da Kandil'e davet edildiği yazıldı.
 
GÖRÜŞME 15 KASIM 2002'DE
 
TSK ile bağlantısıyla gündeme gelen Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi 'nin (ASAM) başkanıyken önce MHP Genel Başkanlığı için ismi geçen ardından MHP İstanbul milletvekili adayı olan Prof. Dr. Ümit Özdağ'ın, PKK temsilcileriyle yaptığı görüşmeler MİT raporlarına yansıdı. Star'dan Cevheri Güven'in haberine göre, MİT'in çok güvenli bilgileri aktarırken kullandığı "Hassas Kaynak" ifadesiyle gönderilen belge, 4 Mart 2003 tarihini taşıyor.15 Kasım 2002'de üçüncü bir kişi arabuluculuğunda, PKK mensubu bir kişi ile ASAM Başkanı Özdağ arasında Özdağ'ın ofisinde gerçekleştiği belirtilen görüşmede, Özdağ'a görüşmenin gizli kalacağı konusunda PKK'lılar tarafından güvence verildiği belirtiliyor.
 
DAVETE TEŞEKKÜR ETTİ Mİ?
 
MİT belgesinde, sözkonusu arabulucunun Mehmet Mehmetoğlu'nun Diyarbakırlı bir işadamı, PKK'lı şahsın ise İrfan Güler olduğu belirtiliyor. 15 Kasım 2002'de gerçekleşen görüşmede PKK temsilcisinin, Ekim 2002'de ASAM Başkanı'nın görüşme talep etmesine rağmen gelmediği, Murat Karayılan'ın ise K. Irak'a davet etmesine rağmen Özdağ'ın gitmediğini dile getirdiği belirtiliyor. Özdağ'ın ise Ekim ayında yurt dışında başka bir konferans daveti nedeniyle görüşmek için Avrupa'ya gidemediğini belirttiği, Karayılan'la görüşmeye gidememesiyle ilgili ise daha ilginç bir gerekçe sunduğu ifade ediliyor.
 
Karayılan'ın davetine "teşekkür" ettiği belirtilen Özdağ'ın, kendisinin derin devletin adamı olduğuna yönelik kamuoyundaki inancı, görüşmeye gelememe gerekçesi olarak sunduğu belirtiliyor. Özdağ'ın, kamuoyunda bilinenin aksine sorunun diyalogla çözülmesine olan inancını PKK temsilcisine ifade ettiği de belgeye yansıyan bilgiler arasında. MİT belgesinde PKK Temsilcisi'ne Özdağ'ın verdiği kritik bilgiler de yeralıyor.1997 yılında ABD'de dönemin PKK temsilcileriyle görüşen Özdağ, "Örgüt silahları sustursun, silahlı güçlerini sınırların dışına çeksin, soruna tartışma ve çözüm zemini doğar" dediğini ancak buna karşılık bulamadığını belirtiyor.
 
MHP'NİN 'ŞAHİN'LERİNDEN

Bahçeli'nin İstanbul 2. Bölge 4. Sıradan aday gösterdiği Ümit Özdağ, geçtiğimiz ay görkemli bir törenle MHP'ye katılarak Bahçeli tarafından rozet takılmıştı. Özdağ'ın hem Türkiye'de hem de Amerika'da PKK'nın üst düzey isimleriyle yaptığı görüşmeler, MİT'in çok gizli belgelerinde yeraldı.
 
HÜKÜMETİ MÜZAKERE İLE ELEŞTİRDİ
 
MİT raporlarında PKK'yla pazarlığı ortaya çıkan MHP milletvekili adayı Ümit Özdağ, son dönemlerde AK Parti hükümetine yönelik 'PKK'yla müzakare ediyorlar. MHP müzakere değil mücadele yapacak' eleştirileriyle öne çıkıyordu. Son olarak CNN Türk'de "Ne Oluyor" programına katılan Özdağ, medyanın MHP'nin söylemlerini çarpıttığını, terörle müzakere değil mücadele edeceklerini ve Güneydoğu halkı üzerinde PKK baskısı olduğunu, gerçek demokrasi için bu baskının ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Özdağ, PKK ile müzakarelere ilişkin şu eleştirilerde bulunmuştu:

 "Şu anda hazırlanan AKP Anayasası'nın yazarlarından birisi de Abdullah Öcalan'dır. İmralı'da, Öcalan'la neyin müzakeresi yapılıyor? Her halde Öcalan'ın sağlık durumu veya PKK'lıların dağdan inmeleri sonrasında hangi işlere yerleştirilecekleri değil. Müzakere edilen yeni anayasadır. AKP 'çakma milliyetçilik' yaparak oy toplamaya çalışıyor."
 
"YİNE GÖRÜŞELİM' DİYE AYRILIYORLAR
 
MİT raporlarına yansıyan pazarlıklara göre Özdağ ile PKK 2002'de masaya oturdu ve bu görüşmeler MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde MGK Genel Sekreterliği'ne de iletildi. MİT raporuna göre, Özdağ bu görüşmelerde PKK temsilcisiyle 'örgüt silahlı güçlerini sınırların dışına çeksin, soruna tartışma ve çözüm zemini doğar' teklifini iletti ancak bu istek örgüt tarafından reddedildi. Görüşmeyi yararlı bulan Özdağ'ın, bu tür görüşmelerin devam etmesini istediğini söyleyerek "gizlilik" ricasında bulunduğu ve konuyu üst düzeyde tanıdığı dostlarına ileteceğini belirttiği belgede yeralıyor.
 
İşte görüşmenin belgeleri:


 
 
 

   2014/3/11

7SABAH/Cesîmê Îlhan-î

Yorum Gönder