PKK'den Barzani'ye; Öcalan İstesin, çekilelim!

17 Kasım 2011 Perşembe 20:58

PKK, Barzani aracılığıyla gelen “koşulsuz silah bırak ve ülke dışına çık” çağrısına şu yanıtı verdi: Öcalan istesin çekilelim. KCK operasyonları dursun, dava hızlansın.

PKK'den Barzani'ye; Öcalan İstesin, çekilelim!

PKK’nın Kuzey Irak’taki varlığını sona erdirmek için yoğun diplomasi faaliyeti yürüten Ankara, Kürt Yönetimi’ne 23 maddelik öneri sunarken, PKK’ya da “Ateşi kesin ve Türkiye topraklarından çekilin” çağrısı yaptı. Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani aracılığıyla Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentinde örgüte iletilen bu talebe Kandil’den iki istekle yanıt geldi: “Silahların susmasında Önderliğin tutumu belirleyicidir. Bu çağrıyı bize Önderlik yaparsa dikkate alırız. KCK soruşturmaları hızlanmalı, tahliyeler olmalı.”

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hakkâri’nin Çukurca İlçesi’ndeki sekiz askeri üsse yapılan eşzamanlı saldırının ardından Kuzey Irak’ı havadan vurup, indirme birlikleriyle sınırlı kara operasyonu yaparken, hükümet de diplomasi trafiği başlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Terörle mücadelede peşmergeyi de yanımızda istiyoruz” diyerek, Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’yi Türkiye’ye davet etti.

23 maddelik yol haritası

İki hafta önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mesud Barzani ayrı ayrı görüştü Görüşmelerde öncelikli olarak güvenlik konusu masaya yatırıldı. “Türkiye ile Kürt Bölgesi’nin güvenliği birbirine bağlı” diyen Barzani’ye, örgütün silah bırakmasına kadar gidecek süreci kapsayan 23 maddelik bir yol haritası sunuldu. Talepler arasındaki bazı maddeler şöyle:

- 1996’dan beri K. Irak’ta konuşlu bulunan Türk askeri birliklerinin altı yıl daha görevde kalması.
- Örgütün stratejik üslenme alanları olan Hakurk, Zap ve Kandil dağı arasındaki geçişleri önlemek için Çiyaye Sipi adı verilen bölgede yeni bir üs talebi.
- Erbil ve Süleymaniye havalimanlarının İnterpol denetimine açılması.
- Örgütten ayrılıp K. Irak’ta siyasi oturum verilen 3 bin 872 kişinin kimlik ve ikâmet bilgilerinin güncellenmesi.
- Kandil ve etrafında iletişimi dinleyecek elektronik sistemlerin kurulması.

Kandil’den iki talep

Türkiye’deki görüşmelerde askeri seçenek hariç, her türlü desteği vereceğini açıklayan Barzani’nin 23 talepli listenin bir bölümüne çekince koyduğu belirtildi. Taraf’ın Kürt kaynaklardan edindiği bilgiye göre Barzani, K. Irak’a döndükten sonra Ankara’nın “PKK şartsız silah bıraksın, ülke sınırları dışına çekilsin” çağrısını PKK yöneticilerine aktardı. Selahaddin kentinde yapılan görüşmede Kandil yönetimi, bu konuda İmralı’yı adres gösterdi. 112 gündür avukatlarıyla görüşemeyen Abdullah Öcalan’ın çağrı yapması durumunda silahların susabileceğini belirten PKK yönetimi, “Silahların susmasında Önderliğin tutumu belirleyicidir. Bu çağrıyı bize Önderlik yaparsa dikkate alırız. KCK soruşturmaları hızlanmalı, tahliyeler olmalı” dedi.
(Taraf)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

De-Facto Kürd 7 yıl önce yorumlandı

ÖCALAN İSTEMEZ! Niye istemez onu da diyeyim, Öcalan kendi başına karar veren biri değildir, birileri ona rolünü oynatıyor. T.C ordusu taraf gazetesinin bir başka haberine göre (PKK'yi bahane ederek) 5 yıl daha güney kürdistan'da kalacakmış. Burdan da anlaşılıyor ki PKK sadece kürtlere çaresizliği dayatıyor. Liderleri Esir olan hiçbir halk böyle bir konjoktürde onun ağzına bakarak özgürleşemez. Kürt Baharının önündeki en büyük engel maalesef öcalan ve troyikasıdır. T.C'nin stratejilerine göre davranıyorlar. BDP siyaset namına birşey yapamıyorsa eli kolu bağlıysa bunun tek nedeni Öcalan gibi sadist biridir.

0 Kişi beğendi.