Polisin boynundan vurduğu Uğur Kurt hayatını kaybetti

23 Mayıs 2014 Cuma 01:51

İstanbul Okmeydanı'nda Berkin Elvan için eylem yapan öğrencilere yönelik polisin şiddetli müdahalesi sırasında boynundan vurulan Uğur Kurt yaşamını yitirdi. Okmeydanı'ndaki olaylar akşam saatlerinde de devam ederken, çok sayıda kişi yaralandı.

Polisin boynundan vurduğu Uğur Kurt hayatını kaybetti

Okmeydanı'nda Berkin Elvan için eylem yapan öğrencilere müdahalede bulunan polisin açtığı ateş sonucu boynundan vurulan ve kaldırıldığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iki kez ameliyata alınan Uğur Kurt yaşamını yitirdi. 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Okmeydanı Hastahanesinde tedavi gören Uğur Kurt maalesef kurtarılamadı,vefat etti.Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum" dedi.

Uğur Kurt'un yaşamını yitirmesinin ardından hastane önünde bekleyen kalabalık yasa, Kurt'un annesi Gülninaz Kurt gözyaşlarına boğuldu. Kurt'un cenazesinin bu gece otopsi için Yenibosna'da bulunan İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderileceği öğrenildi. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,  "Eğer bir polisin silahından çıkan bir kurşun ile hiç günahı olmayan, meseleye uzaktan bakan bir yurttaşımız, seken kurşun ile yaralanmış olsa bile böyle bir olaya adı karışanların derhal adliye önüne çıkartılmasını ve gereken cezanın verilmesini arzu ediyorum" açıklamasında bulundu. 

Sabah saatlerinde başlayan olaylar akşam saatlerinde de devam etti. Polisin şiddetli saldırılarına havai fişek ve taşlarla karşılık veren eylemcilere karşı, tazyikli su ve biber gazı kullanıldı. Olaylarda çok sayıda gösterici ve polisin yaralandığı belirtiliyor.  İki kişi başlarına isabet eden plastik mermiyle yaralanırken, yüzüne gaz fişeği isabet eden üçüncü bir kişinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

EMNİYET'TEN AÇIKLAMA: BİRİ AĞIR 2 VATANDAŞ İLE 1 EMNİYET MÜDÜRÜ VE 6 POLİS YARALANDI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Okmeydanı'nda bu gece meydana gelen olaylarla ilgili açıklama yaptı. Emniyet'in açıklaması şöyle:

"Okmeydanı'nda Sabah saatlerinde bir vatandaşımızın yaralanmasını provoke etmeye çalışan şahıslar üzerinde yapılan uygulamada (2) adet pompalı tüfek ve (1) adet ruhsatsız tabanca ele geçirilmiştir. Yine akşam saatlerinde Okmeydanı Şark Kahvesi bölgesinde güvenlik tedbiri alan emniyet güçlerine yönelik el yapımı parça tesirli (3) adet el bombası atılmış, (1)'i ağır olmak üzere (2) vatandaş, (1) emniyet müdürü ve (6) polis memuru yaralanmıştır."

DİHA

Yorum Gönder