Roj TV yayınları Pazar günü tamamen duracak

20 Ocak 2012 Cuma 21:16

Roj TV yayınlarının kendi uyduları üzerinden durdurma kararı alan Eutelsat'ın ardından, bu şirkete bağlı diğer uyduların da Pazar gününden itibaren Roj TV yayınlarını tamamen durdurma kararı aldığı bildirildi.

Roj TV yayınları Pazar günü tamamen duracak
ANF'de geçen habere göre Roj TV yayınlarının kendi uyduları üzerinden durdurma kararı alan Eutelsat'ın ardından, bu şirkete bağlı diğer uyduların da Pazar gününden itibaren Roj TV yayınlarını tamamen durdurma kararı aldığı bildirildi.

Roj TV'den alınan bilgilere göre Eutelsat'a bağlı şirketler, televizyonun yayınlarını 22 Ocak Pazar gününden itibaren tümden keseceklerini bildirdi.

Bir gün öncesinde Eutelsat bu yönlü bir karar almış ve bağlı şirketleri bu konuda uyarmıştı. Kopenhag Şehir Mahkemesi'nin 10 Ocak'ta Roj TV hakkında "PKK'yi desteklediği" suçlamasıyla aldığı mahkumiyet kararın gerekçe gösterildiği Eutelsat açıklamasında şu ifadeler yer almıştı: "Bu şartlar altında Eutelsat, ROJ TV'nin uydularından yaptığı yayını, terör faaliyetlerine suç ortaklığından cezai sorumluluk altına girmemek için son verme kararı almıştır. Eutelsat, dağıtım şirketlerinden de ROJ TV sinyallerini uyduya gönderme işlemine son vermelerini istemiştir."

RSF: Eutelsat'ın Roj TV kararı tek yanlı ve skandal

Eutelsat'ın kendisini adaletin yerine koyduğunu belirterek Roj TV yayınının durdurulmasına tepki gösteren Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), kararın "tek yanlı ve skandal" olduğunu kaydetti. Merkezi Paris'te bulunan RSF, Eutelsat'ın Roj TV yayınını durdurması karşısında "şaşkınlık" yaşadıklarını ifade ederek, "İfade özgürlüğünü önemsemeksizin alınan bu tek taraflı ve skandal kararla sarsıldık" dedi.

Açıklamada, "Eutelsat, Roj TV yayınını durdurarak Danimarka adaletinin almaktan sakındığı bir girişimde bulundu. Mahkeme asla televizyonun kapatılmasını emretmedi" diye belirtildi. Roj TV'nin verilen para cezasına itiraz ettiğini de hatırlatan RSF, "Çin'den İran'a ve Suudi Arabistan'a, Eutelsat daha önce de haber özgürlüğüne az itibar ettiğini göstermişti" dedi.

RSF, "Şirket bundan böyle zorlayıcı siyasi menzildeki antiterörist retoriğin teşvikine katkıda bulunuyor. Burada sözkonusu olanın baskıcı rejimlerin basın özgürlüğü ihlallerini gerekçelendirmek için kullandığı argüman olduğunu hatırlatmak gerekiyor mu? Daha bir ay önce Türkiye bu bahaneyle 30 kadar gazeteciyi hapse attı. Eutelsat hissedarı Fransa Devleti, bu kararın sorumluluğunu yüklenmeye hazır mı?" ifadelerini kullandı.

Marsilya'da yüzlerce kişi Roj TV için sokaklara çıktı

Roj TV yayınının Fransız uydu şirketi Eutelsat tarafından durdurulması ardından Marsilya kentinde yüzlerce kişi sokaklara çıktı.

Kararın duyulmasından hemen sonra bugün bine yakın kişi Canabiere meydanında toplandı. Marsilya Kürt Halk Meclisi'ne bağlı gençlik komisyonunun çağrısı üzerine bir araya gelen Kürtler Fransız hükümetinin AKP rejimiyle işbirliğini protesto etti.

Roj TV kararının geri alınmasını isteyen eylemciler, ayrıca Roboski Katliamı, KCK adı altında yürütülen siyasi operasyonlar ve PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi de kınadı.

Yerel saatle 14.30'a doğru başlayan gösteri halen devam ederken, eylemciler Valilik ve Türk Konsolosluğu'na yürüdükten sonra dağılacaklar.
(Arya)

Yorum Gönder