Savaş uçakları sivilleri bombaladı!

29 Aralık 2011 Perşembe 09:22

Şırnak'ın Ortasu (Roboski) Köyü sınır noktasında Türk savaş uçaklarının köylüleri vurduğu bildirildi. Yerel kaynakların tanıklığıyla bazı Bölge internet sitelerinde geçen SON DAKİKA haberin ayrıntıları...

Savaş uçakları sivilleri bombaladı!

Şırnak'ın Ortasu (Roboski) Köyü sınır noktasında savaş uçaklarının köylüleri vurduğu belirtiliyor. 35 kişinin yanmış ve parçalanmış cenazesine ulaşılırken, çok sayıda köylüden ise haber alınamıyor.

Şırnak'ın Uludere (Qılaban) İlçesi'ne bağlı Ortasu (Roboski) Köyü'nde, F-16 savaş uçakları köylüleri vurdu. Federal Kürdistan Bölgesi sınırına yakın bölgede kaçakçılık yapan yaklaşık 50 köylünün saat 21.20 sıralarında köye geri dönüşü sırasında F-16 tipi savaş uçaklarının bombardımanına tutulduğu iddia edildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, bombardımandan yaralı kurtulan Servet Encü adlı yurttaşın köye gelerek olayı köylülere anlattığı ve köylülerin olay yerine gittiği belirtildi. Encü'nün köylülere, "Geri döndüğümüz sırada jetler bizi bombardımana tuttu. Bombardıman sırasında acı bir koku etrafı sardı. Birden insanlar yanarak can verdi. 5-6 kişi bombardımandan kaçarak kayalıkların arasına saklandı. Uçaklar orayı da bombaladı. Hepsi kayalıkların altında can verdi" şeklinde beyanda bulunduğu iddia edildi.

Bombardıman sonucu yaşamını yitiren ve şuana kadar cenazesine ulaşılan 35 kişinin büyük çoğunluğunun 15-19 yaş aralığında olduğu belirtiliyor.

Öte taraftan Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırılan ve ağır yaralanan 4 kişinin de yolda yaşamını yitirdiği ve yaşamını yitiren yaralılarla birlikte ölü sayısının 35 olduğu öğrenildi.

19 KİŞİNİN KİMLERİ BELLİ OLDU

Katliamda cenazesine ulaşılan 19 kişinin isimleri belli oldu. Buna göre yaşamını yitiren köylülerin isimleri şöyle: Özcan Uysal, Nevzat Encü, Salih Encü, Ferhat Encü, Şervan Encü, Osman Kaplan, M. Ali Tosun, Nadir Almak, Yüksel Ürek, Salih Ürek, , Adem And, Hamza Encü, Cemal Encü, Sivan Encü, Bedran Encü, Hüseyin Encü, Selam Encü, Aslan Encü, Celal EncüPKK kamplarına yönelik hava operasyonlarından birinin dün gece gerçekleştirildiği açıklandı ancak operasyon bir facia ile sonuçlandı. İnsansız Hava Araçları (İHA) ve termal kameralar Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Ortasu Köyü’nün karşısında kalabalık bir grubu saptayınca, savaş uçakları havalandı. Bombardımanda 35 kişinin öldüğü, 1 kişinin de yaralandığı açıklandı ancak vurulanlar PKK'lılar değil sivillerdi! Ölenlerin Ortasu ve Gülyazı köylerinden Irak’a kaçak mazot getiren 18- 20 yaşlarındaki kişiler olduğu belirtildi. 

BDP lideri Selahattin Demirtaş, Twiteer''dan yaptığı açıklamada, Uludere'ye doğru gitmekte olduklarını belirterek, "İl başkanımız şu anda katliamin yaşandığı köyde. 28 cenaze köyde, 3'ü Malatya'da 17 kişi de kayıp" açıklamasını yaptı. 

Bombardıman bölgesinde hayatını kaybeden 35 kişiden 32 kişinin Gülyazı köyündeki cesedi, otopsi için ambulanslara Uludere ilçesine götürüldü. Şırnak Devlet Hastanesindeki 3 kişinin cesedinin de otopsi için Uludere'ye götürüleceği bildirildi. 

Ölenlerin otopsi işleminin Uludere Devlet Hastanesinde yapılması için Malatya ve Diyarbakır Adli Tıp Kurumlarından uzmanların, helikopterle ilçeye getirileceği öğrenildi. Bu arada, Şırnak'a gelen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, olayda ölen 3 kişinin Şırnak Devlet Hastanesi önünde bekleyen yakınlarıyla görüştü.

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ 
Savaş uçaklarının dün gece Şırnak’ın sınır ilçesi Uludere’nin karşısındaki Sinat- Haftanin bölgesindeki bombardımanında ölen Ortasu ve Gülyazı köyünden 35 kişinin kimliği açıklandı. Aralarında korucu ve öğrencilerin de bulunduğu belirtilen ve 28’inin Ortasu Köyü’nde birbirine akrabı Encü soyadını taşıyan ölen 35 kişi şunlar: Seyit Enç, Özcan Uysal, M. Ali Tosun, Nadir Alma, Adem And, Yüksel Ürek, Salih Ürek, 
Mehmet Encü, Nevzat Encü, Hamza Encü, Şervan Encü, Cemal Encü, Osman Encü, Şıvan Encü, Bilal Encü, Mahsum Encü, Salih Encü, Haki Encü, Serhat Encü, Savaş Encü, Çetin Encü, Selahattin Encü, Bedran Encü, Hüseyin Encü, Aslan Encü, Cevat Encü, Selman Encü, Zeydin Encü, Orhan Encü, Fadıl Encü, Vedat Encü, Cihan Encü, Fikret Encü, Hüsnü Encü, Erkan Encü. 
Şırnak Valiliği olayda yaralanan 16 yaşındaki Hasan Yürek’in tedavisinin Şırnak Devlet Hastanesi’nde sürdüğünü açıkladı.

VALİ: ARAŞTIRIYORUZ
Öte yandan Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, olayı doğrulayarak 35 kişinin öldüğünü, 1 kişinin ise yaralandığını bildirdi. Vali Özkan, olayın nasıl olduğu konusunda kesin bir bilginin olmadığını belirterek, “Sadece 35 kişinin öldüğü, 1 kişinin de yaralandığı yönünde bilgi var. Konuyla ilgili valilikte kriz merkezi oluşturuldu. Olay yerine savcı ve kolluk birimleri gönderildi. Olay tüm detayıyla araştırılıyor” dedi. 


BELEDİYE BAŞKANI: CESETLER YANMIŞ
Bu arada Uludere Belediye Başkanı Fehmi Yaman da bombaların F-16 savaş uçaklarından atıldığını belirterek, bombalar sonucu 35 kişinin öldüğünü söyledi. Yaman, cesetlerde ağır yanıklar olduğunu ifade etti. (DHA-AA)


Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 4

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Murat KAYA 7 yıl önce yorumlandı

numag denilen.... herşeyi madem görüyorsun yine bu sitede yayınlanan 24 askerin şehit olduğu habere neden yorum yapmadın. işine gelene yorum yaparsın.Şuna açık açık ben bölücüyüm ermeniciyim yahudiciyim yaz korkma yemiyorlar...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

numag 7 yıl önce yorumlandı

Allah zalimleri, dehakları kahretsin, şeytanlardan tek ses çıkmıyor, bir asker kaçırıldığında, öldürüldüğünde mangalda kül bırakmayan şeytanlar ortada yok, 35 kürt gencinin hesabını er geç vereceksiniz, Allah sizlerin başına daha beterini getirsin,

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hamza yılmaz 7 yıl önce yorumlandı

şırnak uluderede yapılan katliamı nefretle kınıyorum Allah yapanları her iki cihandada yakalarını bir araya getirmesin. artık yeter diyoruz bu halktan ne istiyorlar birde genelkurmayın yaptığı açıklamaya bakın terörist sanmıştık diyor pişkin pişkin biz bir şeyi sandı diye 36 kişiyi katleden birisini nasıl sevalim ve kendimizi ona nasıl emanet edelim kendileri bizi öldürmesinler onların savunmalarını istemiyoruz zaten bu güne kadar kaç kez savundular kaç kez öldürdüler ortada. ulusal medyada zaten yaptığı haberlerle tv karşısında adeta cinet geçirtiriyor insana hele birde zaman gazetesi çektiği filmlere bir bakın tek türkiye gibi orada bu katliamı yapan yüzler adeta melek böyle bir islam anlayışı olamaz yarabi eğer onlar senin dinini bu kadar kulanıp haklıyı haksız haksızı haklı gibi gösteriyorlarsa sen bu fırsatı ellerinden al ve onlara iyi bir ders ver .

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

serkan deniz 7 yıl önce yorumlandı

çoktandır bu topraklarda can kaybı istatistiki bilgi oldu.üç beş ölüm bizim ilgimizi çekmiyor,alıştık artık.20 den yukarı ölümlere irkiliyoruz.insandan başka herşeyi kutsallaştırdığımız için de topraklar insan kanıyla sulanmaya devam ediyor.yıllarca anlattık hiç bir şey insan hayatından daha önemli değildir diye ama geldiğimiz yere bak.sevinsin ideolojileri yüceltenler,üzülsün insanı yüceltenler.şahsen ben üzülen taraftayım yine.

0 Kişi beğendi.